Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proteina C reactiva valoare foarte mare: 14.321 mg/L
16-04-2020, 02:11 AM
RE: Ajutor! Proteina C reactiva valoare foarte mare: 14.321 mg/L
(14-04-2020 10:11 PM)SoulHealer a scris:  Da, nu dra inn poza de mai sus. E ok, nu e vorba de tiroidita. Pare ok tiroida in ciuda TSH-ului un pic crescut. Da, trebuie mers la consult. Poate e o situatie pasagera, se intampla destul de des. Corpul nostru nu e o masinarie perfecta. Trebuie discutat cu endocrinologul si pe tema obezitatii si instituit un regim alimentar pentru ca obezitatea afecteaza pancresul endocrin in timp si desigur si sistemul cardiovascular.

Am fost azi la endocrinolog , mi a facut ecograf si mi a spus ca tiroida arata foarte bine si ca nu si explică de ce tsh ul a iesit marit.
Mi a dat sa iau timp de 2 luni Euthyrox de 25 mg, jumatate de pastila de zi, apoi dupa 2 luni sa repet analizele.
Nu am gasit nicăieri Euthyrox de 25....
Am găsit doar de 100 , dar nu stiu cum voi putea rupe eu acea pastilă in 8 parti egale....
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
16-04-2020, 10:20 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-04-2020 10:22 AM de SoulHealer.)
Incearca sa iei un sfert la 2 zile sau mai bine sa nu iei deloc. Uneori TSH-ul creste sau scade in functie de anotimp sau din cauza unor medicamente.
17-04-2020, 05:35 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-04-2020 11:00 AM de andremi.)
Va multumesc mult!
Dupa ce am fost la endocrinolog, am avut programare la aceeași clinică si la cardiolog, daca tot am iesit din casa, am zis să rezolv mai multe.
Voiam sa vad daca trebuie sa mai iau nebiletul, ca au trecut 2 luni de la ultimul consult unde am fost diagnosticata cu tahicardie sinusala. Am postat la secțiunea cardiologie despre asta, acum cateva zile si mi ați raspuns tot dvs.
Datorită faptului că acum locuiesc în alt oras, nu am mai putut sa mergi la medicul meu cardiolog. Am fost la alt medic, care mi a spus asa:
TA 140/90, 85 bpm, suflu sistolic gr I/II in toate focarele de ascultare, fereastra ecografica suboptimala in regiunea parasternal, fara leziuni valvulare semnificative hemodinamic, SIA si SIV aparent intacte cu ETT, VCI cu colaps inspirator prezent, fara lichid pericardic, fara semne de coarctatie de aorta.
La secțiunea regurgitari sunt înconjurate IM grad I , IP grad I , IT grad I.
DtdVS 47 mm, DtsVS 29 mm, SIVd 11 mm, PPVSD 11 mm, FE 64%, AS 38 mm, VCI 17 mm, RDAP 18 mm, Ao ascend 28 mm, AO crosa 26 mm, E/A >1 , valva aortica (delta P max) mmHg 14, v max m/s 1,9.
A zis sa nu mai iau nebiletul...
Mi a prescris tratament cu Concor 5mg, jumătate dim, jumatate seara, iar daca vad ca pulsul scade sub 50, să iau doar jumatate pe zi; i am zis ca am palpitatii uneori si mi a prescris si magnerot 15 zile pe luna, o pastilă dimineata si una seara + stres clin complex (o pastilă doar la nevoie), scădere ponderala, consult psihologic (i am spus ca am o problema cu emotiile si imi creste tensiunea + pulsul la emotii/stres) si revenire dupa 3 luni la consult, cu 5 kg in minus fata de câte am acum...
Ce părere aveți dvs despre schimbarea tratamentului?
Daca mai slăbesc si merg la psiholog, o sa mai fie oare nevoie de tratament pt inima?
Am doar 26 de ani, ma gandesc cu groaza sa nu care cumva sa trebuiască sa iau toată viata tratratament pt inima...
Dar...vocea mea interioară imi spune ca kg in plus sunt de vina. Trebuie să slăbesc.
Rezultatul ecocardiografiei vi se pare in regula?
17-04-2020, 09:57 AM
Urmeaza indicatiile cardiologului. Ia masuri sa slabesti si mergi la un psihoterapeut sa te ajute sa scapi de anxietate. Inima ta oboseste daca o obligi sa faca un efort suplimentar pe termen lung in conditii de obezitate.
18-04-2020, 01:49 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-04-2020 10:59 AM de andremi.)
Aveți dreptate, Va multumesc din suflet pentru ajutor!
O ultima intrebare: daca iau Euthyrox si Concor, pot lua si pastila de silimarina 1000mg, una pe zi? Ca o protectie pt ficat. Ca am avut ceva probleme cu el in trecut.
Si mai luam si korill inainte (care mi a reglat semnificativ hdl si ldl colesterol).
Pot lua in continuare korilul si silimarina? Am uitat complet sa intreb medicul acest lucru....
19-04-2020, 09:07 AM
