Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rana cu infectie
12-04-2016, 04:34 PM
Rana cu infectie
Buna ziua! Va rog sa ma ajute cineva cu un sfat, de dorit, medic. Vineri, sapt. trecuta m-am fript la mana, sambata se facuse o bula cu apa, care s-a spart din intamplare, probabil, ulterior, in rana s-a introdus infectie, pt ca ma doare si s-a inrosit si inflamat in jurul ranii. Rana este mica, de 1,5 lung. si vreo 0,5 cm latime. Am aplicat pansamente cu apa cu sare, am fost la farmacie si mi s-a dat un unguent pt cicatrizare si un antibiotic, ca sa-l aplic local. Am aplicat eu praful, dar rana s-a mai cicatrizat si nu prea a patruns inauntru, nici crema pt cicatrizare nu se imbiba, sta la suprafata. Durerile nu sunt foarte puternice, dar mai mult mi-e frica sa nu se raspandeasca infectia. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
13-04-2016, 03:51 PM
RE: Rana cu infectie
Cel mai bine ar fi sa te vada un medic, de exemplu, medicul de familie, in prima faza. Daca ai dureri mari, poti incerca o crema-gel care sa aiba in compozitie si lidocaina. Arsurile mai severe sunt susceptibile de infectii. Asa ca, repet, mergi sa te vada un medic. Multa sanatate!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)