Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Please ajutatima - sufar de deshidratare si dereglare de electroliti
06-06-2018, 12:54 PM
Please ajutatima - sufar de deshidratare si dereglare de electroliti
Buna ziua ma numesc ludmila 37 de ani si de 2 ani sufar de deshidratare si dereglare de electroliti...a inceput totul dupa deuretice administrate pe termen lung si a pus capac o injectie de furasemid in vena...asta dupa o alergie...aici in chisinau am vazut peste 30 de medici toti au pus diagnoze diferite dar cu deshidratarea nu mau ajutat nimenj...am pierdut orice speranta...simptome piele uscata oboseala accentuats, tremor de muschi.crampe si spazme musculare, puls accelerat cind prea mic, urinari dese ba uribez putin de tot..transpiratii...o stare generala fd rau...va rog din suflet cine a mai trecut prin asa ceva ajutatima unde pot sa merg sa ma ajute si pe mine ?sau daca sunt medici care ma pot ajuta va rog macar cu o recomandare...va rog ca nu mai pot sta asa...la noi la chisinau nu mai am nici o speranta!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
06-06-2018, 01:37 PM
RE: Please ajutatima - sufar de deshidratare si dereglare de electroliti
Ar trebui sa mergi la Iasi sa te internezi la spitalul judetean de urgenta pentru investigatii amanuntite si tratament de rehidratare. Cauzele deshidratarii sunt multiple. Pana la descoperirea cauzei trebuie sa iei niste saruri (ar trebui sa se gaseasca la farmacie) folosite la deshidratarile provocate de enterocolite acute. Nu ai spus ce diagnostic ti s-a pus si de ce ai luat diuretice (furosemid!!)
06-06-2018, 05:55 PM
Buna din nou totul a inceput dupa deuretice luate pe termen lung si post de 7 saptamani ...dupa post facusem o alergie meau pus farasemid cica sa Curete rinichii de alergie...dupa asta a inceput toate simptomele slabaciuni puls acelerat urinari dese pina 3 litri pe 24/h ...diagnoza de mine este pusa nu am alt diagnostic si nici Nu este...am deshidratare cu dereglare de Sodiu/kaliu si solutiile de rehidratare nu fac decit sa agraveze am incercat fel si fel de solutii si vitamine si minerale ...nu ajuta nimic ...Treaba e ca nu e deshidratare generala e mai mult hipotono ca am incercat solutii de hidratare izotone si mai rau a fost...la noi medicii se cred Dumnezei nici nu asculta pacientul de unde a inceput totul amneza ...Nimeni cu nimic nu ma ajutat!si Nu mai pot sta asa in Starea asta sad(
06-06-2018, 06:26 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-06-2018 06:29 PM de SoulHealer.)
E nevoie de tratament intravenos de rehidaratare si remineralizare. Apoi investigati serios rinichii si facute teste detaliate alergologice. Nu ai spus de ce ai tinut post si de ce ai luat diuretice pe termen lung care se stie conduic la deficiente de potasiu si sodiu. Nu ti s-a dat alt tratament pentru alergie decat furosemidul??
06-06-2018, 08:00 PM
Alergia aparuse dupa nervoheel din cauza ca aveam insomnii ...alergia urticaria a disparut..postul am tinut ca era postul pastelui...si deuretice leam luat fin cauza ca la git am o problema cervicala si singele nu esea din cAp aveam ameteli si durere de cap dupa deuretice era mai bine esea singele mai usor din cap si Nu mai crestea nici tensiunea asa...rinichii da este o inflamatie dar ssta a aparut mai recent de cind deja sunt deshidratat ..din cauza deshidratarii sufera tare rinichii si tot corpul...problema e ca ce doctor sa gasesc sa inteleaga ce am si sa si ma ajute??va rog din suflet daca puteti sami recomandati un medic care are habar in asa probleme ...sau la ce clinica...la noi deja mii frica sa mai si incerc ...mersi mult
06-06-2018, 08:55 PM
In Iasi sunt cateva clinici de nefrologie la care se poate programa o consultatie. E nevoie de documentele medicale si bani, pentru ca nu exista asigurare medicala valabila in Romania unde doar asistenta medicala de urgenta poate fi accesata de catre cetateni ai altei tari.
06-06-2018, 11:03 PM
Nu este problema asta de bani si Eu am si pasaport Roman deci sunt rominca cetatenie...doar ca este nevoie in nefrologie?cred la interne mai tare sau in chirurgii unde au mai multe cazuri de deshidratare si sa stie cum sa ma ajute...mersi mult din suflet de raspunsurile prompte si pentru sfaturi
07-06-2018, 09:52 AM
SoulHealer poate in bucuresti sa apelez la vrei clinica sau un medic?poate cunoasteti pe cineva care poate sa ma ajute cu problema mea?mersi happy
13-06-2018, 10:00 PM
Un spital bun de nefrologie in Bucuresti este Carol Davila, undeva intre Piata Romana si Biblioteca Academiei.
Nu cred ca este cazul sa mergi la chirurgie.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)