Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RITM CARDIAC SCAZUT
06-10-2015, 11:19 PM
RITM CARDIAC SCAZUT
Nou pe ac. forum, de vreo cateva ore tot citesc despre fia, stimulatoare ..etc. si ....m-am cam speriatwhew! Deaceea, va rog a ma lamuri si pe mine cu privire la cazul meu ce-l descriu in continuare:
<Diagnosticul meu, pe scurt,este de TA; FIA PERMANENTA, cu ritm lent; brd major+hbs si de 7 ani iau medicatia specifica cu antihipertensive si anticoagulante.
Ceea ce ma ingrijoreaza este insa ritmul cardiac f.scazut la care am ajuns, datorita medicamentelor si batranetii mele( zic eu la 75 de ani),pote si a acelui brd sau fia;
Cert este ca in repaus ziua si noapte ritmul meu cardiac oscileaza intre 32-45 bpm.(fara sa am vreun fel de simptom( ametli,vertij, lesin ,etc).

In urma a 2(doua) holtere ekg /24 h, s-a constatat 500-8oo pauze de r.c>de 2.4sec d.c cate una de 3.5 sec, respectiv 3.7sec, motiv pentru care va intreb dle Arm-Med:
-daca,de cand ma stiu, nu am avut niciun fel de simtom caracteristic si nici ev, cardiovasculare, ma simt bine, nu obosesc usor,dorm satisfacator;SE IMPUNE stringent UN STIMULATOR??:Huh Va multumesc pt.un eventual SFATMedical Bucuresti
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
07-10-2015, 05:00 AM
RE: RITM CARDIAC SCAZUT
Dupa parerea mea, la peste 500 de pauze de peste 2 sec in 24 de ore si un ritm de pana la 32 bpm, as zice ca da, s-ar impune un stimulator.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
07-10-2015, 10:24 AM
Si daca,totusi, vreau sa aman acest implant, din experienta dvs., care ar fi riscul; cat de grav si cat de aproape?confused ;cu stimacrying
07-10-2015, 04:05 PM
Pai riscul ar fi de deces, deci destul de grav zic eu :-)
Cat de aproape ... asta numai bunul Dumnezeu ar putea sa spuna, dar El, dragutul, nu s-a inscris la noi pe Forum :-D
Dar asa, ca o opinie, riscul e destul de mare, dupa parerea mea.

07-10-2015, 08:43 PM
Va multumesc frumos d-le inginer, ma voi grabi sa ajung la Bucuresti, credeam ca poate pana la deces ma bucur mai intai de vreo simptomacrying
07-10-2015, 09:06 PM
Nu zic ca nu ar fi posibil. Dar ar fi, de asemenea, posibil ca intre simptoma si deces sa fie un interval foarte scurt. De ce sa riscam?

08-10-2015, 10:52 AM
OK!
Daca nu va deranjez, ati putea sa-mi descrieti procedura ce trebuie urmata pana la implantarea propriuzisa ; ce medic recomandati si care ar fi spitalul optim?
Cu mult respecthappy
08-10-2015, 11:27 AM
Despre modul de abordare pana la implant trebuie sa discutati cu medicul dvs cardiolog. Nu pot sa va dau sfaturi asa, pe Internet. Si nici nu ar fi etic.
Despre spitale si medici care fac implanturi de stimulatoare in Bucuresti sunt mai multi, la Spitalul Floreasca (dr. Radu Vatasescu, dr. Corneliu Iorgulescu, dr. Stefan Bogdan), Spitalul Universitar (dr. Calin Siliste, dr. Andrei Margulescu), Institutul Iliescu (dr. Radu Ciudin, dr. Ion Bostan), Spitalul Militar Central (dr. Romi Bolohan, dr. Dragos Savoiu) ...

08-10-2015, 07:03 PM
Multumesc si <multa sanatate!!>'' Felicitari penru competenta''applause
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)