Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polialergii
05-01-2019, 01:29 AM
Polialergii
Bună seara!!! In urmă cu 2 luni am inceput sa imi apara pe piele rosata insotita de usturimi ale pieli, fara febra insa am frisone ,mi se usuca gura se infalameaza limba si am ceva alb pe ea acesta stare este insotita de lipsa de aer,fapt ce m-a facut sa iau decizia de a merge la medic.Am facut o serie de analize medicale acestea incluzând o hemoleucograma care se prezinta normala cu exceptia VSH-lui care este 40 , un examen coproproparazitologic care a iesit normal si un exudat faringean unde s-a constatat ca am streptococ breta hemolitic de tip C.Am incercat sa tratez streptococul cu atibiotice insa in momentul in care mi le administrez am reactii alergice cu maniferstari prezentate anterior.(Tin sa precizez ca de aproximativ 2 luni de zile nu pot sa iau medicamente de niciun fel deoarece fac aceste alergii).Am contiunuat procesul de investigare ajungând chiar la ginecolog unde un urma unei ecografii abdominale si al consultului ginecologic s-a constatat ca pe ovarul stang am un chist in lungime de 16 cm si dimensiune de 9 cm am facut din nou analize de sange unde fibrinogenul a iesit 450 hemoleucograma normala fara anemie (Hemoglobina 13),ureea 11.79 magneziemie 1.64. Tin sa aduc la cunostinta faptul abdomenul meu este absolut normal fara modificari nu am dureri pelviene insa am un ciclu neregulat (am varsta de 50 ani) usoare sangerari si urina normala.In urma concluziei trase de medicul meu ginecolog acesta m-a sfatuit sa fac operatia de extirpare a ovarului stang insa mie imi este frica de cancer ovarian chiar daca medicul meu a zis ca nu este cazul sa ma ingrijorez.As dori sa ma sfatuiti in cazul problemelor mele.Va multumesc anticipat!!!!!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
05-01-2019, 10:39 AM
RE: Polialergii
Medicul ti-a facut recomandarea corecta. Nu poti sa lasi un chist atat de mare fara sa iei masuri! E lipsit de logica sa spui ca ti-e teama de cancer ovarian (presupunand ca ar fi vorba de asa ceva), ca sa te supui unei operatii. Poate fi un chist benign, cel mai probabil. VSH-ul mare atesta un proces infectios sau inflamator. Discuta si cu un alergolog problema alergiei si ia masuri sa rezolvi cat mai repede problema ovariana.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)