Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 1 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Parazitii intestinali
14-10-2010, 08:43 PM
RE: Parazitii intestinali
asa a simtit cand a avut si el probleme cu coli ,el este la fel sensibil ca sa nu spun altfel ca si mine,dar cred ca lui ii afecteaza colonul caci ce duce durerea in sus si simte ca aregaze care urca de la ghiara in sus.O sa cumpar niste norfloxacin sau ceva de colon iritabil(cauza cred ca este tot coli)si apoi sa continuam cu argila si poate mi-a duce merishor maine si ii dau si lui.Nu vrea sa mearga sub nici o forma la medic dar randul trecut cand a avut la fel aceleasi probleme a facut urocultura si la fel i-a iesit coli.A luat nolicin si pana acum nu amai avut probleme El merge si cu motocicleta si sigur mai si raceste si la intestine si la vezica si,si......Privitor la argila stai linistita ca daca simt ceva aiurea ma opresc.Exact ce spui tu , nu stiu de cate ori am sunat la salvare,am mers la urgenta ,m-am dus din doctor in doctor ,ma saturasem,ii uram pe toti ca nu ma vindeca,dar m-am linistit caci toti care sant speriati de ceea ce li se intampla se manifesta la fel.Si cand eram in salvare asistentele spuneau ca si ele au trcut prin ce trec eu si s-au obisnuit cu gandul ca nu au ce sa le faca si nu le mai iau in seama.Daca va fi nevoie sa merg la dr.V o sa ma programez si om vedea.Deocamdata vreau sa vad cat o sa rezist sa nu ma mai gandesc la ele bineinteles cu ajutorul xanaxului,sa caut sa fac tot timpul ceva caci atunci chiar nu le mai simt.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-10-2010, 09:16 PM
Desigur, nu ma pricep, dar parca n-am auzit, nici citit despre colibaciloza pe colon. Poate o fi vreun alt parazit, poate giardia, ca pomenesti si de balonari . Oare n-ar fi utila si o coprocultura ??
22-10-2010, 05:58 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-10-2010 06:00 PM de georgiana.)
Am lipsit un pic,am fost racita moarta si plus m-am ocupat de fiul meu care avea dureri in partea dreapta, il durea toata burta .Am fost cu el la chirurg banuind ca ar avea apenticita inflamata, dar nu a fost nici apenticita nici hernie ,este foarte racit la aparatul urinar.I-a dat cefalexin500 una la 6 ore,duspatalin 2/zi,urinex 2 de 3 ori pe zi ,piafen sau algocalmin pt durere.Acest tratament trebuie tinut timp de 10 zile si sa fie ft.atent la raceli de acest gen.Am cumparat si merisor(asa scrie pe cutie) de la plafar si ii prepar infuzie 2 lingurite de planta la cana de apa rece,scurg apa si peste planta ramasa pun apa fiarta,las cateva minute iar apoi combin cele doua ceaiuri si le bea ,3 cani pe zi .Deocamdata se simte mai bine,nu mai are dureri si a prins curaj.Stiti ce ma surprinde pe mine,si nu inteleg de ce, ca niciodata nu intra nici un medic ,macar studenti la medicina,sa dea sfaturi la cei ce posteaza pe forum,caci oricum tot la ei mergem.Apropos Uli inainte de amerge la chirurg am mers cu baiatul la gara la spital pt ca avea dureri si ii era frica ca i se sparge apendicita .Acolo medic de garda era un ginecolog care ce crezi ca i-a zis,ca s-ar putea sa aiba argintul viu caci asa a avut el un coleg si la fe il durea burta.In cazul asta unde frate sa mergem sa ne operam sau sa facem consult,la vrajitoare?au schimbat rolurile.Stii cati ani are ginecologul ,cred vreo 55.Ce parere aveti despre astfel de medici?
Corectez mai sus_am mers cu el la garda la spital.......
22-10-2010, 09:22 PM
Georgiana, vreau sa cred ca o fi fost vreo glumitza timpita a doctorului, iar voi fiind prea incordati si speriati n-ati realizat ca ala facea spirite de gluma cu caracter hazliu. Cum adica sa aiba argintul viu ??? Chestia asta este o timpenie majora, mai cu seama in gura unui doctor, mai multe nu zic. Vorba ta, mai dam o raita pe la vrajitoare, unde mai pui ca in apropierea cartierului meu si exista foarte multe, in vile de ti se strepezesc dintzii, cu firma la poarta :"Aici shade vrajitoarea cutarica, scoate argintul viu, dezleaga cununii, descinta de farmece, de dragoste, de afaceri". Oricum, bine ca baiatul se simte mai intremat si atentie la raceli de-acum incolo !
