Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ritm cardiac
21-07-2021, 04:08 PM
Ritm cardiac
Buna ziua . Am jucat fotbal de performanta de la 14 ani până la 22 . Problema mea e că am ritmul cardiac scăzut ( 50-60) am făcut control la cardiolog , EKG și ecocardiografie . Mi-a zis că am inima sănătoasă , un pic că a sportivilor . Din cauza asta am ritmul mai scăzut ? Am și o stare de oboseala pe durata zilei , sunt chiaun de cap , amețeli , dar nu sa mă dezechilibrez , tot felul de gânduri am . Am 28 ani , și am problema asta cu gândurile de 3 ani . E posibil sa fie de la anxietate? Mulțumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
21-07-2021, 06:13 PM
RE: Ritm cardiac
Sportivii de performanta au ritmul cardiac mai scazut in repaus. E ceva normal. Uneori exista si o dilatatie a unor camere cardiace din cauza efortului depus in timp. Daca in urma ecografiei cardio, inima e structural sanatoasa, nu ai motive de ingrijorare. Ametelile pe care le acuzi pot fi cauzate de o tensiune mica, urmare a transpiratiei in aceste zile calduroase de vara. Hidrateaza-te bine, fereste-te de caldura excesiva si diferente mari de temperatura intre incinte climatizate si mediul ambiant. Daca esti anxios, nu neglija acest aspect si discuta cu un psihoterapeut, sau chiar cu un psihiatru daca simti ca nu o poti tine sub control si e insotita si de atacuri de panica.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: Edihorvat
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)