Eutiroxul si concorul nu afecteaza ficatul. Daca tot ai decis sa iei hormonul asteapta macar pana apare in farmacii cel de 25 mcg. Acesta trebuie luat cu apa, dimineata cu cel putin jumatate de ora inainte de masa, o ora de cafea, 4 ore de alte medicamente/suplimente. Eutirox este t4 care trebuie sa se transforme in t3 pt a putea fi folosit de celulele organismului (iti amintesc ca t3-ul tau este aproape de maxim). Concorul ingreuneaza aceasta transformare.
Exista posibilitatea ca dupa administrarea hormonului tiroida ta sa devina mai lenesa si sa nu mai produca la fel de multi hormoni ca acum, astfel vei avea nevoie de eutirox pe o perioada mai indelungata si de o cantitate din ce in ce mai mare. Eutiroxul mai are si efect proaritmic la unii (asta ca sa nu spui ca nu ti-am zis...)
21-04-2020, 04:21 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-04-2020 10:59 AM de andremi.)
Va multumesc pt raspuns!
Am început să iau Euthyrox de 100 mg, un sfert la 2 zile. Am împărțit o in 4 bucățele.
M ati speriat un pic cu efectul proaritmic....
Fiind si perioada asta, parca nu mi permit sa merg si la un alt medic endocrinolog....după ce va trece un pic, cu siguranță voi face mai multe investigatii.
Pana atunci, m am decis sa iau Euthyrox ul... am gresit?
Si m a mai dat peste cap si faptul ca nu am inteles de ce mi s a schimbat nebiletul cu Concor....
O sa trebuiască sa iau pastile de inima toată viata, daca s diagnosticata cu tahicardie sinusala si obezitate?
Încă am speranța că dacă voi slăbi, voi scapa de pastilele de inima...
Sa opresc tratamentul cu Euthyrox pana ajung la alt medic?
Mentionez ca am luat doar de 3 ori pana acum.... sunt total nedumerită. Nici nu stiu ce sa mai cred. Sincer, si mie mi s a parut ciudat ca mi a dat tratament, având în vedere că a spus că tiroida arata foarte bine la ecograf.
Iar daca medicul cardiolog mi a spus ca inima e sănătoasă, ca mi a facut ecocardiografie....oare de ce mi a mai dat tratament?cu Concor... Asta nu inteleg...
Eu cred ca mereu pe fond de stres voi avea pulsul si tensiunea oscilante. Sunt foarte emotivă. Mai ales la doctor, imi creste tensiunea instantaneu.
Cand mi a facut doamna asistenta electricardiograma, eu tremuram de la emotii. Cand mi a luat tensiunea, la fel. Abia după ce am ieșit de la medic m am calmat.
Mi e teama sa nu mi faca rau tratamentul asta pt inima, nu vreau sa se obișnuiască corpul meu cu el..si sa depind de el.
Ma intreb, nu era în regulă sa ma puna sa slăbesc întâi, să mă puna sa merg la nutritionist? In loc sa mi dea tratanent pt inima...
Mi a dat si magneziu sa iau, asta da, e ok. Dar....sa iau medicamente pt inima de la 26 de ani, cand eu stiu foarte bine ca tensiunea imi creste de la emotii....
De ce primul medic la care am fost, mi a dat nebilet, iar medicul actual mi a dat Concor? Daca inima e sănătoasă asa cum a zis, de ce trebuie sa mai iau Concor?! Oare care e diferenta dintre medicamentele astea doua?
Imi vine sa nu mai iau nici un medicament si sa merg la nutritionist sa mi dea un regim potrivit pt mine, să fac sport usor acasa si sa merg la psiholog (online momentan). Sincer, asta imi vine sa fac...
21-04-2020, 06:19 PM
Eu sunt de parere ca inaintea oricarui tratament pt tensiune si puls ar trebui investigat mai bine cu un holter sau 2 (unul pt tensiune, unul pt puls). Daca ai sarit peste asta trebuie sa ti le masori singura acasa. Daca scad prea mult trebuie redus/intrerupt treptat tratamentul. Imi amintesc ca tu deja aveai pulsul sub 60 in ultimul timp. Cateva episoade de tahicardie pe zi sunt normale la orice om.
Euthyrox-ul daca tot l-ai inceput mergi pana la capat cu el. Daca kilogramele in plus sunt din cauza tiroidei vei vedea dupa cele 2 luni de tratament. Daca nu, endocrinologul va trebui sa-si dea silinta mai mult...
Nutritionistii nu cred ca te pot ajuta prea mult. Dietele dumnealor sunt greu de respectat. Ar fi de ajuns sa mananci mai putin, mai sanatos, nu mai tarziu de ora 19, sa nu combini carbohidratii cu grasimile si sa faci putina miscare.
21-04-2020, 07:14 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-04-2020 10:58 AM de andremi.)
Chiar si acum vad ca am pulsul 53. În condițiile în care am luat doar jumatate de pastila pe zi, nu una intreaga. (Dna doctor a zis sa iau doar jumatate pe zi daca vad ca am pulsul mic, ca i am expus aceasta problema cand am fost). Am pulsul asa mic deși azi m am miscat, am facut ceva treaba prin casa.

