Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 1 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Parazitii intestinali
16-07-2010, 05:42 PM
RE: Parazitii intestinali
Bun gasit! Stii cumva cum se pot depista acesti paraziti? Stiu ceva de examenul copro dar nu foarte mult. Eventual un laborator bun in Bucuresti...Sanatate!
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
16-07-2010, 05:44 PM
Poti face o coprocultura la orice laborator mai rasarit din Bucuresti. Incearca la Sinevo zic eu.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
16-07-2010, 07:19 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-07-2010 07:20 PM de SoulHealer.)
Pentru ca si eu "ma caut" de asa ceva, pot sa-ti spun ca investigatiile posibile sunt multiple si in functie de scopul urmarit examenele pot fi :
1. coproparazitologice, care isi propun sa depisteze o gama larga de paraziti (enumerati de armmdt in postarea initiala) prin identificarea chisturilor, oulelor sau chiar a parazitilor insisi, vizual, la microscop, sau prin antigenii specifici ce pot fi depistati in fecale ca urmare a unor proteine specifice eliberate de acestia in tractul intestinal. De ex. poti depista daca ai o giardioza prin identificarea de chisturi de giardia direct la microscop (examen coproparazitologic clasic)sau prin analiza denumita antigen giardia. In multe cazuri examenul coproparazitologic clasic nu este relevant si trebuie repetat de 2-3 ori la interval de 4-5 zile pentru ca eliberarea de chisturi sau oua nu este permanenta.
2. Coproculturi ce isi propun sa depisteze agenti enteropatogeni care provoaca tulburari cum sunt enterocolitele, diareea, toxiinfectia alimentara, folosind medii de cultura pe care se dezvolta enterobacteriile suspectate de problemele digestive respective. Sunt destul de multi agenti enteropatogeni. Printre cei mai cunoscuti as aminti de Shigella, Salmonela, Escherichia dar si Staphylococus, Yersinia, Pseudomonas, Clostridium, etc.
Evident, cand nu stim precis ce poate fi, facem ambele tipuri de examene pentru ca nu de putine ori putem avea surprize. Este genul de analize pe care ar trebui sa-l facem cel putin odata pe an, chiar daca nu avem simptome clare.
Pe masura ce trece timpul parazitii si agentii enteropatogeni devin din ce in ce mai rezistenti la tratamente. Daca adaugam la asta si un raspuns autoimun din ce in ce mai slab al organismului, intelegem de ce e important sa ii descoperim la timp si sa ii eradicam. Foarte important este sa impunem in casa o igiena dura, mai ales in raport cu apa potabila folosita si sa controlam toti membrii familiei daca la unul se depisteaza asa ceva, stiut fiind ca cei sanatosi se pot contamina destul de usor ca urmare a microfecalizarii existente la grupurile sanitare unde o igiena extrema este destul de greu de obtinut si respectat. Asadar, pentru a scapa de cosmarul unor tratamente destul de toxice pentru ficat este bine sa prevenim infestarile printr-o igiena alimentara sustinuta si o calitate deosebita a apei de baut.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
16-07-2010, 07:22 PM
Chiar vroiam sa intreb ce diferenta e intre coprocultura si examen coproparazitologic. Mersi tare mult SH. Nu am vrut sa te disturb pe privat dupa ce ti-am citit un post mai vechi despre problemele tale cu parazitii. Ai fost ca de obicei amabil si tu si armmdt.Va multumesc!
20-07-2010, 11:18 AM
SH, incepem cu o urare : muri-ti-ar helicobacterii cit mai curind! Ziceai cu oarece seninatate pe celalalt topic ca "hipersecretia gastrica si intreaga pleiada de tulburari de tip dispeptic trebuie rezolvate cumva", ca si cum n-ai sti ca dihaniile-helicobacter in cele din urma duc la ulceratii si nisa - era tot ce mai aveai nevoie, restul fiind rezolvate. Da' mintuie odata bestiile astea, frate! Fa o cura completa de o luna - dieta,antiacid, accelerator de tranzit si in loc de antibiotice, care, precum stii, omoara si toata flora intestinala benefica, incearca metronidazolul (cite doua pe zi, in primele 10 zile ale curei). Desigur, discuta in prealabil chestiile astea cu un gastro-enterolog (nu generalist, ca aia stiu de toate, dar mai ales nimic!) si da-i bice. Sint convinsa ca cel putin pe parte de gastro vei scapa de toate dezagrementele. Eu nu cred in legatura dintre HP si extrauri, dar poate ai tu dreptate, prin urmare cu atit mai mult fa ceva impotriva lor (adica dihaniilor) ! S-auzim de bine !
