Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pacemaker
09-07-2012, 01:02 AM
RE: Pacemaker
(08-07-2012 10:38 PM)uliana a scris:  Draga Carmaw, nu stiu cit vei sta in tara, dar ar fi extrem de util sa te vada prof. dr. Eduard Apetrei, este marele expert in problema cardiomiopatiilor. Ai un diagnostic cardiac destul de sever, ma refer in special la cardiomiopatia dilatativa, asta trebuie controlata macar medicamentos, neaparat.
Eu n-am auzit de implanturi in aceasta maladie, ceea ce, desigur, nu inseamna ca n-ar fi posibil. In secunda asta nu stiu exact unde poate fi gasit profesorul, dar fac cercetari si revin !
Numai bine !
Pt sanatatea,viata mea nu se pune problema timpului deci stau cit trebuie!
Multumesc de raspuns sunt intr o neagra deznadejde...puteti ride mi am facut si testamentulsad
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2012, 04:16 PM
Carmaw, prof. dr. Apetrei poate fi gasit la Institutul de Boli Cardiovasculare CC Iliescu, sectia II cardiologie, din Fundeni. Trebuie sa stii ca in spital va fi greu abordabil fara trimitere de la medicul de familie sau internare.
Ca atare, iti sugerez sa-l cauti mai degraba la Centrul de Diagnostic Imagistic şi Tratament - Euromedic Fundeni - Bucureşti (clinica privata uriasa, ultradotata si performanta), unde profesorul este colaborator.
Dind o cautare pe Google pentru centrul amintit, ai putea deja sa faci o programare online, spre mai mare siguranta !
Eu iti inteleg perfect deznadejdea (situatiile noastre sint relativ asemanatoare), dar precum bine stii, demoralizarea mai mult strica decit ajuta. Si te asigur ca absolut nimanui nu-i arde de ris citindu-ti rindurile !
Sa ne tii la curent cu evolutia lucrurilor, numai bine ! Heart
 Mulţumiri acordate de: carmaw
09-04-2013, 10:16 PM
Buna seara,tocmai l am internat pe tata la spitalul elias si doctorii de acolo mi au zis ca o sa l trimita la alt spital sa-i schime pacemakerul deoarece este vechi.tata si l a pus in 2000 si durata de viata este de 10 ani,intrebarea mea este care este cel mai bun spital din bucuresti pt schimbarea pacemakerului si cat m-ar costa o interventie,as putea sa-i schimb doar bateria?mentionez ca tata are 61 de ai si in august a suferit un accident cardio vascular.multumesc anticipat si astept raspuns
09-04-2013, 11:19 PM
Se schimba doar stimulatorul, sonda/sondele raman e loc daca sunt OK.
Ca si spitale bune sunt mai multe:
- Floreasca: dr. Vatasescu sau dr. Iorgulescu
- Colentina: dr. Deutsch
- Institutul Iliescu Fundeni: dr. Ciudin sau dr. Capraru
- Spitalul Universitar: dr. Siliste

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
 Mulţumiri acordate de: kopijezuk mihaela
10-04-2013, 12:21 AM
Va multumesc din suflet pt raspunsul prompt,o singura intrebare mai am cat costa un stimulator?si de unde as putea sa l achizitionez?
10-04-2013, 12:14 PM
Mai intai trebuie sa aflati ce fel de stimulator va trebuie (unicameral, bicameral, tricameral, cu sau fara raspuns in frecventa ...).
Apoi luati legatura cu d-na Dani Motoran de la firma Silva Trading, distribuitor Medtronic in Romania, tel. 0758.022.902.
Sa ii spuneti ca va trebuie doar simulatorul, fara sonde, pentru un box-change.
Succes!

Mulţumiri acordate de: kopijezuk mihaela
20-10-2013, 12:47 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-10-2013 01:03 PM de Andrei Popescu.)
(10-11-2010 11:58 PM)Arm-Med a scris:  De fapt este exact invers, cele americane (Medtronic si St. Jude) sunt cele mai bune de pe piata, cele nemtesti (Biotronik) fiind la ceva distanta (in spate) fata de acestea.

Buna ziua, ne puteti spune pe ce va bazati cand spuneti ca cele nemtesti (Biotronik ) sunt in urma? Din cate cunosc Biotronik n-au avut nici un recoil in istorie.

