Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sangerare amestecata cu fecale.
19-09-2019, 05:45 PM
RE: Sangerare amestecata cu fecale.
Revin cu un update legat de problema mea. Luni am avut programare pentru colonoscopie. Dupa pregatirea din ziua anterioara care a fost destul de aiurea, m-am trezit ca medicul a refuzat sa-mi faca colonoscopia deoarece am cerut sa nu se foloseasca sedare si s-o faca asa.
Saptamana trecuta, vineri mai exact am facut si analiza calrpotectinei. Astazi am primit pe mail si rezultatele. Nu inteleg totusi prea bine rezultatele. Mai exact rezultatul meu a iesit 128 ug/g intervalul de referinta fiind Negativ <50 ug/g, Echivoc 50-200 ug/g, iar pozitiv >200 ug/g Se pare ca ma incadrez in echivoc. Ce inseamna mai exact acest echivoc in privinta rezultatului ? Pe site-ul Spitalului militar Dr. Carol Davila bucuresti am gasit un tabel de referinta pentru diferite afectiuni. Se specifica ca o valoare intre 50 - 150 indica o inflamatie usoara a tractului gastrointestinal. >150 indica o inflamatie semnificativa ( polipi, cancer colorectal ) >250 inflamatii serioase ale intestinelor. rezultatul meu de 128 ug/g ar trebui sa ma ingrijoreze, fiind totusi peste limita negativa de 50 ?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
20-09-2019, 11:33 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-09-2019 11:34 AM de SoulHealer.)
E clar ca o problema exista. Trebuia sa faci colonoscopia cu sedare, asa cum ti-a recomandat doctorul! Iti place sa tragi de timp si gasesti tot felul de pretexte in loc sa mergi spre cauza pe calea dreapta!
20-09-2019, 07:44 PM
Inseamna ca se interpreteaza in context clinic si ca e nevoie de investigatii suplimentare, asa ca nu scapi de colonoscopie. Ai grija la alimentatie in perioada asta
02-10-2019, 05:34 PM
Salut. Revin cu un update pentru cei interesati de subiect.
Astazi am facut in cele din urma colonoscopia. Vestea buna este ca nu am cancer. Vestea mai putin buna ar fi ca am un polip sigmoidian 25 cm OAE de aproximativ 3 centimetri. Este un polip pediculat cu pedicul gros si aspect polilobat. Medicul mi-a recomandat sa fie indepartat de cineva cu mai multa experienta, existand risc de sangerare. Mi-a spus ca acest polip creste acolo de cel putin 5 ani, fiind destul de dubios ca nu a existat istoric familial de polipi , cancer sau alte afectiuni gastro. Culmea, acum 5 ani am facut un tratament destul de agresiv cu Tyrozol. Avand un hipertiroidism autoimun foarte activ perioada aceea. Stau si ma gandesc daca medicatia respectiva prin toxicitatea ei a dus la formarea acestui polip. Mai sunt curios si ce sanse sunt ca acest polip la biopsie sa prezinte celule cancerigene deja. Doctorul a zis ca si daca ar fi ceva celule cancerigene dezvoltate deja , fiind un polip pediculat si nu plat, sansele de migrare a celulelor in tesuturile de langa, sunt destul de mici. Urmeaza sa ma interesez de un medic bun. Ori in Constanta, ori la Bucuresti. Nu am scapat complet de probleme, dar ma simt mai usurat ca nu este un cancer activ. Sanatate multa tuturor !
02-10-2019, 07:44 PM
Ma bucur ca te-ai mai calmat si ca nu este ceva grav.
La Bucuresti medici f buni sunt la Sf Maria, Coltea, Floreasca
02-10-2019, 08:07 PM
Nu cred ca tyrozolul ti-a venit de hac ci mai degraba hipertiroidismul. Cum te-ai vindecat de Graves? Cat timp ai luat antitiroidiene? Cum esti acum? La inima ti-ai facut vreun control de atunci?

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
03-10-2019, 12:29 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-10-2019 12:33 AM de Mihai.CT.)
@Adelina02 Multumesc mult pentru recomandari. Intr-adevar m-am mai calmat dar pana nu voi termina si cu procedura de eliminare inca voi mai fi stresat. Este totusi un polip de 3 cm. Sansele sa fie deja cancerigen si infiltrat in straturile colonului presupun ca sunt destul de mari. Deci na, am trecut un hop, dar nu hopul cel mare. Ma voi interesa zilele acestea despre centrele medicale recomandate de tine .

