Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sindrom Gilbert + chisturi renale, adenom mamar,etc
11-03-2016, 07:06 PM
Sindrom Gilbert + chisturi renale, adenom mamar,etc
Am 33 de ani și în medie o greutate constanta de 54 de kg. Menționez ca nu am avut nicio sarcina. În urma cu aproximativ doi ani după efectuarea unor analize de rutina mi s-a pus diagnosticul de sindrom gilbert.
După un an mi-am făcut și o ecografie mamara în urma unei senzații de disconfort la sânul drept, iar la examinare au ieșit următoarele:
Ambii sâni cu ecostructura de tip glandular cu ecogenitate normala.
Sânul drept: în cadranul superointern formațiune transonica de 4 mm
Sânul stâng: cu arhitectura normala, fără formațiuni înlocuitoare de spațiu de tip solid sau chistic, fără dilatații patologice de canale galactrofe.
Axile cu aspect normal.
Concluzii: microchist mamar drept

După aceasta examinare mi s-a prescris un unguent local de doua ori pe zi cu Mameldin

La ecografia generala mi-au evidențiat:
Ficat cu diametrul antero-posterior ls=5,4 cm, prerenal ld=14 cm ecostructura omogenă, fără procese localizate.
Colecist destins, cu pereți subţiri, fără calculi.
Pancreas cu dimensiuni normale, structura omogenă.
VP, CBP = calibru normal
Rd cu Ip=17 mm, contur regulat, corticala cu ecogenitate mai crescuta, piramide renale vizibile, sinus mai ecogen, fără dilatații.
Rs = 10 cm, cu Ip=20mm, contur regulat, corticala cu ecogenitate mai crescuta, piramide renale vizibile, fine ecouri ecogene calice mijlociu, fără dilatații. Prezintă la polul superior fina imagine transonica de aprox 10mm
Splina=9,6 cm, contur regulat, structura omogenă.
V U destinsa, pereți subţiri, conținut transonic.
Uter cu structura relativ omogenă, cu lama fina endometriala.
O D cu imagine transonica de 15 mm -folicul dominant.
Fără lichid în cavitatea peritoneala.
Concluzii: în obs ptr nefropatie interstitiala
Rec- examen de urina

La examenul de urina au ieșit toate normale (ph 7) cu excepția densității de 1,010 și la sediment:
Eritrocite 7/ ul (<17)
Leucocite 2 /ul (<28)
Celule epiteliale scuamoase 7/ ul (<28)

După 3 luni am repetat analiza:
Ph 6,5
Densitate 1,032
Urobilinogen pozitiv
Sediment: eritrocite 2 (<17)
Celelalte ieșind bune.

Am refăcut toate aceste analize după câteva luni iar rezultatele sunt următoarele:

San stâng - cu structura predominant glandulara, țesut glandular cu arhitectura normala, prezintă:
Ușoară dilatație ductala în cadranul supero-extern
În cadranul supero-intern la aproximativ ora 10 imagine ovalara de 11,8 mm cu material ecogen în interior- chist vechi??
San drept- cu structura predominant glandulara, țesut glandular cu arhitectura păstrată, prezintă:
La unirea cadranelor interne imagine hipoecogena de 6mm fără semnal vascular, fără dilatații ductale patologice.
Axila dreapta: nodul limfatic ovalar de 12 mm, cu structura păstrată.
Axila stânga: fără adenopatii
Concluzii:
În obs ptr adenom mamar dr
În obs chist vechi mamar stg
BIRADS 3
( de repetat ecografia după 4 luni)

La examinarea abdominala se evidențiază:
Ficat cu LS-4,8 cm, prerenal. LD-13 cm, cu ecostructura omogenă, cu fina calcificare în segmentul V
Colecist parțial contractat cu pereți subţiri, fără calculi
VP= 9mm, CBP=calibru normal
Pancreas omogen cu dimensiuni și structura normala
RD aprox 10 cm, ip=16 mm, corticala cu ecogenitate normala, fără calculi prezintă: fine dilatații calice mijlociu cu fina imagine transonica de 8 mm la nivelul corticalei în zona mediana.
R S: 9,6 cm, ip=17 mm, corticala cu ecogenitate normala, fin ecou ecogen calice mijlociu, discreta imagine transonica la pol superior de 8 mm, fără dilatații bazinetale
Splina: 10,2 cm cu structura omogenă, fără dilatații venoase în hil
Concluzii:
În obs pt microlitiaza RS
Microchisturi renale de urmărit.
Rec: HLG, VSH, creatinina,glicemie, ex sumar de urina, TGP, GGT, TSH+FT4
Am făcut și analizele recomandate care mi-au ieșit normale cu excepția sumarului de urina:
Ph 5
Densitate 1,030
Urobilinogen pozitiv
Sediment: eritrocite 7 /ul
Leucocite 1/ul
Celule epiteliale scuamoase 3/ ul

