Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sangerare
02-10-2018, 01:30 PM
Sangerare
Buna ziua, as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu un raspuns. De ceva timp, pe fren mi.a aparut o fisura care sangera,si ma ustura. De 2 ani jumatate,eu si sotia avem contactele sexuale cu prezervativ,deoarece dorim sa ne ferim de o sarcina din cauza anumitor probleme. Noi ne.am gandit ca aceasta fisura a aparut ori din cauza prezervativului, ori datorita nelubrefierii, ori din cauza actului sexual dur. M.am dat cu bepanten, s.a vindecat, dar reapare cand nu este lubrefiere suficienta,sau actul sexual mai dur.Intre timp a mai aparut o fisura mica pe pielea preputului,in lateral, dar cred ca tot din cauza prezervativului,nu stiu sigur. Dar mai tare m.a speriat ce s.a intamplat azi: Am fortat putin la inceputul actului sexual, din cauza nelubrefierii, si a grabei,si a inceput o sangerare din meatul uretral. Dar sangerare nu era din tot orificiul pentru urina, ci sangele curgea din partea de jos a orificiului. Eu cred ca m.am lovit cand am fortat,dar pe de alta parte ma tot gandesc cum am putut sa ma lovesc fix in orificiul pentru urina,fix in gaurica aceea??! Imi este teama sa nu fie ceva grav. Dvs. Ce parere aveti? Va multumesc anticipat!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
02-10-2018, 02:06 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-10-2018 02:07 PM de SoulHealer.)
RE: Sangerare
E vorba fara indoiala de o balanita traumatica. Nu poate fi exclusa nicio balanita de origine bacteriana (e bine de verificat). Se vindeca ceva mai greu daca nu se face o pauza sexuala. E bine sa mergeti la un urolog pentru consult si recomandarea unui tratament. Igiena stricta, fara a utiliza sapun. Cand se vede ca sunt semne clare de vindecare, se continua o saptamana cu utilizarea unei creme de galbenele, cu rol cicatrizant si lubrefiant. Trebuie impiedicata pielea preputului sa se lipeasca de gland! De-asta e recomandabil un tratament antibiotic (sau antifungic) sub forma de crema (baneocin, bepanten, etc)
02-10-2018, 03:03 PM
RE: Sangerare
Am inteles. O sa iau o pauza de la contact sexual, o sa renunt la igiena intima cu gel de dus, sau sapun, si o sa continui sa ma dau cu bepanten. Daca nu observ nicio schimbare,o sa merg la control. Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si sfaturi! Va doresc toate cele bune! happy
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)