Holter pt puls am avut când primul medic la care am fost m a diagnosticat cu tahicardie sinusala. Trebuia să merg peste 2 luni la control, însă m am mutat din acel oras si am mers la un alt medic.

La acest alt medic cand am fost, de la emotii, mi a crescut pulsul și tensiunea. (Puls 85, tensiune 14 cu 9). Si a decis sa mi dea Concor pt inca 3 luni, apoi control din nou.

Dar...a fost pulsul ok spre deosebire de ce aveam acum 2 luni cand am fost la primul medic care m a diagnosticat cu tahicardie sinusala si mi a prescris nebiletul. Atunci chiar aveam pulsul mare si cand eram acasa si mi l măsuram eu (110 - 120 bătăi pe minut). Dar de atunci, mi am revenit, cel puțin asta am observat eu...de aceea nu inteleg rostul Concor -ului.

În legătură cu tiroida, sper sa fie bine peste 2 luni. Pana atunci, o sa mănânc mai sănătos ca sa slăbesc. Deja am inceput...

Credeti ca e cazul sa mai cer parerea altui cardiolog?

Va multumesc mult!
22-04-2020, 09:36 AM
Cand ai postat primul mesaj pe acest forum, in urma cu 5 luni, aveai 91 kg. Pareai destul de ambitioasa atunci in lupta cu kilogramele. Ce s-a intamplat? Nu mai modifica mesajele, poate altcineva are de invatat din ele. In acelasi timp mesajele vechi sunt bune si pt tine, ca un fel de jurnal cu simptome si stari de spirit...
Acum nu are rost sa mergi la alt cardiolog dar cum am spus si mai sus, daca vezi ca scade pulsul sub 55 si tensiunea sub 11 reduci concorul. Nu stiu daca se mai gaseste cel de 2,5 ca sa-l rupi si sa iei doar jumatate. Sa nu uiti sa bei apa!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)