Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SAN, OVAR
13-07-2017, 08:20 AM
SAN, OVAR
Buna ziua, am 57 de ani si sufar leucemie mieloida cronica in remisie ( din 1999), sub tratament cu Tasigna 400mg/zi.
In data de 17.12.2013 mi sa facut histerectomie totala, ca urmare a unor sangerari avand in vedere ca nu mai aveam ciclu din 2008.
Diagnosticul histopatologic a fost urmatorul:
Col cu glande endocervicale dilatate chistic, metaplazie scuamoasa endocervicala; exocol cu displazie usoara (CIN 1), atipii coilocitare virale si hiperplazie de celule bazale in 1/3 inferioara ; cervicita cronica nespecifica.Leiomiomatoza uterina difuza si nodulara la nivelul miometrului.
Endometru atrofic.
La data de 18.04.2017 am efectuat ecografie ginecologica transvaginala cu urmatorul rezultat:
Ovar drept 1.46/1.43 cm paucifolicular.
Ovar stang 3.05/3.03 cm cu cateva imagini microfoliculare si stroma hiperecogena , vascularizatie periferica prezenta.
Rezultat scor ROMA:
HE 4 = 90.87 pmo/L
CA125=17.5 U/ml
SCOR ROMA 75 =21.33
(ma aflu la menopauza din anul 2008)
Am efectuat in data de 29.05.2017 examinare IRM san bilateral cu substanta de contrast cu urmatorul rezultat:
1.Modificare cu caractere moderat suspecte localizata la limita cadranelor superioare san drept 1/3 mijlocie ( nu se poate exclude leziune benigna cu risc)
2.Modificari fibrochistice importante bilateral , cu chisturi complicate si macrochisturi.
3.Modificare cu caracter probabil benign san stang infero-intern 5/3mm

In prezent am recomandare de anexectomie bilaterala laparoscopica, ecografie mamara peste trei luni si examen histopatologic mamar pt pct(1)
Rog mult o opine!sad
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
19-07-2017, 03:58 PM
RE: SAN, OVAR
Parerea mea ar fi sa nu mai asteptati 3 luni pt eco mamara si sa mergeti sa vedeti un ginecolog
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: MARAM
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)