Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Punct tare testicul stâng
16-04-2018, 09:42 PM
Punct tare testicul stâng
Bună ziua,
În urma unei autoexaminari a testiculelor, la cel stâng, în partea anterioară, central, chiar sub epidim simt un punct tare. Ca o bobită de nisip de aproximativ 2 mm.
De cel puțin 2 luni am descoperit-o dar, cred că este în același stadiu. Nu și-a modificat structura sau dimensiunea.
De fiecare dată când îmi amintesc ma pune puțin pe gânduri. De aceea am nevoie de un sfat în legătură cu acest subiect.

Va mulțumesc anticipat.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
16-04-2018, 11:42 PM
RE: Punct tare testicul stâng
Lasa-l in pace. E probabil un lipom. Apar destul de frecvent ca urmare a unor acumulari de sebum. Mergi la dermatolog sa-ti confirme, daca ai temeri.
19-04-2018, 06:59 PM
Mulțumesc pentru răspuns. Ideea e ca e lipit de testicul și imobil. De asta aveam eu dubii..
Și de asemenea, încă o întrebare te rog..
Acum o săptămână am jucat fotbal ( în ultimul timp am început să joc regulat) și, am început să am niște dureri surde la nivelul testicului stâng.. Care din când în când se mai muta și la dreptul. Dar nu sunt permanente.. Câteodată am impresia ca e o durere care radiază de la niște dureri de spate de sub coaste.. Astea tot de la efort și probabil de la poziția de la locul de muncă.
Ceva păreri, mersi frumos!
19-04-2018, 08:32 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-04-2018 08:33 PM de SoulHealer.)
Ar fi cazul sa iti faci niste investigatii. O ecografie totala de abdomen sa vezi cum stai cu principalele organe. Daca ridici greutati ar trebui sa vezi cum se prezinta coloana in zona lombara. Verifica daca sunt semne vizibile ale unei herii inghinale sau abdominale. Ele apar frecvent la cei care ridica greutati.
19-04-2018, 10:47 PM
Nu ridic greutăți. Ecografie abdominala totală am făcut și mi s-a găsit niște nisip la rinichiul drept, în rest totul a fost în regulă. Dar beau destul de multa apă.. Aproape 3 litri zilnic la 80 de kg și 1, 85 m
Cât despre hernie.. Nu simt ca ar fi vreun simptom. Ce consult ar fi indicat sa fac mai întâi? La un urolog?
20-04-2018, 10:31 AM
Da, mergi la un urolog si povesteste-i tot ce ne-ai spus si noua. Nu mai bea atata apa daca nu simti nevoia! masoara-ti si glicemia din cand in cand, mai ales dimineata, pe nemancate.
03-06-2018, 11:13 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-06-2018 12:01 AM de moxanu.)
Buna seara. Am si eu o intrebare. Astazi am observat pe testiculul stang in partea stanga lateral, nu sub sau langa epidim, un punct exact pe testicul, tare, nedureros , din cate mi se pare pratic pe testicul. Nu este la nivelul pielii ci in interior, exact pe testicul. Marimea e greu de estimat cred ca e cam la jumate de cm, nu e vizibil, se simte doar la palpare. Ca marime si forma ceva asemanator unui cos, dar este exact pe testicul. Doresc sa precizez ca acum vreo 3 saptamani am avut o durere la acelasi testicul destul de mare, nu am mai avut asa ceva. Mai exact, dupa ce m-am urcat pe bicicleta, dupa vreo 100 de metri de mers, am inceput sa simt o durere ascutita la nivelulul testiculului, se accentua cand apasam pedala stanga. Cand am ajuns la magazin, de abia am putut sa cobor de pe bicicleta, si de aplecat destul de greu. In magazin , la fel , mergeam extrem de incet si cracanat pt a evita cat mai mult durerea. Tin sa spun ca nu a fost o durere ca si cand testiculul se rasuceste, are o pozitie gresita, barbatii stiu despre ce e vb in cazul asta. A fost o durere de cel putin 3,4 ori mai accentuata. Nu am bagat de seama atunci am zis ca poate involuntar m-am lovit, desi ma indoiesc, am experienta in mersul pe bicicleta, fac si cate 50 km pe zi. Dar azi am observat acest punct dur pe testicul, desi mic cum spuneam cred ca in jur de 0.5 cm, mai mult sau mai putin, imi e greu sa estimez, m-a pus pe ganduri.Multumesc anticipat pt sfat.
04-06-2018, 09:07 AM
Ar trebui sa mergi la un consult la un chirurg (urolog). E greu de spus ce poate fi, un chist epididimar sau de alta natura.
 Mulţumiri acordate de: moxanu
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)