Mi-a fost prescris de d-na doctor medic primar/ doctor în științe medicale un tratament cu Mastodynon câte 30 de pic de 2/zi și Mameldin timp de 3 luni.

Nelămuririle mele sunt mai multe...deoarece iau acest tratament și cum dinainte de a-l începe simțeam un disconfort ocazional în sânul drept, acum îl simt în permanenta și puțin mai intens...oare e normal?!
Menționez ca am un stil de viata relativ echilibrat, consum aproape zilnic fructe,legume, lactate și ceaiuri..
În special ceai din armurariu, păpădie, codițe de cireșe, silimarina, ma poate îndruma cineva dacă sa continui sa le consum pt ca nu știu cum interacționează cu picăturile Mastodynon și dacă ma ajuta în curăţarea rinichilor.
Urobilinogenul pozitiv prezent în urina ar putea avea legătură cu sindromul gilbert? O fi normala eliminarea lui? Menționez și faptul ca am urinari relativ frecvente iar dimineață în mod special urina este mai închisă la culoare. (în urma cu aproximativ 4 luni după o vizita la ginecolog și un diagnostic de candida am urmat un tratament cu Lomexim) Mai menționez și faptul ca nu am o viata sexuala activa iar durerile pelviene ocazionale le resimt mai intens ca niciodată deși nu sunt în perioada prementruala, în trecut nu aveam deloc dureri menstruale, iar ciclul este regulat.
Zona de calcifiere a ficatului se mai poate regenera? Și dacă da, cum?!
Mai prezint și îngălbenirea tegumentelor de aproximativ doua luni și o stare generala mai deteriorata. As dori sa completez și faptul ca intenționez sa fac un copilaș, și vreau sa știu cum pot ameliora toate aceste probleme și ce pot ele manifesta pe perioada sarcinii, ce riscuri sunt.

Va rog din toată inima dacă ma puteți ajuta cu precizări mai clare și detaliate referitor la toate datele ce vi le-am scris aici, v-as fi foarte recunoscătoare!
Va mulțumesc anticipat!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-03-2016, 08:58 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-03-2016 04:11 PM de SoulHealer.)
RE: Sindrom Gilbert + chisturi renale, adenom mamar,etc
Sindromul Gilbert, o afectiune de regula ereditara a ficatului, se traduce printr-un nivel mai ridicat al bilirubinei (peste 1,2-1,4). Ca urmare si eliminarea ei face ca urobilinogenul sa fie prezent in urina. Sindromul Gilbert se caracterizeaza prin deficite enzimatice care de regula conduc la o digestie mai dificila, cu manifestari de colon iritabil, flatulenta intestinala, o coloratie tegumentara ce sugereaza un usor icter si o culoare mai rosiatica a urinei. In mod normal, valorile plasmatice ale transaminazelor (AST. ALT) ale fosfatazei alcaline si GGT ar trebui sa fie in limite normale. La fel pentru amilaza si lipaza. Daca nu este asa, trebuie investigate serios caile hepatobiliare si pancreasul si verificati markerii virali hepatici.
Toate celelalte probleme endocrine trebuie bine lamurite cu endocrinologul, atat din punct de vedere al tratamentului propriuzis, cat si al monitorizarii permanente imagistice si la nivel plasmatic pentru principalii hormoni estrogeni.
Sanatate
 Mulţumiri acordate de: Gordy
14-03-2016, 01:09 PM
RE: Sindrom Gilbert + chisturi renale, adenom mamar,etc
Mulțumesc mult pentru răspuns! Va urez gânduri senine și multa sănătate tuturor!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)