Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pete rosii in zona genitala
05-04-2013, 02:21 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-04-2013 06:37 PM de SoulHealer.)
Pete rosii in zona genitala
Bună ziua, am şi eu o problemă, de o săptămână mi-a apărut nişte pete roşi în zona genitală, respectiv pe testicule si foarte putin pe penis. Nu am mâncărimi, nu mă ustură,... ţin să precizez că nu are cum să fie o boală cu transmitere sexuală deoarece nu am întreţinut relaţii sexuale cu persoane străine în ultima perioadă.
Fac sport şi transpir foarte mult, e posibil să fie doar o iritaţie sau alergie la vro pereche de pantaloni(nu port lenjerie intima in timpul antrenamentului)?
Cum aş putea să scap de ele? Şi în primul rând ce ar putea fi?
Vreau sa cumpar Clotrimazol?Este bun?

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
05-04-2013, 06:36 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-04-2013 06:39 PM de SoulHealer.)
RE: Pete rosii in zona genitala
Mai mult ca sigur ca e o iritatie provocata de transpiratie. Ar mai putea fi o infectie micotica dar de obicei aceasta actioneaza in zona inghinala. Cum sa nu porti lenjerie intima, de bumbac, deci buna absorbanta a transpiratiei???!! Incearca cu o crema Triderm si daca nu se rezolva in 2-3 zile mergi la dermatolog.
06-04-2013, 09:21 PM
Am apucat să cumpăr Clotrimazol, este vro problemă sau trebuie neapărat să cumpăr Triderm?
În plus, am văzut pe prospect că perioada de vindecare a diverselor probleme ar fi de 2-4 săptămâni în funcţie de problemă şi dumneavoastră aţi spun să mă duc la doctor dacă nu îmi trece în 2-3 zile.
Sincer nu aş vrea să ajung la doctor m-ai mult din pricina ruşini.
06-04-2013, 09:46 PM
Rusine??? Sincer nu inteleg de ce sa-ti fie rusine cand e vorba de un act medical! Am spus 2-3 zile in ipoteza ca e o simpla iritatie provocata de o dermatita alergica sau de contact si nu altceva. Clotrimazolul ar avea efect daca ar fi vorba de o infectie fungica. Triderm-ul mai are si un antibiotic si un glucocorticoid care este eficient in dermatitele de contact sau alergice.
07-04-2013, 08:28 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-04-2013 08:31 PM de abcd.)
Voi mai sta 1 săptămâna să văd dacă incepe să dispară, dacă nu, voi merge la medic.
Am cumpărat şi nişte Tetraciclină pentru a acţiona şi din interior şi nişte ceai de muşeţel pentru spălăturii şi sper să resusesc să scap de ea.
Oricum, nu pot să îmi dau seama dacă este o micoză dau o iritaţie, e foarte ciudat să nu mă mănânce absolut deloc şi totuşi inclin spre o ciupercă deoarece petele sunt întinse până la baza testiculelor, în apropiere de anus şi există o pată şi pe faţa penisului (unde nu avea cum să se frece)
Nu prea se observă în poză deoarece este după baie, însă pielea în zona unde este roşie, este încreţită şi lucioasă si parca s-au coji dimineata,si in plus am facut gresala acum 2 zile sa ma rad si parca atunci s-a extins umpic.
07-04-2013, 09:40 PM
Poate fi o micoza. Poate pitiriazis versicolor. Mergi la dermatolog pentru ca nu trece de la sine! Nu te mai trata singur cand nici macar nu stii ce ai!
14-04-2013, 07:20 PM
Am rezolvat problema.
După 3 zile de folosit Triderm (2 ori pe zi), Oxacilina (la 6 ore) şi spălături cu ceai de muşeţel, am scăpat.
14-04-2013, 07:24 PM
Felicitari si nu uita, lenjerie de bumbac obligatoriu, mai ales daca echipamentul de antrenament de sala este sintetic, partial sau total! happy
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)