Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proteina C reactiva valoare foarte mare: 14.321 mg/L
27-04-2020, 04:04 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-05-2020 01:47 AM de Madalina13.)
RE: Proteina C reactiva valoare foarte mare: 14.321 mg/L
(22-04-2020 09:36 AM)andremi a scris:  Cand ai postat primul mesaj pe acest forum, in urma cu 5 luni, aveai 91 kg. Pareai destul de ambitioasa atunci in lupta cu kilogramele. Ce s-a intamplat? Nu mai modifica mesajele, poate altcineva are de invatat din ele. In acelasi timp mesajele vechi sunt bune si pt tine, ca un fel de jurnal cu simptome si stari de spirit...
Acum nu are rost sa mergi la alt cardiolog dar cum am spus si mai sus, daca vezi ca scade pulsul sub 55 si tensiunea sub 11 reduci concorul. Nu stiu daca se mai gaseste cel de 2,5 ca sa-l rupi si sa iei doar jumatate. Sa nu uiti sa bei apa!

Păi...am o problema, mănânc pe fond de stres de cele mai multe ori si in special dulciuri. Ma calmează. Nu stiu cum sa scap de această problemă.
Mi a spus cardiologul ca daca slăbesc, nu voi mai avea nevoie de pastile pt inima.
Am mai observat ceva, de cand iau magneziu, nu mai am palpitatii absolut deloc...
Va multumesc din suflet pt toata implicarea dvs!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2020, 01:46 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-05-2020 02:22 AM de Madalina13.)
(22-04-2020 09:36 AM)andremi a scris:  Cand ai postat primul mesaj pe acest forum, in urma cu 5 luni, aveai 91 kg. Pareai destul de ambitioasa atunci in lupta cu kilogramele. Ce s-a intamplat? Nu mai modifica mesajele, poate altcineva are de invatat din ele. In acelasi timp mesajele vechi sunt bune si pt tine, ca un fel de jurnal cu simptome si stari de spirit...
Acum nu are rost sa mergi la alt cardiolog dar cum am spus si mai sus, daca vezi ca scade pulsul sub 55 si tensiunea sub 11 reduci concorul. Nu stiu daca se mai gaseste cel de 2,5 ca sa-l rupi si sa iei doar jumatate. Sa nu uiti sa bei apa!

Va rog, imi spuneti cum pot sa reduc treptat tratamentul cu Concor? O perioadă am luat 2,5 mg intreg. As vrea sa l reduc acum si sa iau jumatate din 2,5 mg, deoarece am pulsul 50 in repaus. Este bine asa, sau sa merg la cardiolog? Insa n au trecut cele 3 luni de la ultimul control, bănuiesc că tot asa o sa mi spuna, sa l reduc treptat. Va rog sa ma ajutati!

Am zis ca l voi reduce de atunci cand m ati sfătuit asa prima oară, dar m am răzgândit.
Ma gândisem ca deja am redus de la 5 mg pe zi(cum mi a dat medicul initial), la 2,5 mg pe zi, deoarece aveam pulsul mic. Asa a zis medicul, ca daca pulsul scade sub 50, sa iau 2,5 mg pe zi). Însă.....uneori , cand stau in pat, observ ca am pulsul și 47, niciodată nu l am mai avut asa mic..... nu e cazul sa l mai reduc si acum si sa iau jumatate pe zi din 2,5 mg? Cum are loc acesta întrerupere? apoi de la jumatate din 2,5 mg pe zi, mai poate fi redus pe viitor? Sau cum il întrerup de tot ? Ca pana ajung la cardiolog, nu stiu cum sa procedez...
Imi cer scuze ca m am repetat atat.
Va multumesc mult!

Am uitat sa mentionez, tin si dieta, am mai si slăbit, mănânc sănătos în prezent, bănuiesc că pulsul mic are legatura si cu dieta... nu tin o dieta anume, doar mănânc sănătos și mai puțin decât în trecut.
Si tensiunea o am mica, 10 cu 7 sau 11 cu 7.

(17-04-2020 09:57 AM)SoulHealer a scris:  Urmeaza indicatiile cardiologului. Ia masuri sa slabesti si mergi la un psihoterapeut sa te ajute sa scapi de anxietate. Inima ta oboseste daca o obligi sa faca un efort suplimentar pe termen lung in conditii de obezitate.

Imi cer scuze, nu am stiut cum sa fac altfel, de asta am dat reply la mesajul asta. Ma puteți ajuta si dvs cu o parere, va rog? In legatura cu reducerea Concor ului, am scris mai sus. Va multumesc!

Ps: O sa ma programez la cardiolog dupa data de 15 cand iesim din starea de urgenta , dar cine stie cand ma poate primi, daca e aglomerat. De asta va intreb, ca nu stiu ce sa fac la moment cu Concor ul, având în vedere pulsul foarte mic. Nu stiu cum e corect sa l reduc, pt ca in prospect scrie ca se reduce treptat, nu se intrerupe deodată. De asta sunt îngrijorată.
10-05-2020, 01:20 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-05-2020 01:21 PM de SoulHealer.)
Intra la adresa de mai jos si discuta cu un cardiolog online. Este 30 de lei consultatia pentru o intrebare de 500 de caractere.
Sanatate:
https://app.medic.chat/doctors/5PBinGiZSpXmDNJz9

P.S. Poti alege orice alt cardiolog din lista
https://app.medic.chat/doctors/overview
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)