Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rana pe col
29-05-2019, 03:23 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-05-2019 10:00 PM de Carmen0123.)
Rana pe col
Buna ziua,
Astazi am fost la un control ginecologic de rutina, deoarece il fac o data pe an, si dupa ce m am pus pe masa de consultatie, doamna doctor m a intrebat daca trebuie sa imi vina ciclul ( trebuie sa imi vina in 4 zile ) si i am spus ca da, si a spus “da.. se vede”. Dupa ce a continuat examenul, uterul in regula, ovarele de asemenea, mi-a scris scrisoarea medicala si mi a spus “am vazut o mica rana pe col, de aceea te am intrebat de ciclu”. Pe moment nu am acordat multa importanta afirmatiei, vazand ca ea nu pune accent pe asta si am plecat doar cu tratament pentru doua chisturi ce le am la sani. Pentru acea rana nu mi a prescris nimic. Mi-am facut si Papa-Nicolau, astept rezultatele. De asemenea pe scrisoarea medicala a scris “ectopie simpla de 3 cm”.
Acum ca tot stau sa ma gandesc la acea rana si ma sperie tot mai tare gandul. Ce ar trebui sa fac mai departe? De ce dna doctor nu mi-a dat tratament pentru asta?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
29-05-2019, 10:14 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-05-2019 10:32 PM de ElenaM.)
RE: Rana pe col
Testul papanicolau se face la jumatatea ciclului (in perioada ovulatiei) si pentru a evita astfel de confuzii. Nu ti-a dat tratament pentru ca nu e nevoie sau pentru ca asteapta rezultatul

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
30-05-2019, 08:09 PM
(29-05-2019 10:14 PM)ElenaM a scris:  Testul papanicolau se face la jumatatea ciclului (in perioada ovulatiei) si pentru a evita astfel de confuzii. Nu ti-a dat tratament pentru ca nu e nevoie sau pentru ca asteapta rezultatul

Acest tip de rana se poate vindeca de la sine?
De la ce s-ar fi putut face?
31-05-2019, 11:27 AM
Da, se poate vindeca de la sine. Cauzele pot fi hormonale, anticonceptionale, trauma, infectii, chimicale, tampoane interne.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)