Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Scurgeri vaginale????
22-09-2012, 11:19 AM
Scurgeri vaginale????
Buna ziua!
Am si eu o problema,de ceva timp am niste scurgeri vaginale,urat mirositoare,de culoare alb-gălbuie.
Am fost la un Dc.Ginecolog de 2 ori.
Prima oara mi-a dat reteta aceasta:
- tiprogyn
-flagyl
-femigyn B
-gynezol (ovule)
-cervugid(ovule)
Dupa ce am facut acest tratament timp de 5 zile,imi trecuse scurgerile aceastea,dar a reaparut iar dupa 5-6 zile.
A doua oara cand ma-m dus mi-a dat reteta aceasta:
-flagyl
-tantum rosa
-canesten (ovule)
-cervucid (ovule)
Dupa ce am facut si acest tratament iar timp de 5 zile,dupa ce l-am terminat a inceput imediat scurgerile dar cantitate mult mai mare.
As avea mare nevoie de un sfat,dvs.ce parere aveti? (pentru ca sincer nu as vrea sa mai merg la acelasi dr.ginecologic.) sadsadsighsigh
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
22-09-2012, 12:27 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-09-2012 12:29 PM de Alma.)
RE: Scurgeri vaginale????
Tratamentul prescris de medic (si prima oara si a doua oara) este foarte bun acoperind o paleta foarte larga de agenti bacterieni si micotici care iti provoaca secretia vaginala.
In mod special, observ ca se insista pe o vaginita cu trichomonas si candida.
Din nefericire, aceste afectiuni de multe ori se cronicizeaza, scapi foarte greu de ele, doar dupa repetarea tratamentului de mai multe ori.
Ce mi se pare interesant, in cazul tau, este ca numai pe perioada tratamentului lipseste leucoreea si apoi aceasta revine.
O atentie deosebita trebuie acordata igienei locale, viatii sexuale.Partenerul trebuie sa faca si el tratament.

Daca nu ai incredere in medicul actual, adreseaza-te altuia pentru o noua parere, desi cred ca diferenta nu va fi prea mare privind atitudinea terapeutica a celor doi.
Sanatate!

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
22-09-2012, 12:35 PM
Multumesc mult pentru parerea dvs,dar din punctul dumneavoastra de vedere din ce cauza credeti ca a aparut scurgerile aceastea?
Credeti ca ar fi mai bine sa merg si la alt dr.ginecologic sa fac alt tratament?
Si daca nu va suparati stiti vreun dr. bun din Bucuresti la care as putea merge?
22-09-2012, 12:45 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-09-2012 12:47 PM de Alma.)
Nu stiu sa-ti recomand un medic din Bucuresti, pentru ca eu locuiesc in alt oras.
Ti-am raspuns oarecum la intrebari: leucoreea (scurgerea vaginala) se datoreaza trichomoniazei (dupa cum spuneai scurgere alb-galbuie, uneori poate fi chiar verzuie, urat mirositoare) si candidozei.
Un alt tratament va merge pe aceleasi principii terapeutice.Tratamentul ti-a fost indicat, sunt sigura, in urma analizei secretiei vaginale.
Mergi, din nou la medic, daca vrei mergi la altul! Va trebui sa faci in continuare tratament si tu si partenerul.

22-09-2012, 12:58 PM
O sa merg cu siguranta la alt medic ginecologic,dar mai am o nelamurire,am postat mesajul acesta cu "scurgeri vaginale" pe mai multe site-uri si majoritatea imi spun ca trebuie sa faca si partenerul meu tratament.
La dr.ginecologic la care am fost mi-a spus ca partenerul meu nu are nicio legatura cu ce am eu(scurgerile vaginale) si ca el nu trebuie sa faca niciun tratament,pentru ca "infectia" daca pot sa o numesc asa nu s-a luat prin act sexual. ci dau un ex lenjerie intima,de la baie etc....
22-09-2012, 01:38 PM
Corinuta,

Eu am intuit de la inceput cam ce te preocupa pe tine ... legat de partener ...daca nu cumva ai luat de la el, nu-i asa? happy
Nu cred ca vreun medic sa-ti fi spus ca partenerul nu trebuie sa faca tratament.
Chiar daca infectia nu s-a luat prin act sexual se transmite la partenerul sexual.
De exemplu, in cazul trichomoniazei, simptomatologia apare numai la femei, la barbati ft. rar, dar ei o pot transmite pe cale sexuala.
Faceti amandoi tratamentul, fara nicio indoiala!

Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)