Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 1 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Parazitii intestinali
11-10-2010, 02:56 PM
RE: Parazitii intestinali
de cateva luni ne luptam si eu si fiul meu cu E.coli.La mine simptomele sant:slabiciune ,urinari cu usturimi suportabile(va spun asta pt ca am avut si usturimi mari si am ajuns la spitalul CFR Bucuresti unde m-au vindecat cu nitrofurantoin,dupa ce la spitalul din localitate dupa uroculturi m-au indopat cu toate antb.posibile fara nici un rezultat)senzatii de voma,frisoane,nu stiu daca si esv au vreo legatura cu asta pt ca de cate ori ma apuca crizele si asta dupa ce iau 10 zile antb.care iese la antibiograma mi se accentueaza si esv.Scaunul mereu incepe cu o stare de slabiciune si o durere slaba de diaree,este la inceput moale si apoi apos ca la clisma dupa care nu mai am nimic.In fiecare luna fac urocultura cu antibiograma,fac tratament si luna urmatoare o iau de la capat

Fiul meu nu si-a mai facut analizele de vreo trei luni dar tot timpul se vaita de dureri de burta,o ghiara in partea dreapta,balonari ,de multe ori il doare si testiculul stang ca si cand s-ar fi lovit.Am fost cu el la medicul de garda (chirurg) crezand ca datorita mersului pe motocicleta ,dar i-a spus ca nu are nimic,i-a prescris calmante si o urocultura unde a iesit E.coli.Dupa tratament s-s simtit un pic mai bine iar acum a luat-o de la capat cu aceleasi simptome.Este mai mult speriat de ghiara din dreapta,mai sus de incheietura piciorului si de durerea de testicul.Mai nou are de vreo doua sptamani degetul mic de la mana stanga amortit si nu-i cedeaza.Eu am foarte mare incredere in medici dar multi m-au dezamagit pt. ca tu de duci la ei ca la D-zeu macar sa pleci un pic incurajat iar ei nu mai au nici o tragere de inima parca am fi noi vinovati de situatia din tara .Si noi santem tot niste victime.Mai sus spunea cineva ca santeti ca si familia lui ,sa stiti ca eu de cand scriu pe forum si vorbesc cu voi mai ales referitor la esv le suport mai usor si o sa tin legatura cu voi.Astept raspuns la cele scrise mai sus.Multumesc mult de tot.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2010, 04:02 PM
Georgiana, din ce stiu eu, cu totii sintem purtatori de E. coli, dihaniile aflindu-se in intestinul subtire, alaturi de flora intestinala benefica. Nebunia incepe cind acestea se inmultesc peste masura si incep sa atace alte organe, prima fiind vezica urinara - cu toata cohorat de usturimi la mictiune, dureri, frisoane, febra. Astfel, incepe indopatul cu antibiotic , care - lucru stiut - distruge si flora benefica si rezultatul : vin scaunele proaste, slabiciunea, durerea abdominala joasa. Cu aceste probleme pe tine, imi imaginez ca nu esti prea linistita si binedispusa, prin urmare creste numarul extraurilor. Din ce-am vazut eu in cercul de prieteni si cunostinte, cine are aceasta nesansa sa faca o data o criza de colibaciloza, se cam asigura si de urmatoarele, e ca un fel de predispozitie, unde antibioticele nu prea mai au efect, intrucit si bestiile de coli au suferit mutatii si au devenit rezistente. Amicii mei au luat-o cu tratamentele naturiste si cele mai utile s-au dovedit cura lunara cu argila, respectiv portia zilnica de suc sau capsule de merishor, ambele de la plafar. De asemenea, ai putea incerca povestea cu albastrul de metil: cite 5 picaturi dimineata, la prinz si seara in putina apa, fiind acesta un dezinfectant redutabil. Sa nu te sperii, coloreaza puternic urina, dar trece necazul cu coli. Luind lunar antibiotice, eu zic ca vei perpetua la infinit starea de rau si pe vezica, si pe intestine si pe cale de consecinta si numarul crescut de esv-uri.

