Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probleme cu inima sau capu ?
26-02-2015, 11:51 PM
Probleme cu inima sau capu ?
Bună ziua . Sper că acest topic să fie în locul potrivit. Povestea începe când aveam 15 ani , într-o seară de vineri , mă jucam la calculator când am simţit un gol în inimă , că şi cum inima a făcut o pauză de o bătaie urmată de una puternică . Ţin să precizez că înainte de seara cu pricina , am băut timp de o săptămână cola cam 2L pe zi combinată cu nurofen pentru răceală şi gripă . Am ajuns la urgenţe cu 120 -130 bătăi pe minut , tensiunea 11/7 . Pot spune că aveam un stil de viaţa mai nesănătos , mă culcam dimineaţa , mâncăm numai fast food . Am fost internat pentru investigaţii timp de 1 săptămână , diagnosticul fiind tahicardie . Până acum 4 luni , aveam puls în repaus 100 - 120 plus atacuri de panică , frică de moarte , transpiraţii , probleme de concentrate , frică să stau singur & etc. Am fost la în cardiolog renumit în Galaţi cu dureri şi înţepături în partea inimii , presiune pe piept , senzaţia că inima stă o bătaie urmată de una puternică ( asta mi se întâmplă şi la efort fizic ) . Am făcut EKG în repaus şi am avut 120 bătăi pe minut , ecocardiografie doppler 3d care a ieşit bine doar cu 2 schimbări ( dacă îmi poate cineva să îmi explice ce sunt aceşti 2 parametrii : TDE(ms);E/A 0,8 & s' e'/a'(median)cm/s 0,8 ; Patern de relaxare VS întârziată ) , Holter 24h cu doar 3 extrasistole . Domnul doctor a spus că nu poate pune un diagnostic la inima pentru că nu am nimic ( pe fişa scrie tahicardie sinusală în curs de evaluare ) . Urmez un tratament cu corlentor şi bisotens de 3 luni şi am pulsul mai scăzut , în limite normale . mă simt mai bine faţă de cum eram . Ţin să menţionez că am început cu 2 pastile de corlentor şi bisotens pe zi , iar acum iau doar o pastilă de corlentor cu jumătate de bisotens dimineaţa . Problema este că acele goluri , pauza dintre bătăi încă există şi ma deranjează . Mai nou sunt urmate de un ţâuit în urechea stânga şi senzaţia de amorţeală . Durere şi disconfort când şi când în zona inimii . Aş dori o a două părere . Precizez că am 21 de ani , 78 kg , 1.84 cm . Nici un membru din familie nu a avut probleme cardiace , doar cu tensiunea .
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
27-02-2015, 02:01 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-02-2015 02:02 PM de SoulHealer.)
RE: Probleme cu inima sau capu ?
Sunt manifestari tipice ce pot sa apara fie pe fondul consumului exagerat de bauturi tip cola, fie in episoade acute de afectiuni ale cailor respiratorii superioare si evident pe fondul unui stil de viata in care somnul de calitate, element vital in asigurarea unei activitati normale a sistemului nervos vegetativ, este in suferinta.
Schimba-ti stilul de viata, manaca sanatos, dormi bine, fa multa miscare, renunta la fumat. Simptomele tale, mai ales extrasistolele, sunt doar semnale pe care organismul ti le da pentru a te determina sa faci o schimbare in bine in stilul de viata si cel alimentar.
Sanatate
27-02-2015, 03:18 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-02-2015 03:19 PM de Andrei G.)
Mulţumesc pentru răspuns . Îmi cer scuze dar am uitat să menţionez . Când am avut Holter-ul am simţit în acea zi cam 11 pauze ale inimii urmate de bătaie puternică . La citirea rezultatelor au apărut doar 3 extrasistole . Am făcut analize şi ecografie pentru glanda tiroidă . Ecografia curată , fără ganglioni , mărimi normale . Rezultatul analizelor de sânge fiind : FT4 1.1 / TSH 4.3 ; clor seric 106 / potasiu seric 5.6 ( s-a reglat între timp era de la banane ) şi sodiu seric 138 . Acum iau Euthyrox de 25 mg dimineaţa . Acum TSH-ul este în limite normale : 3 . În curând o să ma duc la un medic psihiatru poate o să fie asta cauza . Între timp îmi recomandaţi un control la glandele suprarenale ? Altă problemă ar mai fi că atunci când mişc din stern , ma refer la capul pieptului , mă doare destul de tare . Şi încă ceva să adaug la primul post : nu fumez , nu beau alcool , nu mănânc dulciuri ( doar fructe ) . Până de curând am fost la sala de forţă , simţeam când inima făcea acea pauză dar nu ma deranjau aşa mult cum o fac acum . Am ajuns să stau numai în pat pentru că obosesc destul de repede şi am acest disconfort în zona inimii .
