Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Reactie dupa prima doza Pfizer
01-05-2021, 05:27 PM
Reactie dupa prima doza Pfizer
Buna ziua,
In 14.04 am facut prima doza de vaccin Pfizer, am lupus eritematos sistemic de 20 de ani, cu 8 mg Medrol si 200 mg Plaquenil zilnic.Ziua urmatoare am avut durere de cap si nas infundat, pe 16.04 oboseala, slabiciune si din 18.04 frisoane pe linga restul. Nu a curs nasul si nu am tusit sau stranutat. Crezand ca am racit am inceput sa iau paracetamol 4 tb/zi pina inclusiv joi 22.04 cand au aparut si transpiratii abundente la efort mic, mers prin casa, si 4-5 cani ceai pe zi. Simptomele nu au cedat, temperatura sub paracetamol fiind 36.6-36.9. Luni 26.04 vazand ca ma simt la fel am mers la spital unde mi-au facut testele covid care sunt negative, teste sange si radiografie pulmonara care sunt bune. Mi s-a dat doar Nurofen Forte 1 pastila la nevoie.
In prezent am aceeasi durere de cap ca o presiune frontala, nas infundat, transpiratii la efort si temperatura constanta 37.00-37.3 masurata in diverse momente ale zilei. Si noaptea transpir si ma schimb si cred ca temperatura mai creste. Imi simt si obrajii foarte calzi si ochii usor injectati arzatori usor.
Pe data de 05.05 am rapelul si sincer imi este foarte teama de reactiile care le-as putea avea, peste tot am citit ca la rapel reactiile adverse sunt mult mai puternice, inclusiv cei de la Pfizer spun acest lucru.
Nu ma stiu alergica la nimic.Am doar o rinita foarte usoara care se manifesta la raceli.
Eu nu am voie vaccin cu virus viu sau atenuat, pneumologul mi-a spus asta si mi-a dat ca vaccin antigripal Luivac pastile pe care il fac 1 luna apoi pauza incepand din noiembrie pina in martie anual.
Credeti ca poate fi o alergie la vreun compus al vaccinului?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-05-2021, 09:29 PM
RE: Reactie dupa prima doza Pfizer
Greu de spus. Pare in mod un raspuns imunitar la vaccin, dar in conditiile in care iei o medicatie complexa printre care si un antiviral. Ar fi bine ca inainte de rapel sa faci un test de anticorpi neutralizanti IgG antiproteina spike, dar si de anticorpi IgM, pentru a vedea mai clar cum a reactionat sistemul imunitar. In functie de rezultat, te poti sfatui cu medicul ce ar trebui sa faci. Ca o paranteza, s-a constatat ca cei care au avut COVID au reactii adverse la vaccin si la rapel mai mult decat cei care nu au avut (8% fata de 2%).
02-05-2021, 08:25 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-05-2021 10:38 PM de andremi.)
Buna seara,
Nu am avut COVID si nici macar nu am fost racita de cand a inceput pandemia. Am avut grija de mine.
Sunt de acord cu verificarea anticorpilor IgG si IgM. Eu am mai facut acesti anticorpi de-a lungul vietii pt.verificarea statusului lupusului. Nu stiu daca prin acesti anticorpi se pot verifica mai multe inclusiv cei pt.covid.
Nemaifiind timp, avand simptome de raceala/gripa, fara tuse, fara stranutat, teste covid -negative, temperatura 37.00-37.2, tind sa cred ca este o reactie la vaccin si o raceala suprapusa peste.
Nu o sa fac rapelul. Sincer, imi pare rau ca am ascultat de medicul reumatolog care mi-a dat si recomandare scrisa pt.vaccin si de medicul de familie.
Acum as sfatui pe oricine sa se gandeasca in situatia in care face vaccinul si are reactii adverse pe ce medici se poate baza!!! Mie medicul de familie mi-a zis sa sun la 112, iar medicul reumatolog mi-a zis ca o sa treaca....deci nici medicii nu stiu ce efecte adverse pot sa apara, si cred, mai rau e ca nu stiu sa le trateze sau ia timp pina sa vada ce este de fapt. De altfel nici cei de la Pfizer nu stiu, ei abia acum fac studii pentru urmatorii 5 ani privind reactiile adverse pe termen scurt si lung. Daca citeam dinainte pe site-urile lor aceste lucruri nu ma mai vaccinam acum, mai asteptam.
Iar pe pacienti cu boli autoimune au spus clar ca nu s-au facut studii, au aruncat decizia pe spatele medicului curant, care ori te sfatuieste sa il faci, ori nu si daca il faci si ai reactii adverse te descurci cum poti.
03-05-2021, 03:38 PM
Fii calma, lucrurile nu sunt chiar asa de grave. Cei cu boli autoimune trebuie sa fie atenti, mai ales daca iau o medicatie imunosupresoare, care deprima sistemul imunitar. Daca nu, nu trebuie sa fie o problema. Si diabetul este o boala cronica autoimuna si diabeticii nu au probleme cu vaccinul. Sau cei cu tiroidite autoimune. Anticorpii IgG si IgM sunt imunoglobuline cu componente specifice fiecarei boli sau agent infectios asociat. IgG pentru proteina spike a lui SARS-CoV2 este cu totul altceva decat IgG pentru aspergilus sau helicobacter pylori, ca sa dau cateva exemple.
24-01-2022, 07:11 PM
Buna seara!

Am facut niste analize de sange printre care si IgA IgM, IgG, valorile fiind bune. IgE rezultat 158.5 UI/ml, normal< 100 UI/ml.

Inseamna ca as avea o problema de alergie la ceva anume?
Multumesc!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)