In privinta fiului tau, ma intreb daca n-o fi cumva apendicele inflamat cauza ghearei din dreapta, inclusiv cu iradierea in testicul. Durerea testiculara este puternica, violenta si a aparut cumva in urma vreunui efort ?? Te intreb intrucit cu niste ani in urma, stind linistiti la birou, un coleg brusc a inceput sa urle si sa se tavaleasca, la propriu, de durere, nici nu putea vorbi, credeam ca moare - el de durere, iar eu de spaima. Am inteles cu greu ca-l durea testicolul drept. Am chemat salvarea, l-au luat cu targa pe muntele de om si diagnosticul a sunat astfel: torsiune de funicul spermatic (cred ca am retinut bine) aparut dupa efort mare.(Carase niste saci, la tara.) L-au dres la spital, la urologie, timp de 10 zile . Ce-ar fi sa-l vada un urolog pe baiat ???
12-10-2010, 08:29 PM
Multumesc frumos ptr.raspuns Uliana,am sa merg maine sa-mi cumpar argila si capsule de merisor sa incerc si cu astea caci m-am saturat mai ales de esv ,care cred eu ca sant influentate si de aceasta infectie ptr.ca s-au declansat in aprilie cand am facut aceasta infectie cu E.coli.Referitor la fiul meu,nu sant mari durerile din testicul ,dar il sacaie si mi-a spus intradevar ca a ridicat ceva,dar mai speriat este de ghiara din partea dreapta.Daca esti draguta,m-ar interesa parerea ta cu privire la problemele mele cu esv postate la subiectul "ESV",le gasesti la pag.47.O sa mai discutam si aici ptr ca o sa va spun cum ma simt dupa ce iau si argila.Va pup si multa sanatate.
12-10-2010, 09:06 PM
Georgiana, argila sa fie neaparat Argila Bocan, cea a inginerului chimist din Alba Iulia. Indicatiile de folosire le gasesti pe cutie. Am vorbit chiar aseara cu cele doua prietene ale mele afectate de ani de zile de coli : de cind cu argila si merishorul nici una n-a mai recidivat din ianuarie si s-au reglat si alte probleme de tip dureri de stomac, constipatii, colon iritabil. Sotul unei alte prietene, afectat si el de crize urite cu febre de 39-40 de grade si chiar de urinari cu singe, initial a facut o mare bascalie: mincati fetelor noroi, o sa va lecuiti siiigur, sigur ! Ei, sa-l vezi acum cum fuge sa cumpere "noroi" cind rezerva e pe scazutelea si n-a mai facut nici el forme violente, iar de trei luni e chiar in regula total. In matrie de extrauri nu sint eu cea mai "experta" si chinuita de ele. Am avut foarte multe in 2005 (zile si nopti in sir uneori si 70-90 pe ora), ma exasperasera, a fost ca o faza premergatoare la declansarea fibrilatiei atriale. Aici poate ne vede si intervine colegul nostru expert pe bune in extrauri, SH.
12-10-2010, 09:07 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-10-2010 09:15 PM de georgiana.)
Uliana am revenit,apar la pg.46 nu la 47,armmdt imi sugereaza sa merg sa fac un studiu electrofiziologic.La holter mi-a gasit esv cuplate izolate,la eco-relaxare ventricul stang intarziata,si indicatia cardiologului sa iau darob in continuare ca nu am ce sa le fac ,o sa le am toata viata.L-am intrebat daca exista o solutie sa scap de ele si mi-a spus ca nu ,oare el nu a auzit de ablatie,sau poate crede ca nu este cazul,este medic sef de sectie la spitalul de urgenta Braila.Chiar nu stiu ce sa mai cred .A spus ca la inima nu am nimic,totul este de natura neuro vegetativa.Nu am avut episoade de tahicardie,tensiunea este 12/7:13/9,uneori 11/6.Tu ce parere ai?Poti sa-mi raspunzi la subiectul EXTRASISTOLE.Am scris aici special pt tine Uliana.Mai vorbim in partea cealalta .
