Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 1 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Parazitii intestinali
31-12-2010, 12:44 AM
RE: Parazitii intestinali
Referitor la durerile care le am in capatul coatelor s-au redus considerabil, dupa ce am luat triferment la recomandarea medicului de familie.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: michelegv11
31-12-2010, 05:34 PM
Deci problema gastro a fost, bine ca s-a rezolvat ! Atentie la bucatele de Revelion, fii precaut !
14-01-2011, 01:38 AM
Buna.am si eu o problema! de cateva saptamani am inceput sa slabesc(nici nu mai mancam foarte bine)..insa de 1 saptamana mananc foarte mult si incerc sa mananc si sanatos,dar mereu simt un gol in stomac+ ca am devenit foarte agitata.am fost la medicul de familie si mi-a recomandat Zentel pentru paraziti intestinali.E posibil sa fiu infectata cu tenie ?
14-01-2011, 10:32 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-01-2011 08:17 PM de SoulHealer.)
Eu nu cred ca e bine sa se recomande un medicament antihelmintic fara ca analizele sa confirme infestarea cu un anume parazit, identificat precis! Parazitii se pot identifica prin evaluarea eozinofilelor sanguine, a anticorpilor specifici prezenti in sange si/sau prin examenul microscopic al materiilor fecale in care pot fi puse in evidenta paraziti, oua ale acestora sau fragmente ale lor, in cazul teniilor. Asadar, e bine sa faci aceste examene si in functie de rezultat sa se ia medicatia de electie cea mai eficace in functie de tipul parazitului identificat.
Sanatate!
29-01-2011, 12:38 PM
Buna, legat tot de aceasta problema acum m-am trezit si am fost a toaleta si am observat ca am scaun verdestraight face nu am mai patit niciodata pana acum.. nu am luat niciun medicament nu am mancat legume sau fructe ieri... nu am febra sau ametelii ...
Este grava chestia asta cu sacunul verde?worried
29-01-2011, 12:58 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-01-2011 12:59 PM de uliana.)
Daca nu ai nici un alt simptom in afara scaunului verde, nu te alarma ! Presupun ca ai mincat ceva care a provocat o reactie secretorie supradimensionata a colecistului si un exces de bila, care a colorat materiile fecale. In general, maioneze , sosuri, grasimi, seminte uleioase in cantitati mari(alune, migdale, fistic, nuci, floarea soarelui, dovleac), sucuri carbogazoase, prajeli sint cele care pot da astfel de reactii ! Numai bine !
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)