Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proteinele sunt necesare?
27-12-2014, 12:04 AM
Proteinele sunt necesare?
Va rog spuneti-mi, credeti ca este necesar ca un adolescent de 18 ani sa ia proteine? In vara a facut analizele la sange, toate au iesit excelent. De cateva zile a venit cu ideea de-a lua proteine, merge la fitness si probabil ca acolo a discutat cu baietii. De o perioada de timp am vazut ca nu mai serveste micul dejun, uneori nici macar pranzul, doar masa de seara, la care nu mananca cine stie ce. Pe net sunt doar reclame pt aceste proteine, deci nu ma pot increde in acele surse. Ma adresez dvs, in speranta sa imi spuneti ce se poate intampla cu un organism tanar care se indoapa cu proteine.

Va multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
27-12-2014, 08:22 AM
RE: Proteinele sunt necesare?
Eu zic ca nu e bine.
Proteinele pe care le iau sportivii sunt luate in cu totul alte conditii:
1. Aceia sunt sportivi profesionisti, au alt regim de antrenament fata de el.
2. Proteinele nu se iau singure, ci in combinatie cu multe alte suplimente, care sunt foarte scumpe (cele de calitate, nu toate mizeriile)
3. Sportivii respectivi iau aceste suplimente sub supravegherea antrenorului, nutritionistului si a medicului.
4. Astfel de suplimente se iau in masura in care ai dobandit maximul de masa musculara pe cale naturala si vrei sa impingi limitele mai departe. Pana atunci o alimentatie sanatoasa si corespunzatoare, combinata cu un antrenament puternic si odihna suficienta pot avea efecte spectaculoase.
Ca sa nu mai zic ca ce face el e periculos. Bagand suplimente proteice risca sa dezvolte masa musculara intr-un ritm mai mare decat s-ar dezvolta sistemul cardio-circulator, ajungand ca acesta sa nu mai poata sustine tot organismul.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
 Mulţumiri acordate de: Hope1993
27-12-2014, 12:08 PM
Va multumesc mult, am sa ii arat mesajul si sper sa priceapa. Este foarte incapatanat, si pana nu va testa acele proteiene, nu se va lasa. Stiu ca de vreo 2-3 luni nu are o alimentatie sanatoasa, mananca mai mult seara, cate 2 feluri de mancare, iar peste zi bea lapte si un preparat cumparat din lapte si cafea. Acasa vine si se lauda ca ridica greutati foarte mari, chiar la ultimul nivel al coloanei, are destul de frecvent un semn rosiatic-vanat. Din cauza antrenamentelor destule de dure, a avut probleme si cu ghenuchii, urmand cateva sedinte de medicina sportiva pt ameliorarea problemelor de la ghenuchi. Imi amintesc ca in vara, noi fiind plecati de acasa, si-a cumparat proteine de la un magazin sportiv Decathlon, bineinteles la fel ca ceilalti baieti. Are in jur de 1.90 si 83 kg, ne spune ca vrea sa mai creasca... Citeste tot felul de aiureli de pe net si vine la noi spunand ca a descoperit America. Indraznesc sa va rog, pe langa informatile date, daca ma puteti ajuta cu site-uri de incredere din care sa citeasca mai multe informatii? Replica lui favorita este ca "medicii sunt intr-un dezacord total cu sportivii, normal ca pe site-urile medicale voi gasi doar informatii in contradictoriu".
12-12-2015, 11:32 PM
Buna ziua, daca isi doreste mai multa energie, ca si instructor de aerobic, ii recomand sa manance cat mai sanatos si sa nu mai sara peste micul dejun, cand "isi alimenteaza corpul cu carburant"pentru intreaga zi. Ii recomand sa manance soia, este o sursa vegetala cu foarte multe proteine. Daca vrea sa ia suplimente pentru energie, va pot recomanda un produs inovativ recomandat pentru sportivi, eu il folosesc si sunt multumita de el. Se numeste Red Energy de la B!TONIC. E eficient, eu l-am testat pe pielea mea.
22-11-2018, 03:23 PM
Proteinele sunt super bune, mai ales la inceput.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)