Uliana tu mi-ai raspuns in timp ce eu iti scriam,am inteles cu esv,tu ai avut atriale, eu am ventriculare ,nu-i nimic ma intretin cu armmdt.Am sa caut Argila Bocan si merishorul,eu am crezut ca este vorba despre merisorul salbatec de padure,dar am sa caut exact ce mi-ai zis tu
12-10-2010, 09:20 PM
Daca extrasistolele ventriculare sunt in numar suficient de mare merita verificat (eventual un studiu electrofiziologic) pentru a vedea de ce natura sunt si daca pot fi ablatate. Si daca da atunci asa trebuie procedat. Am avut pacienti care aveau 30.000 de extra ventriculare pe zi, iar dupa ablatia ramasesera cu aprox. 1000. Eu zic ca e o diferenta, chiar daca nu dispar complet situatia se poate imbunatati semnificativ.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
13-10-2010, 08:52 PM
uli am ajuns astazi la internist,aveam dureri de stern si se lasa in spate intre omoplati .Am facut si un ekg si care a iesit normal ca de obicei pt.ca atunci cand merg la medic nu mai am nici o esv nu stiu care este fenomenul,dar asta o sa o spun la EXTRASISTOLE.Mi-a spus ca este ceva de natura reumatismala.Am intrebat-o de argila si a spus sa nu iau sub nici o forma asa ceva pt.ca mama ei s-a imbolnavit de stomac rau de tot.Dar pana sa imi trimita de la Alba Iulia am cumparat de la plafar argila de la Favisan,iar merishor aduce vineri .Am sa iau si eu si-i dau si lui Andrei fiul meu.Mai vorbim.Pa.
13-10-2010, 09:48 PM
Georgiana draga, nu stiu ce sa zic despre argila, eu n-am mai auzit pe nimeni sa se imbolnaveasca "rau de tot" din pricina ei la stomac, dimpotriva, este ca un pansament stomacal si alina dureri si probleme de aciditate. Stiu insa ca multi doctori alopati nici nu vor sa auda de terapii complementare, de suplimente naturiste, sint adeptii - in totalitate - a medicamentelor de sinteza, cel mult rid de ele si dau plictisiti din umeri. Despre argila de la Favisan nu stiu mare lucru, sper s-o fi luat pe cea de consum intern, iar nu varianta de uz cosmetic, cea pentru masti de infrumusetare. Argila Bocan este renumita argila tibetana, de foarte mare puritate, de culoare roz-bej, cu care s-a dres foarte multa lume. Da si tu o cautare pe goagal, vezi cite ceva despre ea si despre ing. chimist Bocan, cel care s-a salvat cu aceasta argila de la dializa, ca mai apoi sa inceapa cercetarile de laborator si sa ajunga s-o comercializeze. Durerea dintre omoplati o cunosc si eu si mai ales cind o ia spre stinga, gata, ma vad terminata de la inima, desi stiu ca am probleme pe coloana, exact la niste vertebre dintre omoplati, respectiv la faimoasele L4-L5 lombare, de uneori ma seaca la suflet. Toate durerile care se manifesta in zonele in care pot aparea si durerile cordiale imi provoaca o panica nebuna, pina si fibrilatia mi se pare o bagatela pe linga ele, si asta deoarece mama, fratele ei si bunicul - toti au murit subit, afectati fiind de aceeasi boala cardiaca pe care mi-au lasat-o si mie mostenire.
14-10-2010, 04:35 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-10-2010 04:38 PM de georgiana.)