@ElenaM Nu pot spune ca m-am vindecat de hipertiroidism. probabil am reusit doar sa-l tin sub control prin medicatie cu Tyrozol. Din fericire tratamentul primar a fost eficient, hormonii tiroidieni fiind in limitele normale in ultimii ani. Fac analize de cateva ori pe an. Antitiroidiene am luat aproape in permanenta . Adica la inceput a fost constant cu doze mari cateva saptamani . Mai apoi cateva luni cu doze relativ mai mici. Iar acum iau cate o pastiluta de tyrozol la 3-4 zile. Din dozaju cel mai mic. 5mg. Dar probabil acum e doar efect placebo la dozajul acesta. La inima mi-am facut control imediat dupa normalizarea valorilor hormonilor. Adica dupa cateva luni de la inceperea tratamentului. Si eco si ekg. Totul absolut normal. Am ramas in schimb cu o tahicardie prezenta dimineata. Dispare in cel mult o ora de la trezire. Din ce-am citit e posibil sa fie legat de sindromul tahicardic postural ortostatic. Tahicardia manifestandu-se doar cand stau in picioare. Lucru ce tine de sistemul nervos simpatic nu de o afectiune fizica a cordului. uneori iau ConCor de 2.5 mg, Jumatate de tableta dupa trezire si nu mai sunt nevoit sa am acea ora cu tahicardie. Probabil iar efect placebo la dozajul acesta atat de mic. Medicul cardiolog mi-a spus ca nu vede nici o cauza pentru aceasta tahicardie . Ci doar un cord hiperkinetic. Ce-i drept afectiunea ar fi recunoscuta oficial de putini medici la nivel mondial. Multi considerand-o inexistenta. Culmea tensiunea de cand ma stiu nu sare de 11.7. Numai in pragul de 10.6-10.7 in 95 % din timp.
03-10-2019, 08:13 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-10-2019 08:24 PM de ElenaM.)
Eu stiam ca nu poti lua antitiroidiene pe termen lung (>2 ani) pt ca incep sa apara reactiile adverse. Din cand in cand se face cate o pauza dupa care se testeaza hormonii (dar si hemograma, ficatul, pancreasul, rinichii). In functie de rezultate se continua sau nu tratamentul. Foarte important este si rezultatul anticorpilor anti receptor de tsh (trab/tsi): daca iese pozitiv inseamna ca boala poate recidiva la intreruperea tratamentului. Din cauza efectelor adverse si a acestor anticorpi care la randul lor provoaca alte daune, dupa aprox 2 ani se recurge la tratamentul chirurgical sau iod radioactiv.
Bineinteles ca exista si exceptii de la regula, cei care se simt foarte bine cu acest tratament timp mai indelungat sau cei speriati de cele doua alternative. Am auzit ca anul trecut s-a testat un vaccin pt Graves. Asteptam rezultatele...
03-10-2019, 09:07 PM
Imi fac analizele sangelui ( hemograma, ficat, hormoni tiroidieni, profil lipidic ) la fiecare 6 luni. In ultimii ani au fost foarte bune rezultatele. Dupa primele cateva luni de tratament hormonii au revenit atunci la normal. Dar cum am oprit tratamentul in nici 2 luni hipertiroidismul aparuse iar. Se pare ca a doua tura de tratament a avut efect. Cel putin pana in momentul de fata. S-au facut si analizele TRAB acum aprox 2 ani iesind in parametrii normali . DIn punctul meu de vedere nu-l consider tratament de lunga durata , in masura in care iau o tableta de tyrozol din cel mai mic dozaj la cateva zile bune.

In orice caz, sa revin la problema cu polipul. Astazi am fost sunat de doamna doctor care a facut interventia si m-a chemat pana la clinica sa discutam. Mi-a spus ca dupa ce s-a consultat cu un domn doctor primar, gastroenterolog si chirurg ar putea face dansul fara probleme rezectia , avand cazuri de-a lungul anilor si de polipi foarte mari de 4-5 cm. Conditia a fost sa facem rezectia la spitalul judetean constanta, unde profeseaza de altfel. Existand riscuri de sangerare dupa rezecare ar prefera sa fiu tinut macar o zi sub observatie pentru a evita potentiale sangerari mai abundente . M-a mai linistit si in privinta posibilitatii ca acest polip sa contina deja displazii. Avand un polip pendiculat sansele ca displazia sa avanseze sau sa fi avansat deja prin piciorus la mucoasa colonului sunt destul de mici . Dar cine stie , poate sunt un caz mai special si ma trezesc cu un cancer in stadiul 1 deja dupa rezectie si vizualizare la microsocop. Pana nu scap de toata agitatia asta nu ma culc pe nici o ureche. Teama de malignitate inca exista in capul meu.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)