Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probleme cu tiroida
03-08-2019, 12:08 AM
Probleme cu tiroida
Buna seara.
De ceva vreme ma confrunt cu niste probleme de sanatate care, pur si simplu nu stiu de unde provin.Am dureri foarte puternice de cap aproape zilnic, care nu cedeaza decat la aulin (aceste dureri de cap le am de multi ani), obosesc foarte repede, la cel mai mic efort; uneori obosesc si cand vorbesc.Am palpitatii si uneori simt ca, pur si simplu nu mai pot. De multe ori nici nu pot sa merg la serviciu din cauza raului pe care il am. Cand sunt foarte obosita aproape ca nici nu mai vad. Ma supara si ochii foarte tare.
Pentru aceste stari pe care le am am facut multe investigatii dar toate au iesit bune.CT craniu, electroencefalograma,foarte multe tratamente pentru durerile de cap care nu au avut absolut nici un efect.Am facut cateva ecografii abdominale, radiografie pulmonara, consult cardiologic la mai multi medici. Mentionez ca la inima faceam niste crize de tpsv dar de ceva timp nu mai fac. Le tin sub control cu metoprolol. Medicii cardiologi mi-au zis ca simptomele pe care le am nu sunt de la inima.
In urma cu cativa ani mi-au fost depistati niste noduli tiroidieni. Am fost internata la Parhon de doua ori pentru analize, dar mi-au iesit in limite normale si nu mi-au dat tratament.Ultima data am fost in octombrie 2018, si mi-a dat sa fac punctie la un nodul care, au zis ca e mai mare (1 cm). Sunt programata in decembrie la dr Ioachim.Dar tratament nu mi-a dat.Zilele trecute am facut un TSH care mi-a iesit in limite normale.
As dori o parere de la dumneavoastra. Credeti ca aceste simptome pe care le am ar putea sa fie totusi de la tiroida? Daca nu de unde ar putea sa fie? Ce investigatii sa mai fac in continuare?
Astept parerea dumneavoastra si va multumesc pentru rabdarea de a-mi citi mesajul.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
03-08-2019, 12:36 AM
RE: Probleme cu tiroida
Cand vorbim despre tiroida totul e posibil. Nu ai spus ce investigatii ai facut de-a lungul timpului desi, chiar si in cazul in care rezultatele sunt in limite, e posibil sa apara simptome neplacute. Ar fi importante urmatoarele analize (scrie-le daca le ai):
Tsh, ft3, ft4, atpo, atg, trab, calcemie, colesterol ldl, hdl, trigliceride, fier, feritina, b12, folat, vit d, cortizol salivar, proteina c, hemograma, tgp, tgo.

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
03-08-2019, 09:53 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-08-2019 09:55 AM de marilena.)
Analizele pe care le-am facut la Parhon in Octombrie nu le am. Am vorbit cu d-na doctor la telefon si mi- zis ca sunt in limite normale si nu imi da tratament. Sa fac si punctia in decembrie si vedem atunci. Am mai facut la noi (nu sunt din Bucuresti) zilele trecute niste analize la recomandarea medicului de familie iar rezultatele sunt urmatoarele: TSH 1,765, Colesterol 126, LDL. 147 Glicemie110, Trigliceride 69.
Si in octombrie cand am facut analizele la Parhon si mi-au iesit bune, aveam aceleasi simptome pe care le am si acum.Si totusi analizele sunt bune. Eu totusi zic ca ar fi de la tiroida pentru ca uneori ragusesc asa degeaba, fara sa fiu racita si simt nevoia sa beau o gura de apa. Si am dificultati si la inghitit. Dar de inghitit mi-a zis ca de la nodulul ala mai mare. Nu fumez si nici nu am fumat vreodata. Dar, nu stiu ce sa zic, poate e parerea mea ca e de la tiroida. Dar atunci de la ce ar putea fi simptomele astea?

Am uitat sa precizez ca diagnosticul de la Parhon este Gusa multinodulara netoxica.
03-08-2019, 10:49 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-08-2019 10:56 AM de ElenaM.)
Uitasem de glicemie care vad ca e mare, poate fi un prediabet si pt a confirma trebuie sa testezi hemoglobina glicata care este media glicemiei pe ultimele 2-3 luni. Colesterolul ldl e si el mare, era important si hdl pt a vedea raportul dintre cele doua.
Vorbeste cu cei de la spital sa-ti trimita analizele pe mail. Daca nu vor macar sa ti le spuna la telefon (cele de la tiroida). Daca nici asa nu se poate sa le iei cand mergi din nou la ei. Intre timp mergi la medicul de familie pentru analizele de rutina.
 Mulţumiri acordate de: marilena
19-09-2019, 12:32 AM
Buna seara.
Revin cu aceeasi intrebare pe care am mai pus-o aici pe forum si daca va supar imi cer scuze. Postez tot la "Probleme cu tiroida" ca nu stiu unde in alta parte. Intreb in ideea ca poate a mai avut avut cineva probleme de genul asta si orice sugestie mi-ar fi de ajutor.
De ceva timp obosesc foarte repede, din orice. La cel mai mic efort. Cand merg, cand ma imbrac, chiar si cand vorbesc. Este foarte greu sa nu poti sa faci nimic. Prefer sa fiu singura, sa nu mai vorbeasca nimeni cu mine pentru ca ma oboseste foarte tare. Asa cum am scris si mai sus, am fost la multi medici, cardiologie, endocrinologie, neurologie, pneumoftiziologie, am facut analize de sange. Toti mi-au spus ca oboseala pe care o am nu este de acolo. Analizele mi au iesit bune. Cand sunt obosita am si ameteala si trebuie neaparat sa stau si sa ma odinnesc. Am palpitatii si respir foarte des. Nu simt ca nu as avea aer, doar ca respir des. D-na doctor de familie zice ca nici dansa nu mai stie unde sa ma mai trimita si ce sa mai fac.
Va rog frumos, spuneti-mi, care ati mai trecut prin asa ceva sau care aveti idee ce ar putea fi, ce as mai putea sa fac, ce investigatii, ca nu mai stiu unde sa ma mai duc. Orice sfat, orice parere imi este de foarte mare ajutor.
Va multumesc.
19-09-2019, 04:52 PM
Cum am mai spus eu cred ca o tiroida bolnava iti poate face viata imposibila, chiar cu niste analize in limite normale. N-o sa auzi vreun medic spunand asta deci va trebui sa te descurci singura. Trebuie sa-ti faci analizele cel putin o data pe an, iar cele care ies rau trebuie repetate dupa un timp in care ai tinut un regim sau ai schimbat ceva in stilul de viata astfel incat sa obtii rezultate mai bune. Ai facut hemoglobina glicata cum ti-am spus? Ai fost vreodata sa faci un ecg in timp ce aveai palpitatii? Ce tensiune ai? Cate kg ai? Hb si fierul cat sunt? Daca dupa normalizarea analizelor starea ta e aceeasi ar fi cazul sa treci si pe la psihiatru.
Am observat ca problemele tale cu tiroida sunt din 2011 sau atunci au fost descoperite. Am mai observat ca majoritatea celor cu probleme la inima care au scris pe forum au sau au avut si tiroida bolnava. Interesant...
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)