uli am citit despre argila Bocan dar trebuie sa astept 2-3 saptamani pana o primesc,argila pe care am luat-o e de uz intern,exista si de uz extern(masti,comprese,pudra antiseptica,etc)Tin sa-ti spun ca am si baut primul pahar si nu am patit nimic nici eu si nici Andrei.Am probleme si cu coloana si spondiloza cervicala,dar orice durere ce poate fi confundata cu cea provocata de inima ,ma termina psihic si incep sa o iau prin doctori si nici atunci nu cred 100% ca este de alta natura.Eu nu am pe nimeni in familie care sa fi avut probleme cu inima dar ce folos ca am eu acum.Eu sant inginer auto,acum la pensie anticipata,si sotul meu la fel,el tot timpul a lucrat si inca lucreaza pe partea tehnica si tot timpul compara inima cu motorul auto,si asta ma sperie de mor.Pe el l-a depistat acum trei ani in urma unei crize ,cu F.A.Merge pe digoxin ,preductal,aspenter si panangin.In momentul depistarii a avut tensiunea 18/10 si pulsul 115.De cand l-a trecut pe tratamentul mai sus amintit ,ii iau eu tensiunea si pulsul si nici odata nu a avut mai mult de12/7 si pulsul 75-80.Medicul internist era prietenul lui dar anul trecut a murit.L-am inebunit sa mearga la un cardiolog si imi spune ca el se simte ft.bine cu ce tratament face,si atat cat se simte bine nu merge la medic sa o ia din loc ca mine.Eu pana sa vorbesc cu voi ,tot timpul ii inebunisem ca o sa mor,i-am speriat si pe ei.Si stii de ce pt ca medicii nu au timpul sa vorbeasca cu tine,noi in timpul facultatii am facut si pedagogie si putina psihologie,oare ei nu au facut asta macar si sa ii incurajeze pe cei speriati,dar asta ar insemna ca psihologii si psihiatrii sa moara de foame.Eu cred ca o sa vorbesc cu armmdt cand voi fi pregatita sa imi inlesneasca o intalnire cu dr Vatasescu macar sa vada despre ce este vorba la mine si ce sfat imi da.Eu locuiesc in jud.Tulcea inca din 1978 cand am fost repartizati aici.Sotul meu este din Belciugatele,o localitate de langa Bucuresti si speram cat mai curand sa ne ducem acolo,el a fost singur la parinti si acum acolo nu mai locuieste nimeni si Bucurestiul este Bucuresti.Ma simt atat de aproape de voi si cred ca as muri sa stiu ca vreunul din cei ce posteaza pe acest forum pateste ceva.Este foarte de treaba si dr.Oren Iancovici (acum apare la MEDICII pe canal D la ora 8 dimineata)care raspunde la toti cei care scriu pe" Cine are nevoie de cardiolog"Eu am avut osora mai mica ca mine si a murit in accident de masina Locui in Braila aproape de mine Mama a murit si ea acum doi ani Mai am un frate care tine ft mult la mine dar barbatii sant barbati si de cand le-am pierdut pe ele nu am mai vorbit cu nimeni asa cum am vorbit cu tine.Mai vorbim.Pa.
Se vede ca la sfarsitul textului am fost mai emotionata pt.ca am multe greseli.
14-10-2010, 05:47 PM
Georgiana draga, sa stii ca si pentru mine forumul a devenit o dependenta, aproape ca ma vad renuntind mai degraba la blestematele de tigari (IMPOSIBOL!!!!) decit la forum. Inainte de a-l descoperi, eram convinsa ca, dincolo de inima , am sa si innebunesc precis si balamucul ma paste, de atitea frici prin cite am trecut.Senzatia aceea de moarte iminenta - uite acum, gata, s-a terminat ! - e pustiitoare, mai cu seama ca ambele mele linii ascendente sint tarate de probleme cardiace si morti subite. Apoi m-am lamurit ca, in diverse grade, cu totii sintem panicati in momentele de mare rau - si m-am potolit binisor, n-am mai sunat la salvare, n-am mai mers la urgenta, desi nici eu nu mai stiu cite crize am avut in ultimul an. Acum lucrurile s-au simplificat, de cind s-a permanentizat FA-ul nu mai am ce numara. Daca sotul tau se simte bine cu tratamentul luat, lasa omul in pace, nici eu nu sint adepta potecilor pe la diversi doctori, desi am fost la foarte multi, nu pentru ca am vrut eu, ci trimisa de la unul la altul pentru diverse investigatii. In ce te priveste, nici n-ai nevoie de ajutorul lui ARMMDT pentru a ajunge la dr. V. Da o cautare pentru clinica ANGIOMED, il gasesti pe doctor acolo in fiecare joi dupa-amiaza, fa o programare telefonica - si gata ! Consultatia costa 300 de lei. Va decide ce e de facut, si daca este de facut ceva te va lua la Floreasca si va face. In alt ordine de idei, sper sa-ti priasca si tie - ca si prietenelor mele - cura cu argila si sa nu patesti vreo neplacere, apropo de ce zicea doftoroaia care te-a vazut. Baiatul cum se mai simte, ce mai e cu ghiara aceea ? Huh
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)