Şi dacă se poate să îmi explicaţi şi mie de ce acei 2 parametri sunt cu roşu .

Mulţumesc pentru timpul acordat .
27-02-2015, 03:40 PM
Incerci sa despici firul in 4 pentru 11 extrasistole pe zi?? Cei care au cateva sute pe zi ce-ar trebui sa faca? Problemele tale sunt legate de faptul ca esti anxios si o extrasistola (o contractie prematura urmata de o pauza compensatorie) capata proportii astronomice! happy
Nu stiu cine ti-a recomandat Eutyroxul. Presupun ca un medic endocrinolog. Parametrii care te ingrijoreaza nu pot fi interpretati separat de toate datele ecografice si ale unui ECG facut cu acea ocazie. Poti repeta ecografia pentru a vedea daca relaxarea diastolica intarziata este rela sau nu, daca are vre semnificatie clinica (ceea ce nu cred) sau este rezultatul unui dezechilibru mineral.
Ii recomand sa citesti topicul Extrasistole, pentru ca acolo vei gasi multe rapsunsuri la probleme similare cu a ta.
Sanatate
27-02-2015, 05:37 PM
Euthyrox-ul este recomandat de un medic endocrinolog în urmă unor analize recomandate de medic cardiolog să eliminăm toate posibilităţile . Mi-a mai recomandat un consult la suprarenale . Problema cu extrasistole este că , deşi am simţit în jur de 11, pe holter au ieşit doar 3 şi asta la o distanţă de câteva ore între ele .Este normal să simt această pauză dintre bătăi atunci când inspir puternic ? Iar această durere în zona inimii , poate fi şi de la coloană ? Luând în considerare că stăteam cel puţin 8 ore la calculator . Am ajuns la limita răbdării , dacă aş putea spune aşa , cu aceste pauze pe care le simt până la cel mai mic efort fizic sau schimbarea poziţiei în pat .
27-02-2015, 06:09 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-02-2015 06:11 PM de Rares.CT.)
Salut Andrei, Si eu am o pauza destul de lunga cand inspir puternic. Iar asta se intampla de cand ma stiu. Din cate stiu este o reactie a nervului vagal. O reactie normala care la unele persoane se manifesta mai accentuat si devine sesizabila. Extrasistole am si eu de cativa ani. Se manifesta la 2-3 zile . Nu am multe, maxim 2-3 pe zi. Chiar si-asa sunt destul de deranjante. Simt ca-mi vine sa tusesc in momentul acela si am o ameteala pt o fractiune de secunda. Se manifesta doar in anumite pozitii. Spre exemplu cand stau in picioare si ma aplec dupa ceva, uneori cand inspir puternic, aleteori apar cand stau foarte concentrat asupra unui lucru, fara sa ma misc cateva minute ( atent la monitor de ex ).. Extrasistolele au aparut cu mult timp inainte sa fiu diagnosticat cu hipertiroidism.
27-02-2015, 06:39 PM
Salut Rareş . Îţi mulţumesc că mi-ai răspuns şi că eşti dispus să împărţi cu mine aceste simptome . Şi eu am aceste extrasistole când ma aplec să ridic ceva dar nu mereu . Mi de întâmplă şi mie să simt când stau concentrat asupra unui lucru foarte mult timp . Problema la mine este că , deşi diagnosticul este tahicardie sinusală în curs de evaluare , în afară de extrasistole care le am când şi când ( sunt zile în care nu am nici una , şi sunt zile in care am senzaţia că vin cu sutele şi sunt maxim 10 însoţite de durere în piept şi un junghi în zona stânga a coastelor ) am întârziat cu 3 ore tratamentul şi ajunsesem la un puls de 110 bpm când m-am dat jos din pat . Nu stiu dacă în cazul tău se întâmplă asta , dar eu dimineaţa când urinez îmi cresc bătăile inimii destul de tare . Luând în considerare că şi tu eşti în situaţia mea , există un tratament care să vindece complet ?

Mulţumesc pentru timpul acordat şi multă sănătate .
