Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Posibil AVC
23-01-2021, 09:07 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-01-2021 05:48 PM de andremi.)
Posibil AVC
Sanatate,

Acum vreo 1 luna sa zic asa, m-am trezit intr-o dimineata, m-am dus in bucatarie sa-mi beau cafeaua, ca de obicei si dintr-o data nu imi mai gaseam cuvintele si ma tot blocam, am inceput sa ma panichez(cred ca a fost primul meu atac de panica), inima a inceput sa-mi bata cu putere si m-a luat o durere de cap deasupra urechii pe partea dreapta. M-am intins in pat si m-am pus sa dorm pentru ca nu stiam ce sa fac, dupa ce m-am trezit mi-am revenit si nu am mai patit de atunci ceva asemanator. In ziua de revelion, am avut dinou parca o stare de confuzie si ameteala care nu a trecut in totalitate nici pana in ziua de azi ( ameteala ), confuzie nu am mai intampinat. Scriu aici, sperand sa primesc un raspuns, deoarece medicul cardiolog mi-a dat doar medicamente de hipertensiune, eu avand in medie 130-90, mi-am facut EKG, a iesit bine, ecografie la inima, a iesit bine. Analize de sange, urina etc, in care a iesit colesterolul mare, trigliceridele foarte mari, si lipidele acelea iar mari. Mi-am facut si analizele acelea de endocrinologie, au iesit bine. Ideea e ca doamna doctor( de la privat ), m-a trimis acasa doar cu aceste tablete, eu fiind ametit in continuare, mi-a zis sa revin la control peste "1an" daca nu imi trece... fara sa-mi dea pastile de colesterol sau subtiere a sangelui. Ce ar trebui sa fac ? Mi-e frica sa nu fi avut un atac ischemic tranzitoriu, mentionez ca am 24ani, M, nu sunt obez, doar cu o usoara suprapondere de 4kg.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
24-01-2021, 10:14 AM
RE: Posibil AIC
In primul rand un set complet de analize. Apoi o eco doppler carotidian pentru a verifica aventuale depuneri pe vasele mari ale capului. Control ORL si oftalmologic. 130-90 indica o tensiune diastolica cam mare, deci ar trebui o a doua opinie legata de tratamentul antihipertensiv si obligatoriu cel pentru diminuarea colesterolului. In rest, e nevoie de un stil de viata sanatos, regim alimentar, miscare, controlul stresului.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)