Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Senzatie de nod in gat
10-02-2014, 07:03 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-02-2014 03:41 PM de SoulHealer.)
Senzatie de nod in gat
Vreau si eu sa stiu daca e bun gaviscon pt senzatia de nod in gat? Multumesc pt raspuns
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-02-2014, 08:18 PM
RE: help pls
Nu cred ca ar fi o solutie atat timp cat nu e identificata cauza primara pentru care ai aceasta senzatie. Nodul in gat poate fi rezultatul stresului, unei probleme in sfera ORL sau al unei probleme tiroidiene, lipsei de calciu si/sau magneziu. Gaviscon-ul calmeaza arsurile, refluxul gastro-esofagian. Trebuie deci sa mergi la un consult ORL, sa faci un set de analize de baza (inclusiv pentru tiroida TSH si FT3), o ecografie tiroidiana daca analizele o recomanda. Nu in ultimul rand trebuie sa elimini stresul daca te confrunti cu asa ceva si sa restabilesti nivelul Ca ionic si Mg daca analizele vor indica nivele scazute.
Sanatate
11-02-2014, 12:26 AM
O rugaminte: nu va mai denumiti mesajele cu titluri ca "help pls", "Buna ziua", " O intrebare", "Ce o fi?", "Ajutor", "Urgent" ... Fiti mai precisi, pentru ca poate sunt si alti colegi interesati de acelasi subiect, dar daca singurul reper e un "Buna ziua" nu vor fi capabili sa il gaseasca.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
11-02-2014, 12:31 PM
Pai cred ca e vorba de reflux gastro esofagian.pentru ca senzatia asta apare doar dupa ce mananc si am si un gust acru in gura.iar nodul e localizat undeva la 5 cm de gat.nu pot sa merg la medic pt ca nu sunt in tara .multumesc pt rasp.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)