Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Senzatie permanenta de plin
04-02-2013, 12:52 PM
RE: Senzatie permanenta de plin
Am fost azi la medic cu rezultatul endoscopiei.
Mi-a schimbat tratamentul astfel: in loc de nexium, mi-a dat controloc, 2 pe zi timp de 7 zile, apoi una pe zi pana la 30 de zile.
Motiliu si spasmomen 3 pe zi, inainte de masa, 30 de zile.
De asemenea, mi-a dat tratament si pentru helicobacter, chiar daca inca nu am rezultatul analizelor, si anume: claritromicina 1 la 12 ore si amoxicilina 2 la 12 ore. Mi-a spus ca unul din antibiotice, claritromicina, ma ajuta si la raceala, iar daca nu exista helicobacter, atunci renuntam la amoxicilina.
Sper sa ma ajute cele de mai sus, caci am slabit cam mult in ultimul timp si nu ma simt deloc bine, ceea ce nu imi sta in fire. De obicei aveam un corp puternic, iar daca ma lua vreo raceala in cate o iarna, imi trecea in una, maxim 2 zile, cu coldrex si ceaiuri, fara alte complicatii. Si cum am zis, de obicei gastrita ma supara cu arsuri, insa acum nu am arsuri, ci senzatie de plin care nu ma lasa.
Apropos ... nu am scaun de joi, si nici nu se anunta nimic. Doar sambata dimineata m-am chinuit destul de tare sa "scot" ceva, pentru a duce la analiza helicobacter. Foarte putin.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-02-2013, 08:01 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-02-2013 08:04 PM de uliana.)
Bravo, asta era, ma bucur ca a aparut acceleratorul de tranzit, acest motilium.
La el si inca un altceva happy ma gindeam ieri, cind iti spuneam ca ar trebui, dar nu indrazneam sa-ti propun din cauza spasmomenului necunoscut mie.
Sper din suflet ca aceasta combinatie sa-ti fie de folos. Antibioticele primite sint "clasicele" in caz de helicobacter.
Cred ca motiliumul va rezolva si problema constipatiei; daca totusi nu, iti sugerez sa iei seminte de in sau cinepa (de la plafar) si consumi conform recomandarilor din prospect. Contin fibra de cea mai buna calitate, absolut necesara in asigurarea unui tranzit colonic normal.
Legumele si fructele, de asemenea, ar fi utile, dar deocamdata abtine-te, sa inceapa intii procesul de ameliorare certa !
05-02-2013, 02:18 PM
Ce "altceva"? Ca doar nu e greu sa intreb medicul despre acel "ceva".
Antibioticele inca nu si-au facut efectul, aseara am facut febra 39.1, am luat algocalmin caci intrasem in transa, iar de astazi iau nurofen. Gatul ma doare mai tare ca oricand, capul nu ma lasa, ce sa mai, nu m-am mai simtit asa de cand eram mic copil si raceam. Cred ca in ultimii 10 ani nu am mai avut temperatura.
Incerc sa mananc putin si des, si sper sa isi faca efectul pastilele mai repede, sa pot sta si eu linistit dupa masa si sa nu ma "fatai" de colo colo caci ma simt plin.
05-02-2013, 02:54 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-02-2013 03:22 PM de ibm_ioman.)
...si mi-a iesit pozitiv la helicobacter. Voi continua cu tratamentul.

...iar restul de rezultate, cel putin cele care nu au iesit bine, sunt:
- colesterol total 234 (HDL 41.8, LDL 170.59) - aici am cam avut mereu probleme cu colesterolul, nu neaparat din cauza alimentatiei bogate in grasimi, ci mai degraba ereditar - mama mea avea colesterol marit, desi avea o alimentatie bogata in fructe si legume, mai putina carne si alcool aproape deloc, si tot la 52 de ani a decedat de accident vascular (de fapt atunci "am dat-o" in ulcer) - oricum, cred ca urmand regimul ce urmeaza in perioada urmatoare, va scade si aceste
- trigliceride - 115 - nu e rau, e de fapt foaaarte bine, dar este ciudat ca in ultimii ani, la toate analizele, am tot avut trigliceride mari ... probabil ca acum, deoarece nu prea am mancat in ultimele zile mai deloc, au scazut
- vs 1 h - 2 ... minimul e 3
- corpi cetonici 40 - nu prea stiu ce sa zic aici, astept sa ma lamureasca doctorul, sper ca e tot in urma alimentatiei sarace din ultimul timp.
05-02-2013, 08:39 PM
IBM, "altcevaul" din capul meu era metoclopramidul si ca sa fiu extrem de clara: ori una, ori alta dintre cele doua, NICIDECUM impreuna ! Prin urmare, nu ai de ce sa intrebi medicul, e perfect cu motiliumul, as zice ca parca e chiar mai bun decit metoclopramidul (in paranteza fie zis, unora le da somn, ziua-n amiaza mare, de le pica capul, oricita treaba ar avea de facut).