20-07-2010, 01:56 PM
Da uli, ai dreptate, trebuie sa rezolv cu HP-ul (sper ca nu se supara prietenii de la Hewlett Packard ca le folosim brand-ul!) dar nu cred ca doar metronidazolul este de-ajuns. Am asteptat sa vad rezultatul de la ex. coproparazitologice deoarece intentionam sa omor si HP-ul si giardiile cu un tratament combinat care sa includa si metronidazol. Sincer, fara un antibiotic cel putin, nu cred ca tine. Acum ca nu mai intra in discutie giardia, ma gandesc sa aleg intre doua variante : amoxicilina, claritromicina si nexium de ex, sau metronidazol daca nu suport claritromicina. E adevarat ca o ia naiba de flora intestinala, dar dupa o saptamana, o dau pe iaurturi, dieta atent aleasa si ma refac! Legatura dintre HP-uri si extrauri ar putea fi tocmai prin intermediul dispepsiei puternice care provoaca balonari intense si rapide. Mai adaugam aerofagia mare si pare plauzibil ca gogoasa umflata denumita stomac sa apese bine de tot prin diafragma mea flescaita pe zonele pericardice si sa provoace extrauri sau chiar TPSV-urile care m-au umplut de spaima!
Gata, plec la lupta cea mare contra .....belico hacteriilor! big grin
Sanatate tuturor,
20-07-2010, 05:59 PM
Eu ti-am pomenit de metronidazol intrucit m-am rezolvat cu el foarte bine in doua rinduri. Oricum , iti sugeram si vizita la gastroenterolog - nimic, dar mai cu seama antibiotic, nu lua de capul tau, ca poti sa patzi belele ! Ziceam - ca eu vesnic zic - ca daca tot maninci spanac, poate se mai fortifica si diafragma cea flescaita si vei avea puteri sporite in lupta cu belico-bestiile, numai hotareste-te odata ! Eu vin cu steagul ! (Trebuie sa deschid o paranteza cu o explicatie ca sa intelegi ultima propozitie: in ungureste exista o incurajare celebra pentru cazuri de forta majora sau situatii disperate, fara iesire. Ea suna asa: "nu te c**a pe tine Kossuth, ca venim cu steagul !" Acu' nu ca te-as considera pe tine vreun caz disperat, sper ca mai stii de gluma, chiar daca te pregatesti sa devii marinar! winking )
20-07-2010, 09:55 PM
SH, imi pare rau daca am reusit sa te lezez cu postarea mea anterioara. Nu sint o grobiana, nicicind nu mi-am permis sa iau in deridere nici cea mai neinsemnata suferinta a cuiva. Te asigur ca nici acum nu asta mi-a fost intentia. Prin urmare, cu scuzele de rigoare, te rog sa consideri nula si neavenita paranteza cu pricina!
21-07-2010, 10:14 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-07-2010 10:15 AM de SoulHealer.)
Uli, eu cred ca te-ai razbunat pentru propunerea aia a mea prosteasca cu aspirina!! big grin
Zau, chiar nu e cazul sa-ti faci probleme! Nu cred ca intre noi, dupa ce ne-am deschis sufletele si am spus tot ce ne doare, mai e loc de vreun sentiment de jena sau de vreo suparare! Suntem deja ca fratii pe acest forum!
happy
21-07-2010, 10:40 AM
Multumesc pentru intelegere , SH! Sint intru totul de acord ca ne-am deschis sufletele, ba mai mult, ne-am pus pe tava toate organele "buboase" pe care le avem, ca sintem ca fratii pe acest forum care mie-mi tine loc si de familie - dar toate acestea nu au de-a face cu grosolania. Recitind mesajul acela am simtit ca-mi crapa toate obrazele de rusine si nu-mi venea sa cred ce-am putut sa scriu. Exista lucruri, printre care grosierismul, care nici intre frati de singe nu-si au locul. Bun, n-o lungesc, iti multumesc inca o data, sa ne vedem cu bine. Am sa ma intorc mai pe seara pe extrasistole, unde as avea citeva intrebari sa-ti pun despre oboseala pe care ai simtit-o cind cu tpsv-ul - ptiu, ptiu, fie pe pustii!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)