Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pisicuta care urineaza in pat
06-12-2019, 11:11 PM
Pisicuta care urineaza in pat
Buna ziua,

Am o pisicuta de 7 ani care urineaza in pat, in zona in care de obicei doarme un motanel de 3 ani. Amandoi sunt castrati si amandoi dorm in acel pat. Problemele au inceput la aproximativ 2 luni de cand a aparut motanelul in casa. Am curatat de fiecare data cu solutie speciala anti-miros, am dat cu spray repelent pentru pisici, am si certat-o de cateva ori, dar degeaba. Pisicuta nu face mereu in fiecare zi, uneori chiar la cateva zile diferenta, numai pe timpul zilei. Am urmarit-o sa vad cand urineaza si am observat ca miroase locul unde sta motanelul si face fix acolo foarte mult, ca si cum s-ar tine in mod intentionat. Nu stiu ce se intampla cu ea deoarece ei se joaca impreuna. Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog? Multumesc anticipat.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
07-12-2019, 11:41 AM
RE: Pisicuta care urineaza in pat
Dar nu ati amenajat o litiera pentru pisicute? Se poate (re)obisnui sa faca acolo. Cititi mai jos cate ceva legat de acest aspect:
https://www.feliway.com/ro/De-ce-Feliway...l-litierei
07-12-2019, 01:17 PM
Are o litiera pusa fix in aceeasi camera unde doarme, plus inca una pe holul casei. Face si in litiera, dar si in pat, aici este de fapt problema. Multumesc pentru link, este interesant acest aparat, dar sincer nu stiu daca va face intr-adevar ceva in plus. Oricum, am citit deja tot felul de articole in care se spune ca nu ar suporta ideea unui motan care sa ii ia locul in casa.. Totusi, ma gandesc ca ar trebui sa existe o explicatie mai logica de atat.
07-12-2019, 03:56 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-12-2019 04:02 PM de SoulHealer.)
Pai explicatia ati dat-o mai sus. Animalutele de companie au un sentiment de gelozie fata de intruder-i si simt nevoia sa marcheze locul ocupat de acestia. Sunt convins ca daca nu l-ati fi lasat pe "ala micu'" sa "ocupe abuziv" un loc in pat nu s-ar fi ajuns la asta. Probabil, cu timpul se va obisnui cu situatia si vor face amandoua la litiera! happy

P.S. Atentie mare la ce le permiteti pisicilor! Pot raspandi anumite boli foarte periculoase pentru om! Sper ca pisica e castrata si amandoua vaccinate la zi! happy
07-12-2019, 09:24 PM
Am inteles. Multumesc pentru parere. Da, sunt castrati amandoi, am mentionat mai sus. Sper sa nu mai tina mult aceasta faza de acceptare..
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)