Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RUGAMINTE URGENT !!!
11-10-2012, 01:52 PM
RUGAMINTE URGENT !!!
Buna ziua ,
am si eu o problema si va rog sa ma ajutati cu un raspuns . Direct la subiect : am avut 3 contacte sexuale neprotejate ,dupa cum urmeaza : 1. duminica noapte la 02.30 (spre luni dimineata) , 2.luni dimineata la 10.30 si luni seara la 19.00 - toate 3 neprotejate (si cand zic neprotejate ,intelegeti dvs., cu tot ce trebuie) . Ok. Dupa care ,la ora 21.30 in aceeasi zi de luni ,am luat pilula de a2a zi ,Postinor . Acum nu stiu ce sa cred , isi face efectul pilula asta pt 3 contacte ? Pe prospect scria ca nu isi face efectul daca sunteti deja insarcinata ,daca au trecut mai mult de 72 ore de la contactul sexual. In cazul meu trecusera 19 ore de la primul contact si 2.30 ore de la ultimul .Va rog dati-mi un raspuns ,urgent !!! Va multumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2012, 10:13 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-10-2012 10:33 PM de Alma.)
RE: RUGAMINTE URGENT !!!
Pai raspunsul este foarte clar si ti l-ai dat singura, chiar daca ai avut 1 sau 3 contacte.
"Pe prospect scria ca nu isi face efectul daca sunteti deja insarcinata, daca au trecut mai mult de 72 ore de la contactul sexual. In cazul meu trecusera 19 ore de la primul contact si 2.30 ore de la ultimul ."
Cred ca stii ca mai trebuie sa iei a doua pastila dupa 12 ore de la prima pastila pentru a avea eficienta maxima.Postinor are efectul de a inhiba ovulatia sau de a impiedica implantarea ovulului fecundat pe peretele uterin.
Alta data, ca sa scapi de asemenea dileme si sa nu mai fii stresata nu uita sa iti iei pastilele! happy

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
12-10-2012, 01:21 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-10-2012 01:27 AM de carminaa.)
Da ,bineinteles ca am luat si a 2a pastila , la 12 ore dupa prima. Nu imi e clar raspunsul , eu vreau sa vad aici negru pe alb ,dak da sau nu ; daca e posibil sa fi ramas sau daca pilula si-a facut totusi efectul (ca sa fiu linistita). Multumesc frumos , astept raspuns !

Si am inteles asa in mare cam ce face Postinor ,din prospect ; dilema mea era daca poate "lupta" impotriva celor 3 cont , sau doar impotriva unuia ? adica 2 pilule dinalea pot fi mai puternice decat 3 acte neprotejate ? Dupa cum am spus ,nu trecusera cele 72 ore in niciunul din cazuri , dar nu stiu ce sa cred straight face dupa logica mea ,tind sa cred ca si-a facut efectul .. dar logica mea nu stiu daca este ok in toate cazurile ....

Astept raspuns, multumesc
12-10-2012, 02:52 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-10-2012 02:55 PM de Alma.)
Draga mea,
Iti scriu negru pe alb si iti spun verde in fata batting eyelashes ca daca nu ai fost insarcinata dinaintea episodului relatat de tine, acum nu esti insarcinata!
Postinor inhiba ovulatia, dupa cum am mai spus, pastilele le-ai luat in termenul prevazut de prospect, deci daca nu ai avut ovulatie in acest interval, nu conteaza ca ai avut 1 sau 2 contacte sex.
Pt. linistea ta si ca sa scapi de stres iti recomand sa mergi la farmacie sa cumperi un test de sarcina rapid!
Acesta iti indica daca esti insarcinata dupa 7 zile de la conceptie , prin determinarea hormonului de sarcina HCG din urina.

15-10-2012, 11:40 PM
Multumesc frumos pt raspuns , m-am mai linistit acum.. culmea este ca mi-a venit si ciclul ,ieri , pe 14 ,ceea ce mi se pare un pic ciudat .. pt ca luna trecuta mi-a venit pe 27 si de regula asa imi venea , pe 20 si ceva (eu nu am ciclul regulat) si deci am prins si cateva zile din octombrie ( 1 sau 2) ; si acum mi-a venit (iar) ... ma gandesc ca este de la pilula , nu ? posibil sa imi fi dereglat ciclul ...? Multumesc frumos , ast rasp happy
16-10-2012, 06:16 PM
Da, e posibil!

Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)