Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sarcina, hematom, trombofilie
03-11-2018, 02:15 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-11-2018 02:16 PM de Gugu Ana-Maria.)
Sarcina, hematom, trombofilie
Bună ziua! Am 28 de ani, sunt la a doua sarcina (16 săptămâni), fără avorturi sau chiuretaje, prima sarcina a decurs excelent. Acum am arterele vaginale mărite, un hematon placentar și prezenta genei PAI-1 la analize de trombofilie. Sunt pe tratament cu aspenter o pastila seara și arefam 200 câte doua ovule introduse vaginal de doua ori pe zi. La ce riscuri ma expun și expun și bebele dacă am relații sexuale?multumesc anticipat de raspuns
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
03-11-2018, 10:28 PM
RE: Sarcina, hematom, trombofilie
Nu ai spus cand s-a descoperit hematomul. Daca a fost in primul trimestru e posibil sa fi disparut deja. Arterele uterine marite nu pun probleme daca bebe creste normal.
In general relatiile sexuale nu sunt interzise in timpul sarcinii cu conditia sa nu-ti faca mai mult rau decat bine (durere, sangerari, contractii).

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto...
03-11-2018, 10:34 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-11-2018 10:35 PM de Gugu Ana-Maria.)
Hematomul l-am descoperit la dublu test acum 4 săptămâni. M-am speriat foarte rău și as vrea sa știu ce alte recomandari ar mai fi în aceste cazuri. Pana la descoperirea hematomul ui, am avut relații sexuale normale și fără probleme
03-11-2018, 11:06 PM
Un articol interesant despre hematom:
https://www.contraboli.ro/hematom-sarcin...tratament/
05-11-2018, 10:46 AM
Mai bine opreste relatiile sexuale pe perioada sarcinii
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)