Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polip colesterolic
10-01-2019, 11:07 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-01-2019 11:10 PM de AndreeaZ.)
Polip colesterolic
De aproximativ un an am descoperit în urmă unei ecografii un polip colesterolic la colecist unii medici mi-au zis ca este de 3mm alti de 5mm este localizat in varful colecistului (tin sa precizez ca nu am calculi biliari si functioneaza normal)si am citit pe internet ca poate deveni cancer si de speriată tot l-am controlat din 3 în 3 luni și ultima dată l-am verificat în luna iulie 2018 am facut o ecografie unde s-a stabilit ca acest polip este de 5 mm si ca acest tip de polip se transformă rar în cancer si ca trebuie sa îl verific peste 2 ani .Eu aș vrea să îl controlez acum având în vedere că au trecut deja 7 luni de atunci,credeti ca ar fi necesar?Tin sa precizez ca pe lobul IV al ficatului am un hemangiom tot de 5 mm si imi este cam frica sa nu îl afecteze acest polip . Intenționez să imi fac colecistectomie ca sa exclud orice frica de cancer .
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-01-2019, 11:13 PM
RE: Polip colesterolic
Nu te mai lua dupa ce citesti pe internet. Asculta sfatul medicilor de specialitate. Cum sa se transforme in cancer daca e colesterolic? Fa un CT cu substanta de contrast si daca nu exista vascularizare in capsula polipului nu vad de ce trebuie sa te ingrijorezi.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)