27-02-2015, 07:02 PM
Acelasi lucru il am si eu dimineata. Cand ma trezesc pulsul meu este pana in 70 batai maxim, in timp ce stau intins. Cum m-am ridicat urca in 2-3 minute la 100-110. Cardiologii mi-au spus ca am un cord hiperkinetic si de-aici s-ar trage si tahicardia aceasta. Problema este ca eu un momentul acesta am si un hipertiroidism ceea ce contribuie si mai mult la pulsul marit. Experimentez si eu perioade chiar si de 2-3 saptamani fara nici macar o singura extrasistola. Ca sa-mi tin pulsul sub control acum, cardiologul si endocrinologul mi-au dat sa iau betablocant. In ultimele luni m-am simtit ok si fara el, dar in ultimele zile pulsul a inceput s-o ia din nou razna asa ca am sa incep din nou tratamentul cu el. Asa cum a zis si SoulHealer, un numar asa de mic de extrasistole nu pune viata si sanatatea in pericol. Orice persoana are asa ceva , dar unele le simt , altele nu. Noi se pare ca suntem ghinionistii din celalalt grup.
Acum 2 ani pana sa aflu ca am probleme cu tiroida , mi-a atras atentia pulsul ce usor usor incepuse sa stea constanta la 120-130 indiferent daca eram culcat sau in picioare. Cand am mers la endocrinolog si mi-a luat pulsul am avut 167 in momentul acela. Emotii, etc.. Sfatul meu din propria experienta este sa nu mai dat atata atentie ca-ti faci mai mult rau. Stiu prea bine cum ajunsesem eu sa ma feresc de orice efort si-mi verficam din 5 in 5 minute pulsul. Ajunsesem ipohondru si aveam impresia ca sufar de cele mai grave boli.. Incearca sa iei doze mici de betablocant. Propranolol sau concor 2.5 mg si vezi cum te simti. Mergi totusi la un cariolog sau endocrinolog si cere-i parerea despre betablocant.
27-02-2015, 07:26 PM
Mulţumesc pentru răspuns . Chiar acum sunt sub tratament medicamentos pentru inima cu un betabocant şi încă o pastilă care reduce nevoia de oxigen a inimii . Am început tratamentul cu 2 pastile de Corlentor 5mg şi 2 pastile de Bisotens 5mg , iar acum , după 3 luni , iau 1 pastilă de Corlentor şi jumătate de pastilă de Bisotens doar dimineaţa . Cât despre efortul fizic .. am problema asta de la 15 ani , am fost la sala de forţă 1 an şi aveam aceste pauze chiar în timpul antrenamentului dar în ultimul timp am început să ma panichez şi să am aceste dureri şi înţepături în zona inimii . Îmi este o oarecare frică să ies din casă sau să fac efort fizic intens . Medicul cardiolog chiar mi-a recomandat să ma apuc de un sport .
27-02-2015, 07:38 PM
Acelasi lucru iti recomand si eu. Nu neaparat un sport anume. E suficient sa faci miscare. Alergare usoara, mers pe jos, ture de 10-15 km cu bicicleta. O activitate fizica facuta zilnic tonifiaza inima . Pe langa asta o sa bata mult mai eficient avand ca efect scaderea pulsului. Sportivii au in general pulsul chiar si de 40-50 bpm, asa eficienta este inima lor. Cu cat te feresti de efort cu atat organismul se transforma intr-o leguma . Exact in oala asta ma aflu eu acum. Am evitat un ultimul an sa fac orice m-ar putea misca intr-un mod mai activ. Iar acum am o conditie fizica egala cu zero. Si am doar 28 ani, dar ma simt ca la 80. Dupa ce rezolv problema tiroidei prin operatie sau iod radioactiv mi-am jurat ca ma apuc de facut miscare zilnic. Corpul uman e proiectat sa se miste nu sa fie sedentar.. Trebuie doar vointa. Cu siguranta efectele benefice nu se vor lasa asteptate. Eu sunt in stare sa pun un pariu ca daca si tu , si eu ne apucam de facut activitate fizica regulat avem toate sansele sa scapam de extrasistole si de pulsul ridicat. La inceput o sa fie complicat si poate chiar vom avea si mai multe extrasistole din cauza efortului cu care corpul nu este obisnuit. Dar dupa 2-3 saptamani sunt sigur ca organismul se adapteaza. Si o masina daca sta in parcare si nu o foloseste nimeni, se strica. Asa-i si corpul, se atrofiaza masa musculara, inima se slabeste si asa mai departe..
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)