Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultat analize
25-01-2014, 01:25 AM
Rezultat analize
Buna seara, as dori o parere despre analizele pe care tocmai ce le am efectuat. Mentionez ca ma confrunt cu ameteala frecvent , dureri de articulatii ,constipatie , infectie urinara .
Examen complet de urina
- densitate 1030
- ph 6
- urobilinogen 16 umol
- leucocite 25 leu.
- nitriti positiv
Sediment urinar - epitelii plate rare , leucocite relativ frecvente , flora microbiana frecvente.

Calciu ionic seric - 4.00
Calciu seric total - 9 .63
Sideremie - 46.2

Colesterol seric total - 203
Trigliceride - 183

Neutorfile -41.4
Aslo -400
Proteina C reactiva - 12.

Va multumesc.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
25-01-2014, 09:16 AM
RE: Rezultat analize
Nu sunt trecute valorile de referinta. Cum sa le interpretam fara asta?! Asa, la o prima vedere exista un focar infectios (probabil cea de la nivelul aparatului urinar) si probleme la nivel hepatobiliar. ASLO indica si el prezenta unor probleme articulare. Trebuie facute si alte analize (VSH, fibrinogen, factor reumatoid) transaminaze, fosfataza alcalina, bilirubina, uree, GGT, amilaza si lipaza si facuta o ecografie abdominala pentru a vedea cum se prezinta caile hepatobiliare. Nimic despre varsta inaltime, greutate?!
Sanatate

P.S. Existau deja cateva topicuri cu interpretarea analizelor. De ce sa nu mai facem si noi inca unul?! happy
25-01-2014, 12:35 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-01-2014 12:39 PM de lili.raducanu.)
(25-01-2014 09:16 AM)SoulHealer a scris:  Nu sunt trecute valorile de referinta. Cum sa le interpretam fara asta?! Asa, la o prima vedere exista un focar infectios (probabil cea de la nivelul aparatului urinar) si probleme la nivel hepatobiliar. ASLO indica si el prezenta unor probleme articulare. Trebuie facute si alte analize (VSH, fibrinogen, factor reumatoid) transaminaze, fosfataza alcalina, bilirubina, uree, GGT, amilaza si lipaza si facuta o ecografie abdominala pentru a vedea cum se prezinta caile hepatobiliare. Nimic despre varsta inaltime, greutate?!
Sanatate

P.S. Existau deja cateva topicuri cu interpretarea analizelor. De ce sa nu mai facem si noi inca unul?! happy

Imi cer scuze ca am deschis un alt topic sad si va multumesc pentru raspunsul atat de prompt. Daca imi permiteti o sa scriu mai jos toata fisa de analize , pentru ca eu trecusem doar ce era hasurat in aceasta. Am 25 de ani , 62 de kg ( majoritatea puse in jurul abdomenului sad ) si 1.63 inaltime.

Examen complet de urina
densitate - 1030
Ph 6
urobilinogen- 16 umol
glucoza - absent
bilirubina- abenst
cetone- absent
hematii-absent
proteine- absent
nitriti- positiv +
leucocite-25 leu
sediment urinar-epitelii plate rare,leucocite relativ frecvente, flora microbians frecventa.

Glicemie serica -81
Calciu ionic seric- 4.05
Calciu seric total-9.63
Magneziu seric - 1.86
Sideremie- 46.2
Tgo- 18
Tgp -15
Uree serica -29.2
Creatinina- 0.99
Colesterol seric total - 203
Trigliceride- 183

Hematologie
leucocite-6.36
eritrocite- 4.54
hemoglobina- 12.8
hematocrit- 39.1
volum mediu eritrocitar- 86.1
cant.hgb medie-28.2
conc.hgb eritr.medie- 32.7
trombocite- 289
rdw-sd -37.9
rdw - cv -12.4
latime distributie plachetara - 14.2
volum mediu plachetar - 11.3
plachetocrit - 0.33
neutrofile - 2.63
lymfocite - 2.89
monocite- 0.67
eosinofile -0.16
basofile- 0.01
neutrofile % - 41.4
lumfocite % -45.4
monocite % -10.5
eosinofile %- 2.5
basofile%-0.2

Aslo- 400

Proteina C Reactiva - 12

Va multumesc .
25-01-2014, 05:57 PM
Trebuie tratata infectia urinara cu antibioticul recomandat de medic in urma antibiogramei aferente uroculturii. Apoi refacute cateva analize (medicul de familie le va indica la momentul respectiv)
Apoi schimbat stilul de viata si regimul alimentar pentru a reveni la greutatea ideala sau apropiata de cea ideala. Colesterolul este cam la limita. Trigliceridele depasesc putin si ele limita normala. Prin urmare e nevoie de schimbari in alimentatie, de mai multa miscare, de renuntarea la fumat( daca e cazul) la mancarea tip fast-food.
Sanatate.
01-02-2014, 09:19 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-02-2014 09:50 PM de lili.raducanu.)
Buna seara, la cererea medicului am mai efectuat o urocultura si am repetat aslo dar la un alt centru medical pentru a face si o comparatie.

Aslo acum a iesit - 186.9 UI/ml. Exista posibilitate sa scada in interval de o saptamana de la 400 la 186 ?

Urocultura
Tulpina : Escherichia coli >100 000 ufc
Amoxicilina - sensibil
Ampicilina - sensibil
Gentamicia - sensibil
Norfloxacin - sensibil
Nitrofurantoin - sensibil
Cefuroxim - sensibil

Daca tot am fost sa repet eu analizele , sotul meu a efectuat si el un examen de urina .
densitate - 1031
ph 5.5
leucocite negativ
nitriti negativ
proteine negativ
glucoza normal
corpi cetonici negativ
urobilinogen normal
bilirubina negativ
hematii negativ
Sediment urinar - absente leucocite, frecvent urat amorf , rare cristale oxalat de calciu.
As dori sa imi spuneti o parere si despre acestea .

Va multumesc. O seara buna
01-02-2014, 10:56 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-02-2014 10:58 PM de SoulHealer.)
Da, E-coli e prezenta intr-o proportie semnificativa ce atesta infectia urinara care trebuie tratata cu unul din antibioticele la care e sensibila tulpina conform antibiogramei (de preferinta norfloxacina).
La sot examenul urinar e ok.
Multa sanatate.
01-02-2014, 11:07 PM
(01-02-2014 10:56 PM)SoulHealer a scris:  Da, E-coli e prezenta intr-o proportie semnificativa ce atesta infectia urinara care trebuie tratata cu unul din antibioticele la care e sensibila tulpina conform antibiogramei (de preferinta norfloxacina).
La sot examenul urinar e ok.
Multa sanatate.

Va multumesc pentru raspuns.O seara buna.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)