Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probleme de stomac, bilă...help!
14-01-2019, 12:55 PM
Probleme de stomac, bilă...help!
Bună ziua. Cu încredere apelez la d-voastră. De vreo 3 zile încoace am scaun verde urât mirositor. Astăzi a fost chiar diareic, dar tot verde.. Am avut deseori senzația de greață. Nu am mâncat nimic verde care să mă ducă cu gândul că ar fi de la mâncare. Alimentația mea este destul de sănătoasă, mănânc mâncare găită în casă, exclus prăjeli murăuri foarte rar, dulciuri cumpărate rar..nu fumez, nu consum alcool deloc. Beau foarte multe ceaiuri. Nu știam să am probleme cu stomacul, dar de la un timp încoace am avut dureri, crampe, balonări, borboroseli, recurgitații foarte dese, uneori senzația că am prea mult aer în stomac, alteori că trebuie să oftez sau să casc pentru a respira bine... Am luat vreo 2 săptămâni Omeran și No spa la nevoie, cărbune medicinal. Am avut de câteva ori infecție urinară pe care am tratat-o la recomandarea medicului de familie cu Nolicin, Urinak Akut și mult ceai de cozi de cireșe. Mă sperie aceste scaune verzi, mai fac și atacuri de panică, fiind anxioasă. Mi s-a spus mai demult că am bila leneșă. Am avut mai demult dureri sub coastă gust amar în gât dar încercam să nu le bag în seamă, fiind și puțin ipohondră.. Acum nu știu ce să mai fac..Vă rog, dați-mi un sfat. Cu nădejdi de bine, mulțumiri!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-01-2019, 07:32 PM
RE: Probleme de stomac, bilă...help!
Fa o ecografie de abdomen superior si un set de analize de baza pentru a vedea daca e vreo problema in sfera hepatobiliara. Scaunul verde poate fi si de la medicamente, in special carbunele medicinal si antibiotice. Discuta cu un gastroenterolog problemele tale.
14-01-2019, 07:44 PM
Mulțumesc foarte mult pentru răspunsul rapid. Numai bine!
14-01-2019, 08:41 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-01-2019 08:43 PM de ElenaEllie3.)
(14-01-2019 07:32 PM)SoulHealer a scris:  Fa o ecografie de abdomen superior si un set de analize de baza pentru a vedea daca e vreo problema in sfera hepatobiliara. Scaunul verde poate fi si de la medicamente, in special carbunele medicinal si antibiotice. Discuta cu un gastroenterolog problemele tale.

Aș vrea să vă mai întreb: există posibilitatea să am paraziți/viermi sau vreo infecție digestivă? Am avut iar scaun verde, nu chiar diareic dar cu mult mucus, chiar mult mucus. Îmi cer iertare de astfel de detalii. Totuși de mâncat am mâmcat și ieri și astăzi, chiar cu borborismele, dureri surde de intestine și ușoara senzație de greață...

Plus că am avut o senzație mare de arsură în zona anală și prurit..
14-01-2019, 10:03 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-01-2019 10:07 PM de tassevasi.)
(14-01-2019 08:41 PM)ElenaEllie3 a scris:  
(14-01-2019 07:32 PM)SoulHealer a scris:  Fa o ecografie de abdomen superior si un set de analize de baza pentru a vedea daca e vreo problema in sfera hepatobiliara. Scaunul verde poate fi si de la medicamente, in special carbunele medicinal si antibiotice. Discuta cu un gastroenterolog problemele tale.

Aș vrea să vă mai întreb: există posibilitatea să am paraziți/viermi sau vreo infecție digestivă? Am avut iar scaun verde, nu chiar diareic dar cu mult mucus, chiar mult mucus. Îmi cer iertare de astfel de detalii. Totuși de mâncat am mâmcat și ieri și astăzi, chiar cu borborismele, dureri surde de intestine și ușoara senzație de greață...

Plus că am avut o senzație mare de arsură în zona anală și prurit..

Si eu am avut astfel de crize dar cu putina atentie le-am depasit . Nu mai maninci ciuorbe cel putin 2-3 luni si vezi cum te simti, maninci mult orez fiert doar cu putina sare sa te echilibrezi cu scaunul , carne fripta , brinza ,multe seminte ,migdale ,nuci etc , mamaliga ,peste , alimente ce nu fermenteaza .
Flora intestinala se reface foarte greu asa ca nu trebue sa te astepti imediat la rezolvare
Am un prieten ce avea cam aceleasi simtome si de cind sa lasat de ciorbe a zis ca nu a primit asa sfat bun pina acum de la nimeni in anii de suferinta , el fiind un mare consumator de ciorbe pe care le tot incalzea si la 3-4 zile , incercati , de aceia nici nu v-am intrebat daca consumati , ca sigur consumati multe ciorbe. Arsura din cauza diareii
14-01-2019, 10:20 PM
Mulțumesc mult de sfat. La masa de prânz chiar nu ne lipseșe borșul sau supele. Cât despre restul alimentelor pe care le-ați recomandat chiar sunt printre cele pe care le consum. Multă sănătate!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)