03-11-2010, 03:56 PM
Uli tu cred ca ai dreptate referitor la glumita doctorului dar eu de atunci sa vezi o mama disperata si un baiat la fel si tu sa faci astfel de glume,ala este circar, nu medic de garda.Trece pe strada ,saluta dar eu nu mai am ochi sa-l vad.
19-12-2010, 07:33 PM
argintul viu nu este altceva decit mercur. Stim cu totii ca intoxicatia cu mercur este foarte periculoasa.Depistarea mercurului se face in urma unor analize serioase, nu dupa simple dureri de burta.
19-12-2010, 11:48 PM
Draga Uliana, cred ca am venit bine in acest domeniu. Iti spuneam ca am dureri in capatul costelor aprope de plex.Mai am dureri, intepaturi in partea stinga in lateral in dreltul coastelor cam in drept cu cotul atunci cind mina este lasata in jos. Uneori aceste intepaturi coboare si mai jos de coaste . Le mai am si spate tot in partea stinga, parca tot in dreptul coastelor.
Balonat sunt aproape tot timpul , dar ma gindeam ca este din cauza ca beau apa minerala.
Sa fie de la colon, sau sa fie de la inima?
20-12-2010, 12:23 AM
Adriane, cred ca acele dureri provin ori de la vreo nevralgie intercostala, ori de la niste probleme abdominale, in nici un caz de la inima. Eu zic sa mergi la un gastroenterolog si sa discuti aceste dureri cu el. Poate-ti face o ecografie abdominala, ca sa vezi daca ficatul, splina, pancreasul sint in regula, iar daca va considera necesar se poate continua ori cu o radiografie baritata a stomacului si intestinelor, ori endoscopie sau colonoscopie. Daca se exclud toate problemele pe aceste organe, ramine sa discutati problema colonului iritabil, poate fi si asta o cauza.
Am uitat sa te intreb pina acum : ai avut vreodata ceva la plamini, in concret pleurezie, fie uscata, fie apoasa ? In urma inflamarii pleurelor (pleurezia) se creeaza niste aderentze, adica pleurele se ingroasa si se lipesc si dor multa vreme - pe unii chiar toata viata - exact ca un junghi intercostal, la diverse miscari bruste, la ris puternic, la tuse, la stranutat, la schimbarea presiunii atmosferice. Daca ai avut vreo problema de plamini si doresti sa continuam tema, te rog sa pui mesajul la capitolul Pneumologie. Numai bine !
PS - Ma intorc la nevralgia intercostala pomenita in prima fraza: te-ai gindit vreodata ca acea coloana vertebrala a ta poarta tot timpul un plus de 25 de kilograme fata de acum 10 ani ? S-ar putea sa dea semne de revolta prin micile dureri pe care ti le provoaca. Vad ca nu pomenesti nimic de o cura de slabire, desi precis ti-ar folosi si inimii !!!
20-12-2010, 10:26 PM
Draga Uli,
la plamini nu am avut niciodata nimic. Nu mai stiu daca ti-am zis, am fost operat de doua ori de hernie de disc L4, in anul 2003 si 2009. Am incercat de mai multe ori sa tin cura de slabire.Am fost la nutritionist la D-na Ligia Alexandrescu, cea care face reclama la iaurt Tnuvau si am slabit 6 Kg intr-o luna. Din pacate apoi n-am mai continuat .
Anul acesta prin martie cind am avut acele probleme de sanatate si am fost internat de doua ori in spital ajunsesem la 95 Kg, dar daca apoi m-am simtit mai bine am inceput sa pun iar pe mine. Acum am tinut tot postul Craciunului, dar n-am slabit deloc. Sunt hotarit ca dupa anul nou sa tin iarasi cura.
M-ai mai linistit spunidu-mi ca acele dureri nu sunt de la inima. Cred ca n-o sa ma mai panichez daca o sa le mai am. Sti ceva ieri si azi nu le-am mai avut.
Am sa ma duc dupa sarbatori sa fac o ecografie abdominala.
Multumesc mult si sa auzim numai de bine!
20-12-2010, 11:08 PM
Pai spune asa, frate ! Doua interventii pe L4 , si inca relativ recent, plus kilogramele in exces - iata 2 cauze suficiente pentru durerile pe care le simti si in acelasi timp motive sa iei serios in calcul o cura de slabire. Ai grija de sarbatori, sa nu mai adaugi ceva kilograme, deoarece cura este cu atit mai grea, cu cit avem de dat mai mult jos, vorbesc din proprie experienta. Vezi ca la capitolul Discutii generale eu am pus o dieta de slabit care la mine - si altii carora le-am mai recomandat-o - a functionat excelent. Cind te-oi hotari sa incepi, mai vorbim despre calorii si vorba ta - s-auzim de bine !
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)