Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SCAUN CU SANGE
12-06-2012, 09:24 AM
SCAUN CU SANGE
Buna ziua,
Acum 6 luni am avut dureri groaznice in capul pieptului, am facut endoscopie si rezultatul a fost cateva leziuni intre stomac si esofag. Timp de 1 luna am luat controloc si gastrofait si am facut iar endoscopie si rezultatul a fost ca leziunile s-au vindecat, s-a vazut niste cicatrici.Pana acum am luat, o data la 2 zile omez, nu am mai avut dureri, pofta de mancare am, nu am pierdut din greutate. Azi am avut un mare soc, am facut scaunul cu sange rosiatic, mentionez ca nu am dureri de nici un fel, doar din cand in cand mai fac diaree. Este grav, sunt foarte speriat! Va rog sa ma ajutati!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-06-2012, 11:34 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-06-2012 11:37 AM de SoulHealer.)
RE: SCAUN CU SANGE
Nu poate fi de la leziunea pe care ai avut-o! Sangele stomacal face ca scaunul sa devina negru. Doar daca se produc sangerari in zona anorectala se poate observa in scaun sange proaspat. Poate fi deci o fistula anala, sau un puseu hemoroidal. Ca sa te edifici, fa un test de sangerare oculta din urmatorul scaun si discuta cu gastroenterologul rezultatele pentru o colonoscopie in caz ca se confirma prezenta sangelui in materiile fecale.
Sanatate,
 Mulţumiri acordate de: nicolescubucur
12-06-2012, 12:39 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-06-2012 12:48 PM de uliana.)
Va multumesc pentru raspuns!
Dar, as dori sa va mai intreb daca pot avea fistula anala sau puseu hemeroidal in cazul cand nu am nici o durere, este normal?
Va multumesc!
12-06-2012, 01:43 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-06-2012 01:44 PM de SoulHealer.)
De la o fistula este posibil, de la hemoroizi mai putin probabil deoarece sunt durerosi de regula. Oricum, avand in vedere ca unele alimente cum ar fi pepenele rosu sau sfecla coloreaza scaunul, e bine sa faci analiza mentionata mai sus pentru a vedea daca intr-adevar e vorba de sange. Se poate intampla sa apara mici sangerari si in cazul unei constipatii sau al prezentei unor corpuri dure in fecale, cum sunt cojile de seminte sau semintele unor fructe sau legume. Eu zic sa nu te sperii si sa vezi despre ce e vorba mai intai. happy
Multa sanatate!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)