Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sarcina fara embrion
20-02-2020, 09:47 PM
Sarcina fara embrion
Buna seara , am fost la ginecolog dupa aflarea minunatei vesti ca voi fi mama a doua oara . Ultima zi de ciclu a fost in data de 31 decembrie . Prima vizita pe 31 ianuarie si nu s-a vazutla ecograf decat sacul gestational. Dr mi a recomandat sa revin in 2 saptamani , am mers dupa 18 zile si nu se vede embrionul ... acum doctorita mi a recomandat sa revin dupa o saptamana , daca nici acum
Nu se vede sa aleg o metoda , ori sa las sa se intample totul de la sine , sa elimine corpul saculetul sau sa fac chiuretaj. Dumneavoastra credeti ca e posibil ca acum cand am deja 7 saptamani si 6 zile sa apara embrionul ? Credeti ca exista aceasta sansa ? Imi doresc mult acest bebelus si nu vreau sa cred ca mi se intampla acest lucru
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
20-02-2020, 10:09 PM
RE: Sarcina fara embrion
E posibil sa apara embrionul doar daca de fapt nu ai 8 saptamani ci mai putine

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
20-02-2020, 11:10 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-02-2020 10:06 AM de SoulHealer.)
Multumesc frumos , sarcina se calculeaza de la ultima zi de menstruatie ? Eu am avut ciclu menstrual la 28 de zile .
M-am tot uitat pe hartiile de la doctor cu gandul ca poate mi-a scris ceva , dar nu este scris de bebe decat Sg-0,8 cm si de un vaccin pe care va trebui sa mi l cumpar pentru ca am rh negativ. Multumesc
20-02-2020, 11:26 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-02-2020 10:05 AM de SoulHealer.)
Varsta sarcinii se calculeaza de la ultima menstruatie dar e posibil ca fecundarea sa fi avut loc mai tarziu.
Un sac gestational de 8 mm corespunde unei sarcini de aprox 5 saptamani. Asta ti-a scris-o la prima vizita sau la ultima?
21-02-2020, 09:09 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-02-2020 10:05 AM de SoulHealer.)
Buna ziua , asta mi-a scris la a doua vizita . Inseamna ca am doar 5 saptamani ....si atunci de ce sa imi spuna ca ar fi trebuit sa se vada .. si ca sunt tanara si sa nu mai plang , sa ma bucur de fetita de acasa .. imi e teama acum daca totusi apare embrionul sa nu fie un bebe cu probleme ..
21-02-2020, 10:43 AM
La 5 saptamani nu se vede embrionul, doar sacul dar ai spus ca si pe 31 ian s-a vazut sacul gestational. Poate ca s-a oprit din evolutie la 5 saptamani iar o analiza din sange Beta HCG ar lamuri lucrurile. Asta daca nu mai ai rabdare pana saptamana viitoare.

Nu inteleg de ce doctorii nu apeleaza la toate metodele de investigare...
21-02-2020, 10:48 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-02-2020 11:03 AM de andremi.)
Da , mi-a zis de aceasta analiza dar mi a zis ca nu are rost sa o fac ... o sa vad luni ce se intampla si o sa scriu si aici ..va multumesc mult de tot . Sacul gestational s-a vazut si pe 31 ianurie , clar e ceva in neregula ... daca fac aceasta analiza si apoi o repet ar trebuie sa scada sau sa creasca daca e ceva in neregula ? Multumesc enorm
21-02-2020, 11:02 AM
Daca e oprita din evolutie valorile hcg sunt mult mai mici decat ar trebui sa fie. Daca faci 2 determinari la interval de 2-3 zile valorile ar trebui sa se dubleze daca totul e bine. Mai pe larg in tabelul de mai jos
https://www.synevo.ro/hcg-total/
21-02-2020, 11:13 AM
Ce metoda credeti ca ar fi mai buna pentru mai putina suferinta ? Cea medicamentoasa sau un chiuretaj ? Nu am trecut nici o data prin nici un fel de metoda. Va multumesc din sufler
21-02-2020, 11:27 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-02-2020 11:31 AM de andremi.)
Daca s-a oprit din evolutie o vei elimina spontan. Medicamentele doar grabesc putin lucrurile. Chiuretajul ar trebui sa fie ultima optiune.
Acum depinde si la ce fel de suferinta te referi. Probabil ca durerile fizice sunt mai mari in cazul eliminarii spontane dar chiuretajul iti poate aduce alte necazuri si un timp de asteptare mai mare pana la incercarea obtinerii unei noi sarcini.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)