Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pulsoximetrul detecteaza aritmiile?
06-10-2020, 02:34 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-10-2020 02:51 PM de Madalina13.)
Pulsoximetrul detecteaza aritmiile?
Buna ziua,

Am fost la medicul pneumolog deoarece ma chinuie o tuse seaca. A spus ca nu se aude nimic la plămâni, mi a masurat saturatia de oxigen si oscila intre 96 si 97 la suta si pulsul 140 (venisem repede de pe strada si am intrat direct in cabinet, ca intarziasem ). A spus ca ea vede acolo ca e ritmul neregulat, pe pulsoximetrul ala pe care mi l a pus pe deget . Imi arata ca exista pauze.
Apoi, am stat pe scaun cateva min si mi a pus iar ala pe deget. Saturatia de oxigen era 97 la suta si bataile inimii 77. Dar tot imi arata doamna doctor ca ea vede ca liniile alea care arata ritmul in sus si in jos, sunt neregulate. Este acest pulsoximetru relevant in treaba asta? Doamna doctor pneumolog mi a dat trimitere la cardiolog și a spus ca am aritmie.
A mai spus ca am bronsita traheica si mi a dat tratament cu azitrox (i am spus doamnei ca am ramas cu aceasta tuse seaca dupa o durere recentă in gat)... de obicei, dupa raceli, raman cu tuse seaca si m am dus acum s o investighez.
Am avut holter ekg acum ceva timp pus de cardiolog, acum aproximativ 8 luni...va atasez rezultatele, in care scrie ca nu am aritmii semnificative. Am avut tahicardie sinusala care s a reglat, pulsul in repaus e ok in prezent.
Menționez ca nu s fumatoare, n am fumat niciodata.

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: cristina17
06-10-2020, 03:18 PM
RE: Pulsoximetrul detecteaza aritmiile?
Păi, ia-ți și tu pulsul, vezi, e regulat sau nu...
06-10-2020, 03:22 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-10-2020 03:24 PM de Madalina13.)
(06-10-2020 03:18 PM)ursamajor a scris:  Păi, ia-ți și tu pulsul, vezi, e regulat sau nu...

Eu cand il iau acasa, e regulat. Dna doctor se referea ca acel pulsoximetrul pe care mi l a pus pe deget, arata niste linii, care spunea ca nu s regulate. (Un fel de linii ca la ekg...nici nu stiu cum sa explic exact)
V am pus o poză ca sa ba dati seama la ce linii ma refer.

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

06-10-2020, 03:38 PM
Pulsoximetrul este doar orientativ cand e vorba de aritmii. La fel de bine poti simti un puls neregulat la incheietura mainii. Un tensiometru digital poate detecta aritmiile dar nici el nu spune despre ce fel de aritmie a vorba. Trebuie sa invatam sa ne luam corect pulsul la radiala si sa interpretam rezultatele pentru a discerne intre extrasistole si fibrilatie atriala de exemplu (cand pulsul este complet dezorganizat). Un caz aparte il prezinta tahicardia, cand pulsul este ridicat dar ritmul este regulat. Pe pulsoximetru, aceste variatii de ritm se pot observa daca tinem degetul nemiscat.
06-10-2020, 03:48 PM
(06-10-2020 03:38 PM)SoulHealer a scris:  Pulsoximetrul este doar orientativ cand e vorba de aritmii. La fel de bine poti simti un puls neregulat la incheietura mainii. Un tensiometru digital poate detecta aritmiile dar nici el nu spune despre ce fel de aritmie a vorba. Trebuie sa invatam sa ne luam corect pulsul la radiala si sa interpretam rezultatele pentru a discerne intre extrasistole si fibrilatie atriala de exemplu (cand pulsul este complet dezorganizat). Un caz aparte il prezinta tahicardia, cand pulsul este ridicat dar ritmul este regulat. Pe pulsoximetru, aceste variatii de ritm se pot observa daca tinem degetul nemiscat.

Mulțumesc!
Avand in vedere poza pe care am pus o cu rezultatele de la holterul ekg, credeti ca mai e necesar sa merg la cardiolog pt ca a zis dna pneumolog ca am aritmie? Am putin timp de cand am mers la cardiolog si de cand am purtat holterul...
06-10-2020, 04:42 PM
Stii care sunt problemele tale, da? Sa slabesti si sa tii tiroida sub control. Asta inseamna o schimbare in regimul de viata si alimentar, in primul rand. Ai o tendinta spre tahicardie din cauza supraponderalitatii. Probabil ca mai ales dupa mese se intampla asta sau dupa efort daca duci o viata sedentara. Nu in ultimul rand, trebuie sa rezolvi problema singuratatii. Ti s-au dat destule sfaturi pe-aici. Cate dintre ele le-ai urmat?
06-10-2020, 05:09 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-10-2020 06:21 PM de Madalina13.)
(06-10-2020 04:42 PM)SoulHealer a scris:  Stii care sunt problemele tale, da? Sa slabesti si sa tii tiroida sub control. Asta inseamna o schimbare in regimul de viata si alimentar, in primul rand. Ai o tendinta spre tahicardie din cauza supraponderalitatii. Probabil ca mai ales dupa mese se intampla asta sau dupa efort daca duci o viata sedentara. Nu in ultimul rand, trebuie sa rezolvi problema singuratatii. Ti s-au dat destule sfaturi pe-aici. Cate dintre ele le-ai urmat?

Eu stiu care sunt problemele mele. Si da, unele din ele le am rezolvat. Tocmai de asta nu inteleg de ce sunt trimisă iar la cardiolog. Am mers si la nutritionist zilele astea..mi a dat o dieta, deja am inceput sa slabesc cate putin. La tiroida au ieșit analizele foarte bune, le am repetat, cu singurătatea am rezolvat.
Avand in vedere ca am avut holterul ekg acum putin timp si a fost in regulă, ma gandeam dacă e necesar sa mai fac si acum investigații pe tema asta....m a speriat dna pneumolog cand a zis că ritmul e neregulat, dar holterul ekg spune altceva. In fine, o sa repet consultul la cardiolog, pt liniștea mea.
Va multumesc mult!
06-10-2020, 06:42 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-10-2020 06:43 PM de SoulHealer.)
Nu nu mai este necesar. Cu exceptia unor pase tahicardice nu ai avut nicio aritmie evidentiata ceea ce e bine. Ma bucur ca ai rezolvat o parte din probleme. Foarte bine ca ai fost la nutritionist. Asta e lupta pe care trebuie sa o castigi si vei vedea ca si celelate probleme se vor estompa sau vor disparea in cele din urma...
 Mulţumiri acordate de: Madalina13
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)