Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Reiki
17-06-2015, 02:54 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-08-2015 06:25 PM de ursamajor.)
Reiki
Ce părere aveți despre Reiki ca parte a medicinei alternative? Nu ascund faptul că întrebarea mi-a venit în minte odată cu cazul lui Cotabiță.
Ca metodă de disciplinare și autocontrol aș vedea-o cu ochi buni. Ce mă oprește de la a-i acorda calificativ pozitiv este faptul că acele "inițieri" prea se fac pocnind din degete, parcă. Știu că aspiranții într-ale spiritualității petrec timp îndelungat să-și dezvolte abilitățile de a-și folosi bio-energetica corpului și numai unii cu aptitudini reușesc asta, iar Reiki susține că absolut oricine poate deveni "canal" de curgere al Qi-ului...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
17-06-2015, 03:20 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-06-2015 03:22 PM de SoulHealer.)
RE: Reiki
Eu folosesc de multe ori aceasta metoda, e adevarat, intr-un mod empiric. Cred ca fiecare dintre noi o foloseste instinctiv, pentru ca gestul de a duce mana acolo unde te doare este se pare unul care explica aceasta particularitate de a redirija energia catre zone care au nevoie de ea.
Eu as da doar un exemplu. Calmarea spasticitatii musculaturii netede abdominale si chiar potolirea extrasistolelor folosind mana stanga sub sanul stang cu varful degetelor la nivelul medianei sternului si mana dreapta cu podul palmei pe stern cam la 3 degete deasupra osului xifoid. De multe ori a functionat, coroborata metoda cu micsorarea numarului de inspiratii la max. 6 pe minut. Corpul rezemat cat mai sus pe perna, piciorul drept indoit si cel stang rezemat in dreptul articulatiei gleznei pe genunchiul drept. happy
17-06-2015, 09:19 PM
Pe mine m-ar interesa un curs de așa ceva. Speram să fie mai mulți pa forum care să fi experimentat cu această terapie, fie ca practicanți, fie ca pacienți.
17-06-2015, 09:41 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-06-2015 09:41 PM de SoulHealer.)
internetul abunda de manuale si ebook-uri dedicate acestor tehnici. In librarii cred ca se mai gasesc cateva carti care explica tehnicile de vindecare Reiki.
18-06-2015, 08:22 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-06-2015 08:54 AM de ursamajor.)
Ştiu că trebuie să existe, însă din ce am înţeles, e nevoie ca un maestru, zic ei, să facă "conexiunile" necesare. Maestrul ar fi ca un fel de electrician care face branşamentul la reţea... adică neapărat necesar a-i frecventa cursul.

"Metoda este foarte uşor de folosit doar dacă primim secretul ei de la un profesor sau maestru Reiki. Secretul iniţierii este ACORDAJUL REIKI. Fără el nu putem utiliza niciodată această metodă, iar mâinile vor iradia numai o cantitate limitată de bioenergie proprie. Prin acest ACORDAJ corpul nostru este branşat la Sursa Cosmică de energie binefăcătoare, pe care o putem accesa oricând dorim."
18-06-2015, 10:02 AM
Mda, pare ceva asemanator cu deschiderea celebrelor chakre! In tinereturile mele, era mult mai simplu, toate chakrele erau deschise, iar profesoarele mele de Reiki imi lua mana si o puneau unde trebuie! Efectul era instantaneu! laughing
18-06-2015, 10:19 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-06-2015 10:20 AM de ursamajor.)
Păi, da, s-ar activa astfel circulaţia liberă prin la fel de celebrele nadis-uri (canale). De menţinerea acestui flux e responsabil apoi neofitul, prin practică asupră-i.

Să-nţeleg că ai fost iniţiat în Reiki?
18-06-2015, 11:17 AM
Mai degraba sunt autodidact. Sigur, in viata invatam cate putin de la toti cei pe care i-am cunoscut direct sau indirect.
Reiki este una din putinele tehnici de medicina alternativa in care cred! happy
18-06-2015, 12:03 PM
Da, şi eu am un feeling bun în privinţa ei. Mai mult prin prisma a ceea ce mi-ar putea aduce în sfera spirituală, de care sunt legate, bineînţeles, toate celelalte. Deschisesem subiectul fiindcă sunt tentat să urmez un curs şi m-ar fi interesat ceva păreri.
20-06-2015, 09:41 AM
(18-06-2015 11:17 AM)SoulHealer a scris:  Mai degraba sunt autodidact.

Se zice că numai un maestru poate activa nadis-urile și centrii energetici. Altfel, doar ne jucăm cu propria energie, mult mai slabă decât aceea ce "curge" după inițiere.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)