Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Reteta ochelari corecta?
13-01-2020, 12:15 AM
Reteta ochelari corecta?
Buna ziua! In urma unui consult oftalmologic efectuat acum cateva zile am urmatoarele rezultate OD: sf +0.00, cil +1.00 ax 60, iar pe reteta de acum 2 ani: OD: Sf+0.75, cil-0,75 ax 140, la OS au ramas aceleasi dioptri.Mi se pare prea mare diferenta. E posibil ca reteta sa fie gresita? Tin sa mentionez ca motivul pt care am fost la control a fost ca aveam impresia ca nu mai vad bine cu OD. La consult, acuitatea vizuala cu noile dioptrii era usor ameliorata, dar nu corectata, medicul spunand ca nu are cum sa o corecteze, si ca probabil am o deficienta din nastere, ceea ce nu cred. La cititul de aproape cu noile dioptrii, vedeam ca si cum as avea diplopie, dar medicul a zis ca e o chestie de obisnuinta. Imi fac griji pt ca mi-am dat comanda de ochelari si acum cred ca am fost tare neinspirata. Credeti ca reteta medicului e gresita?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
13-01-2020, 10:34 AM
RE: Reteta ochelari corecta?
Probabil ca da. E vorba de astigmatism, probabil hipermetrop. Dioptronul trebuie sa stabileasca zona de testare, iar trusa cu lentile de test trebuie sa stabileasca precis dioptriile. Ele trebuie stabilite atat pentru cititul sau lucrul la PC, de aproape, cat si pentru cititul la distanta. Aici intervine insa si subiectivismul pacientului si greutatea lui "a se hotarĂ®" cum e mai bine. E important ca atunci cand mergem la oftalmolog sa nu o facem la sfarsitul unei zile in care ne-am obosit ochii, ci dimineata, dupa ce am mancat si glicemia este la valori normale.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)