Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 1 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sindrom ulcer-like
13-12-2012, 12:07 AM
Sindrom ulcer-like
Buna ziua,

Am fost diagnosticat cu sindrom ulcer-like. As dori sa aflu mai multe informatii despre acest sindrom. Ceea ce simt uneori sunt dureri sau arsuri usoare in capul pieptului. Mi s-a prescris Omeran 20mg 2 capsule / zi.
M-ar ajuta mult daca mi-ati raspunde la cateva interbari pe aceasta tema:

La o cautare pe internet imi apare sugestia sindrom dispeptic ulcer-like.
Va rog sa imi explicati daca sindromul ulcer-like este acelasi lucru cu sindromul dispeptic ulcer-like, sau care este diferenta dintre ele.

Daca sindromul este ulcer-like -> boala de care sufar este ulcerul?
Care este diferenta dintre ulcer si sindrom ulcer-like?

Antibioticele (ex Klacid capsule), AINS (ex Indometacin supozitoare, Flamexin comprimate, Arcoxia) luate pe perioade de 1-2 saptamani pot duce la acest sindrom?

Sindromul ulcer-like se poate vindeca complet si fara recurente?

Va rog sa aveti in vedere faptul ca nu cer o consultatie on-line, ci doar o explicatie la rece sau linkuri catre siteuri medicale in romana.

Va multumesc mult!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
13-12-2012, 01:41 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-12-2012 01:43 AM de uliana.)
RE: Sindrom ulcer-like
Intimplarea face sa ma fi confruntat cu aceeasi problema ca tine si singurul lucru inteligibil pe care l-am aflat este ca dispepsia functionala=ulcer like; am intrebat doctorul, a dat din mina a lehamite si a sugerat ca aceste noi si noi clasificari sint de fapt niste ineptii, iar pe noi, pacientii, ar trebui sa ne preocupe doar tratamentul si regimul de viata indicat de medic.
Klacidul (claritromicina) in nici un caz nu provoaca sindromul, dat fiind ca este unul dintre antibioticele cu care se intervine contra HP, bacteria care provoaca sindromul; antiinflamatoarele insa pot face mult rau, mai ales aspirina si diclofenacul.
Ce investigatii au premers instituirea tratamentului ? O endoscopie gastrica ai facut ?
Vezi aici, poate afli citeva lucruri lamuritoare:
http://www.preferatele.com/docs/medicina...epti12.php
14-12-2012, 12:32 AM
Multumesc pentru raspunsul prompt! Investigatia a constat intr-o ecografie
14-12-2012, 12:48 AM
Alex, nu prea inteleg ! Vrei sa spui ca diagnosticul s-a pus in urma unei ecografii abdominale? Stomacul si duodenul nu se cerceteaza ecografic, ci endoscopic sau prin metoda usor depasita a tranzitului baritat, la care se pot adauga analize de laborator !
15-12-2012, 12:47 AM
Am presupus asta... Daca nu in urma ecografiei, inseamna ca datorita durerilor pe care le acuzam in capul pieptului, senzatia de arsura, balonarea, dispepsia motrica (astea le-am avut cateva luni anul trecut, au trecut, acum incep sa reapara). Durerea apare mai ales daca stau nemancat 4-5 ore.
15-12-2012, 01:39 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-12-2012 12:45 AM de uliana.)
Alex, ar fi extrem de utila o endoscopie gastrica prin care s-ar putea stabli cu exactitate starea intregului traiect digestiv (esofag, stomac, duoden) eventualele eroziuni ale mucoaselor, daca ai sau nu helicobacter pylori, hernie hiatala, posibili diverticuli pe duoden, intrucit in functie de cele constatate se instituie si tratamentul ce poate fi mai complex(si mai eficient) decit un simplu inhibitor de pompa protonica.
S-ar putea sa fie nevoie de antibiotice (sau metronidazol) daca ai helicobacter, de un accelerator de tranzit, de un anumit regim alimentar, etc.
Eu zic ca n-ar trebui sa stai in cumpana, ai posibilitatea sa afli in citeva minute cu exactitate tot ce este important de stiut despre problemele tale digestive !
16-12-2012, 09:42 PM
Multumesc pentru ajutor. Ma mira ca desi am fost la cei mai buni gastroenterologi din bucuresti, niciunul nu a considerat necesara endoscopia. Am sa insist la urmatorul consult, sper sa nu se gaseasca nimic grav sau cronic... cel putin simptomele nu sunt grave deloc, de multe ori uit de ele.
17-12-2012, 12:10 AM
Nu vreau sa te alertez sau panichez, dar de la un gastroenterolog exceptional am invatat si eu ca de regula nu se recomanda un inhibitor de pompa protonica inainte de o endoscopie gastrica pentru a fi siguri ca nu exista procese degenerative grave sau - feri doamne - chiar maligne !
Sint convinsa ca nu ai asa ceva, dar de ce sa nu afli foarte exact ce ai si, mai ales, care e tratamentul cel mai adecvat ?
E adevarat, endoscopia, ca investigatie, nu este chiar cea mai placuta distractie, dar daca ne gindim la acuratetea ei eu zic ca merita cu prisosinta facuta !
Sa-ti fie bine !
23-12-2012, 04:37 PM
am uitat sa precizez, mi-a recomandat in schimb un rmn (pt niste hemangioame mici la ficat).. ar pueta fi asta echivalentul endoscopiei?
23-12-2012, 04:48 PM
Nu, sub nici o forma, nici o legatura intre cele doua feluri de investigatie !
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)