Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probleme hepatice câine bichon
22-04-2019, 01:25 AM
Probleme hepatice câine bichon
Buna ziua! Va cer sprijinul intr-o problema destul de delicata. Am o cățelușa Bichon in vârsta de aproape 8 ani. In toamna anului trecut a foat depistata cu o problema hepatica(transaminaze marite GPT 450) și ascită (nu a fost nevoie de punctie s-a eliminat cu diuretice-Furosemid) și a urmat tratamentul necesar(perfuzii,vitamine,dieta,aspatofort,)+ceai de rădăcina de măceș , sfecla și mar copt.
Pana in Fabruarie totul a fost ok(GPT a scăzut pana la valoarea de 97),când ,in urma neatenției tatălui a rămas împerecheata cu un cățel Bichon vecin.A născut de curând (1 săptămâna) 4 băieței perfect sănătoși și frumoși, dar odată cu asta au apărut și problemele.
Astăzi am repetat analizele și valoarea GPT este 425 și la ecograf a apărut putin lichid pe care sper sa îl eliminam cu furosemid.
Problema cea mai gravă este ca are encafalita( se agita NON-stop ,racaie cu ghetuțele pe covor, nu are grija de pui, se lovește de mobila cu capul...).Precizez ca merg de 2 ori pe zi pentru perfuzie,aspatofort,vitamine, dar fără rezultat...
Ce as putea face mai mult pentru ea? Va rog sa ma ajutați pentru ca vreau sa fac tot ce este posibil pentru a o salva.
Va multumesc mult!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
22-04-2019, 07:54 AM
RE: Probleme hepatice câine bichon
S-au facut analize serologice pentru a depista daca encefalita a fost provocata de un virus, de regula raspandit de capuse? Greu de spus ce se poate face in afara masurilor specifice de reducere a presiunii lichidului cefalorahidian si medicatia neurologica.
22-04-2019, 02:03 PM
RE: Probleme hepatice câine bichon
Multumesc mult.Astazi urmează sa vorbească veterinarul despre analizele serologice la synevo sa încercam sa le trimitem. Pe ea nu a mai mușcat-o o căpușa de vreo 3 ani.
Cu respect.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)