Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probleme
28-12-2016, 08:58 PM
Probleme
Buna seara. Baiat, 19 ani, 175 cm, 73 kg, cu o multitudine de simptome, fara istoric medical - doctorii (din Piatra Neamt) nu au gasit nimic.
O sa enumar mai jos simptomele, sper sa aflu ceva nou. happy
-Caderea parului si scalp inflamat: 50-100 de fire pe zi.
-Ochi uscati si rosii
-Canalul urechii stangi e mult mai stramt decat cel al urechii drepte
-O pata alba imensa in cavitatea bucala pe care o am de aproape un an
-La momentul de fata am 3 afte bucale imense, iar jumatate din gingia inferioara e vanata-violet; cea superioara e jumatate alba - de precizat ca am o igiena bucala imepecabila, folosesc apa de gura si ata dentara, periaj de cel putin 2 ori pe zi - am doar carie superficiala la o masea de minte, atat.
-Ganglioni mariti peste tot prin corp
-Doare daca apas in partea stanga superioara a cartilajului tiroidian -e inflamat ceva acolo, dar nu stiu ce.
-Oboseala, oboseala, oboseala. Sunt obosit toata ziua, desi dorm cel putin 9 ore pe noapte. Sunt zile cand pur si simplu adorm fara sa vreau; mi se inchid ochii si nu pot sa fac absolut nimic. Am dormit 24 de ore constant si tot molesit m-am trezit. Cu toate ca e un chin, incerc sa fac ceva sport cel putin de 4 ori pe saptamana.
-Sensibilitate la lumina.
-Am 3 "pete" rosii pe fata, mai exact de o parte si de alta a nasului si pe nas; acestea nu sunt vizibile tot timpul, ci doar cand stau la soare saucand ma stresez; cand sunt linistit abia se vad; sunt aspre la atingere.
-Am febra, nu foarte mare, dar e prezenta. De fiecare data cand am mers la urgente, am avut o temperatura corporala mai mare decat normalul. De asemenea, oamenii care stau foarte aproape de mine sustin ca emit o caldura imensa, la fel ca o soba. : ))
-Respir greu si anormal. 6-7 respiratii pe minut, si alea vai de mama lor.
-Dureri ucigatoare cot, genunchi, incheieturi maini. Sunt rare, dar dor foarte, foarte, foarte tare. Ma doboara.
-Dureri abdominale, spate (mai ales in zona rinichilor), picioare.
-Ganduri suicidale.

Am facut multe analize, majoritatea la privat, dar nu s-a gasit nimic. Nu stiu ce sa mai fac. sad
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
28-12-2016, 11:24 PM
RE: Probleme
Ganglionii inflamati si starea febrila sugereaza o infectie de focar, probabil stafilococica. E nevoie de un ASLO, factor reumatoid, CRP, VSH, hemoleucograma completa, de un exudat faringian si raclat lingual. Nu stiu ce analize ai facut, dar probabil ca si tiroida trebuia investigata. Nu ai spus ce stil de viata ai, daca ai suferit vreo trauma psihica.
Mergi la un endocrinolog care sa te ajute sa faci niste investigatii vizand o posibila boala sistemica (lupus eritematos) si cateva analize printre care cortizolul seric, hormonii tiroidieni.
Sanatate
28-12-2016, 11:41 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-12-2016 11:44 PM de cry.)
VSH, hemoleucograma si exudatul faringian au iesit normale. Am facut analize si la tiroida,dar nu imi mai amintesc exact ce - daca arunc un ochi in dosar. (: In orice caz, totul a iesit normal, sau aproape normal - nimic iesit din comun. Bunica mea a murit anul trecut, dar nu m-a afectat prea tare - a murit la 92 ani. Am fumat o perioada, dar m-am lasat, de 2 ani; la fel si cu bautura. Tot ce mananc e preparat in casa sau cumparat din piata; beau doar apa plata.
29-12-2016, 01:27 PM
Wow, dar precoce ai mai fost! Daca ai 19 ani si te-ai lasat de fumat si baut de 2 ani! Probabil ca ai avut niste motive serioase pentru care ai facut asta. Ai uitat sa le mentionezi! happy Iti spun si tie ceea ce i-am mai spus altei utilizatoare. Forumul nu este chat. Trebuie sa dai toate informatiile de care dispui ca sa nu aflu intre timp ca ai facut si analiza cutare ai fost si la doctorul cutare, ca ai urmat nu stiu ce tratament. Pierdem vremea young man! happy
29-12-2016, 04:03 PM
Poate ar fi bine sa faci si un CRP, Factor reumatoid si Anticorpi antinucleari...
30-12-2016, 12:13 PM
(29-12-2016 04:03 PM)Nikole a scris:  Poate ar fi bine sa faci si un CRP, Factor reumatoid si Anticorpi antinucleari...
Scuze. Acum am citit ca Soul deja iti daduse un raspuns detaliat in care erau cuprinse si aceste analize...Daca nu Soul (cel mai bun dr. din univers), atunci cine? happy)
 Mulţumiri acordate de: SoulHealer
30-12-2016, 01:32 PM
(29-12-2016 04:03 PM)Nikole a scris:  Scuze. Acum am citit ca Soul deja iti daduse un raspuns detaliat in care erau cuprinse si aceste analize...Daca nu Soul (cel mai bun dr. din univers), atunci cine? happy)

Multumesc pentru aprecieri Nico, dar sa nu exageram! Sunt un simplu moderator care incearca sa ajute oamenii cu un sfat. Sa fiu doctor, a ramas un vis pentru totdeauna, pentru mine! happy
30-12-2016, 04:52 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-12-2016 04:53 PM de Nikole.)
(30-12-2016 01:32 PM)SoulHealer a scris:  
(29-12-2016 04:03 PM)Nikole a scris:  Scuze. Acum am citit ca Soul deja iti daduse un raspuns detaliat in care erau cuprinse si aceste analize...Daca nu Soul (cel mai bun dr. din univers), atunci cine? happy)

Multumesc pentru aprecieri Nico, dar sa nu exageram! Sunt un simplu moderator care incearca sa ajute oamenii cu un sfat. Sa fiu doctor, a ramas un vis pentru totdeauna, pentru mine! happy
Pentru mine...si sunt convinsa ca si pentru multi altii... esti mai mult decat un doctor. Si nu exagerez deloc cand fac aceasta afirmatie. Pot spune ca numai pe mine m-ai ajutat in f.f. multe situatii, m-ai indrumat, m-ai incurajat...Sincera sa fiu, nu stiu ce ma faceam daca nu erai tu. Visul tau eu cred ca este implinit. Un pacient iti confirma faptul ca esti, in adevaratul sens al cuvantului, un doctor, un doctor de suflete.
Multumesc, Soul!
 Mulţumiri acordate de: SoulHealer
04-01-2017, 08:58 PM
ASLO - 120 Ul/mL
Factor reumatoid - ..-"
CRP - 14 mg/L
VSH - 15 mm/h
Acizi antinucleari - ,,+"

Maine ma duc sa vorbesc cu medicul de familie. Analizele le-am facut de capul meu. (:
Da... la 13 ani mai exact; prima tigara a fost furata.
05-01-2017, 12:05 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-01-2017 12:09 AM de cry.)
Acum am si bradipnee - 6-8 respiatii pe minut. :/ E de rau?
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)