Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probleme cu Bulldog Francez
08-05-2017, 04:09 PM
Probleme cu Bulldog Francez
Buna ziua. Am si eu o problema cu Bulldog-ul meu francez. Si anume: Este nascut in 31.10.2016, deci este inca pui. L-am cumparat din Arad, ni s-a spus ca a fost adus din Ungaria, deci nu stim nimic despre parintii sau trecutul lui. Noi il avem din 22. Decembrie 2016. De cand l-am cumparat a avut probleme cu scaunul. In prima zi cand l-am adus acasa, avut diaree cu sange. Am mers direct la
veterinar, unde i-au pus perfuzie, i-au facut teste, ne-au dat Probiotic si alte medicamente. Scaunul a inceput sa aibe forma si culoare cat de cat normala, insa o cantitate (uneori mica, alteori mare) de sange, tot este prezenta, in fiecare scaun. Dupa 4 luni, scaunul inca prezinta urme de sange. Am fost la diferiti medici veterinari, ii s-au facut teste, analize, i-am dat mancare speciala, fara sa-i dam altceva inafara de ce ne-a dat medicul, antibiotice, etc. Scaunul inca este cu sange. Sunt foarte ingrijorata pentru ca nu stim ce sa mai facem. Niciun medic nu a descoperit pana acum cauza sangelui in scaun, si incep sa-mi fac tot mai multe griji, pentru ca stiu ca este o problema care trebuie rezolvata cat mai repede. Alte simptome ingrijoratoare nu a prezentat. A vomitat de doua ori in astea 4 luni, si atunci din cauza ca a mancat cu pofta (am dedus noi, din moment ce voma nu era des prezenta). Este foarte jucaus, activ, vesel, niciodata nu mi s-a parut ca ar fi deprimat. Doarme destul de mult, dar la fel am banuit ca este un lucru normal pentru un pui Bulldog francez. Singura problema, este prezenta sangelui in scaun, pentru care nimeni nu gaseste o solutie. Nu mai stiu ce sa fac!, de aceea caut ajutor peste tot. Va multumesc mult.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
08-05-2017, 07:21 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-05-2017 07:21 PM de SoulHealer.)
RE: Probleme cu Bulldog Francez
I-ati facut analize de sange si care anume? Amilaza si lipaza, transaminazele, hemoleucograma. E posibil sa fi facut o fistula anala si se raneste la fiecare scaun. Ar fi nevoie de niste supozitoare. Tratamentul in astfel de cazuri se face cu antibiotic, protector gastric, vitamina K, un antispastic. Medicul veterinar poate sa fac un tuseu rectal pentru a vedea despre ce e vorba.
21-08-2019, 09:45 PM
RE: Probleme cu Bulldog Francez
Buna seara, aceeasi problema am intalnit-o si eu . Se poate sa imi spune-ti,va rog, daca problema a fost rezolvata ? Si cum anume? Multumesc anticipat.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)