Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Simptome de 4 saptamani fara diagnostic
20-04-2019, 06:17 PM
Simptome de 4 saptamani fara diagnostic
De mai bine de 3 saptamani ma confund cu niste stari foarte ciudate, desi toate testele facute au iesit bune. Am 28 de ani, lucrez la birou si ma confrunt cu urmatoarele simptome:

- ameteala destul de puternica, se pare ca mai trece dupa ce mananc;
- amorteli in maini si laba piciorului+degete;
- stare de greata, fara varsaturi;
- slabiciune musculara si dureri ale articulatiilor/tendoanelor;
- stare de confuzie
- probleme de vedere: nu reusesc sa deslusesc obiectele la distanta, nu e privire dubla sau in ceata;
- anxietate;
- crampe musculare, care se simt precum niste vanatai;
- senzatie de urechi infundate(ca si cum as fi sub apa);
- balonare;
- dureri de spate;
- nu ma pot concetra
- diaree
- obosesc repede, chiar si la un efort destul de redus;

Nu am avut deloc febra, am facut analize si pentru Borrelia, Magneziu si Calciu, toate sunt normale, mai putin colesterolul LDL si trigliceridele. Oftalmologul a zis ca vederea mea e foarte buna.
Medicul generalist a zis ca am probleme cu coloana in zona cervicala, dar nu stiu daca imi explica toate simptomele.
TSH si T4 au iesit si ele normale.
RMN-ul tot curat.
Hemoleucograma in limite normale.

Multumesc pentru ajutor.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
20-04-2019, 07:11 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-04-2019 07:15 PM de peterp.)
RE: Simptome de 4 saptamani fara diagnostic
Inaltime,greutate? Activitate fizica?
RMN tot inseamna rmn pentru tot corpul?
20-04-2019, 07:19 PM
E probabil vorba de o distonie neurovegetativa accentuata de anxietate. E un cerc vicios, anxietatea face colonul iritabil, digestia la nivelul lui este incompleta si de-aici un deficit al unor nutrienti. E nevoie de o schimbare in stilul de viata, de controlul stresului, o alimentatie sanatoasa, un somn de calitate. Verifica nivelul vit. D, fa multa miscare pentru a creste nivelul HDL in detrimentul LDL. Nu ai spus ce greutate ai. Masoara-ti tensiunea, ritmul cardiac, glicemia cand ai astfel de stari.
20-04-2019, 07:20 PM
(20-04-2019 07:11 PM)peterp a scris:  Inaltime,greutate? Activitate fizica?
RMN tot inseamna rmn pentru tot corpul?

Inaltime - 1,88 m
Greutate - 95 kg
Activ fizic nu prea sunt de ceva timp, din cauza simptomelor, mai mult drumuri pe jos sau cu autobuzul catre birou
RMN cranio-cerebral cu contrast
20-04-2019, 08:09 PM
Inaltime - 1,88 m
Greutate - 95 kg
Activ fizic nu prea sunt de ceva timp, din cauza simptomelor, mai mult drumuri pe jos sau cu autobuzul catre birou
RMN cranio-cerebral cu contrast
22-04-2019, 05:32 PM
Rezultatul explorarii:

Cisternele de la baza libere. Cavum velum interpositum prezent.
Arie nodulara cu limite difuze evidentiata pe secventele post-contrast la nivelul jonctiunii bulbo-pontine, cu diametrul de maxim 6 mm, aspect ce sucereaza o leziune de tip telangiectazie capilara.
Fosa posterioara, emisfere cerebrale si sistem ventricular normale IRM.
Asimetrie de lumen vascular(dreapta>stanga) la nivelul bulbului venei jugulare interne, sinus transvers si sigmoid(varianta anatomica).
Orbite, continut orbitar, chiasma optica normale IRM. Hipofiza normala IRM.
Ureche medie si interna normale IRM. Celule mastoidiene normal aerate.
Ingrosari discrete de mucoasa sinusuri maxilare si frontale.
Deviatie sept nazal spre stanga. Hipertrofie de cornete nazale drepte, mijlociu si inferior.
23-04-2019, 09:24 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-04-2019 09:25 AM de SoulHealer.)
Trebuie discutat cu neurologul pe baza investigatiilor facute si instituit un tratament adresat sistemului nervos in general pentru a rezolva o posibla demielinizare, un deficit de vitamina B6, B12, D. Si cu ORL-istul trebuie discutat, mai ales daca sforai. Un studiu de somn ar fi util pentru a verifica daca nu cumva exista o apnee de somn. In rest, raman valabile recomandarile de mai sus.
26-04-2019, 08:08 PM
(23-04-2019 09:24 AM)SoulHealer a scris:  Trebuie discutat cu neurologul pe baza investigatiilor facute si instituit un tratament adresat sistemului nervos in general pentru a rezolva o posibla demielinizare, un deficit de vitamina B6, B12, D. Si cu ORL-istul trebuie discutat, mai ales daca sforai. Un studiu de somn ar fi util pentru a verifica daca nu cumva exista o apnee de somn. In rest, raman valabile recomandarile de mai sus.

Nu stiu exact despre deficientele de vitamine, dar in legatura cu o posibila demielinizare nu se pune in discutie. Nu exista nici o inflamatie pe creier, am cerut si o a doua parere de la alt medic in radiologie si a iesit acelasi lucru. Toti medicii spun ca nu e SM, dar coloana nu au verificat-o, in tot acest timp, simptomele se tin scai, nu se inrautatesc, doar sunt acolo, ceea ce e frustrant.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)