Febra nu ma mira, daca tu o ai pe fond virotic (or semnele asa indica, viroza git/cap si probabil urmeaza tusea crincena) antibioticele n-au nici o treaba, decit daca va interveni o suprainfectie bacteriana oarecare.
Colesterolul este, intr-adevar, maricel si sa stii ca nu prea are legatura cu alimentatia, marii majoritati nu din mincare i se trage, ci din metabolismul defectuos realizat de ficat ! Va trebui lucrat la scaderea LDL-ului si mai ales la cresterea HDL-ului, ceea ce se poate realiza binisor cu suplimente naturiste, mai eficient decit cu statinele si, mai ales, fara efectele adverse ale acestora !
Cind vei fi trecut de acest hop cu helicobacterul si satietatea - si desigur, daca vei dori - iti pot da sfaturi cum sa reglezi lucrurile in bine !
In ce priveste corpii cetonici m-as abtine; dupa stiinta mea ei sint normali intre 10-50 mg/l (presupun ca la tine e vorba de 40 mg, deci in parametrii).
 Mulţumiri acordate de: ibm_ioman
05-02-2013, 09:59 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-02-2013 10:02 PM de ibm_ioman.)
Deoarece febra si frisoanele nu ma lasa de cateva zile, m-am uitat in gat si m-am speriat: amigdalele pline de pete albe.
M-am dus la ORL la spital, si verdictul a fost clar: internare si antibiotic injectabil din 6 in 6 ore.
Sper doar sa imi reziste stomacul la cate pastile iau. Voi lua si niste eubiotic si continui tratamentul atat pentru stomac cat si pentru helicobacter.
Chiar m-ar interesa niste sfaturi pentru reglarea colesterolului, de mult timp nu reusesc sa-l aduc in limite normale.
Oricum, multumesc mult pentru sfaturi si pentru faptul ca va rapiti din timpul Dumneavoastra pentru a posta aici. Sunteti de apreciat.
05-02-2013, 10:43 PM
Off, doamne, amigdalita pultacee, era tot ce-ti mai trebuia ! Sa nu refuzi internarea, pare serioasa treaba !
E buna ideea cu eubioticul, mai protejezi flora bacteriana benefica.
Sa te vedem iesit din necazurile acute, apoi vorbim si de colesterol.
Sanatate multa, refacere grabnica si multumim de aprecieri! happy
06-02-2013, 02:31 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2013 02:32 PM de ibm_ioman.)
Am facut deja a parta injectie cu penicilina, plus nu stiu ce alte substante, dar eu ma simt parca mai rau decat am venit.
Atunci puteam manca, acum abia inghit lichidele. Si tot nu scap de temperatura, am facut pana acum 2 algocalmin injectabil, am luat si paracetamol, si asta de aseara pana acum.
Mi s-a introdus si ceva fibrocortizon injectabil, deci situatia cred ca nu e prea roz.
Mi-a spus doctorul ca daca nici pana maine nu e vreo ameliorare, schimbam antibioticul.
Medicul gastroenterolog mi-a spus sa renunt deocamdata la antibioticele pentru helicobacter, si sa continui doar tratamentul cu pansamentul gastric.
D-apai, nici nu stiu ce sa ma mai fac, de la una am ajuns la atatea complicatii, dintr-o data.
Gatul arata si mai rau decat ieri cand m-am internat, si mi s-a spus ca maine va fi si mai rau....URAAAA!!!
06-02-2013, 03:09 PM
IBM, desi urasc mesajele formal optimiste, stiu cit suna de idiot, dar spun totusi, caci atit se poate pe un forum: te rog sa nu-ti pierzi curajul, esti sub supraveghere permanenta, schimbarile necesare se pot face mai repede si eficient decit in ambulatoriu. Sa speram ca vor reusi sa-i vina de hac repejor bacteriei din git !
Din pacate, asa se intimpla, odata sistemul imunitar slabit - si pe fondul malnutritiei tale din ultima vreme nici nu-i de mirare - vin si ne navalesc toate belelele, care se mai si bat cap in cap intre ele !
Trag nadejde ca previziunea pentru miine (cu si mai rau) nu se va adeveri.
Tot binele posibil, tine-ne la curent cu mersul lucrurilor ! happy
06-02-2013, 05:52 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2013 05:54 PM de ibm_ioman.)
Va multumesc de incurajari.
Noroc cu tehnologia asta, am mai avansat si noi (laptop, internet mobil) si va tin la curent direct de la "locul faptei", "la cald".
Incerc sa ma alimentez cat pot, mese multe si dese, compot de mere proaspat, supa de zarzavat, putin pui la gratar, banane, ceai si apa atat cat mai incape.
Cat despre curaj, nici o problema, nu ma darama pe mine atata nimic. Am acasa un ingeras la care sa ma intorc si la sotia care cred ca sufera mai tare ca mine.
Nu obisnuiesc sa ma plang de felul meu, si nici acum nu fac asta, stiu ca trebuie sa tin(indur) tratamentul, si gata, o fac fara sa clipesc.
Doar nu e un capat de lume.
O perioada putin mai grea dupa care gata, sunt ca nou.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)