Ne puteti spune cate recoiluri a avut St. Jude ... despre Medronic nici nu are sens sa mai vorbim considerand ca FDA (Federal Drug Administration) au cerut Medronic sa-si retraga sondele de defibrilare de pe piata acum doi ani.
20-10-2013, 08:06 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-10-2013 10:49 PM de Arm-Med.)
Buna ziua, ma bazez pe experienta pe care o am in domeniu (aprox. 14 ani) si pe analiza specificatiilor tehnice ale dispozitivelor.
Diferentele nu sunt mari, dar asta e parerea mea, cred ca Medtronic este ceva mai avansat fata de Biotronik.
Despre recoiluri, probabil va referiti la recall, asa numitele actiuni in teritoriu sau field actions. Acestea nu sunt singurul criteriu pentru o firma, toate firmele, indiferent cat de mari, au avut astfel de evenimente.
Despre sondele de defibrilare Medtronic retrase de pe piata, desi aici discutia este despre stimulatoare, hai sa va raspund.
In primul rand nu a fost acum doi ani, ci cu vreo 5-6 ani in urma.
In al doilea rand nu FDA-ul i-a impus Medtronic sa le retraga, firma a facut-o din proprie initiativa atunci cand a remarcat ca sunt probleme cu ele. Si a reactionat imediat, anuntand pe toata lumea si dezvoltand un software de monitorizare a sondei de defibrilator pentru prevenirea oricarei probleme legate de sondele deja implantate.
In al treilea rand acea sonda se numea Sprint Fidelis. Dar prin retragerea ei au ramas pe piata sondele Sprint Quattro. Referitor la aceastea, ca si la orice alt produs Medtronic, firma are o monitorizare pe termen lung a performantelor produselor sale, numita Product Performance Report. Medtronic are acest raport disponibil public de aprox 25 de ani. St. Jude si Biotronik au inceput sa tina o astfel de evidenta cu 5-6 ani in urma la presiunea FDA (altfel foarte transparente si profesioniste firmele). In acest raport se vede ca performanta acestor sonde Medtronic este de peste 95% la 8 ani sau la 11 ani, in functie de model, fiind una dintre cele mai bune de pe piata.
Fata de celelalte firme Medtronic are o supraveghere activa a sondelor sale, atat prin Product Survailance Registry, cat si prin Returned Product Analyzis. Despre St. Jude nu stiu sigur, dar Biotronik nu prezinta decat o monitorizare pasiva, prin Returned Product Analyzis. Deci doar prin analiza sondelor returnate. Ceea ce are o specificitate foarte scazuta, numarul sondelor returnate fiind mult redus fata de cazurile cu probleme existente, din cauza riscului de extractie.
Despre actiuni de recall si firma St. Jude ... in locul lor sau in locul oricarui simpatizant al lor eu as evita subiectul. Toata lumea tipa despre problema cu sondele Medtronic, atunci cand compania a reactionat imediat, corect si profesionist. Dar despre problemele cu sondele Riata de la St. Jude toti o scalda. St. Jude a pastrat tacerea si a incercat sa musamalizeze problema vreme de 2 ani, pana cand i-a luat FDA-ul de gat si nu au mai avut de ales. Si in loc sa isi recunoasca problema si sa retraga sondele de pe piata au incercat sa bage gunoiul sub pres. Si stii de ce? Pentru ca nu aveau alta sonda cu care sa le inlocuiasca.
Asa ca, in ciuda parerii dumneavoastra, eu zic ca are foarte mult sens sa vorbim despre Medtronic.
Conform datelor FDA in 2011 St. Jude a avut (in sfarsit) un recall pentru sondele de defibrilare Riata si Riata ST.
Iar in 2007 Medtronic a retras sondele Sprint Fidelis.
Despre Biotronik FDA zice astfel:
- in 2003 un recall de clasa 2 pentru defibrilatoarele Belos referitor la anomalii de incarcare a capacitorilor
- in 2003 un recall de clasa 2 pentru defibrilatoarele Tachos si Deikos referitor la o incapacitate de livrare a energiei de soc maxime.
- in 2004 din nou un recall clasa 2 pentru Tachos si Deikos referitor la aceleasi probleme de generare a intregii cantitati de energie programate
- in 2003 un recall clasa 2 pentru defibrilatoarele Belos referitor la o descarcare timpurie a bateriei
- in 2008 un recall de clasa 3 pentru Lumax CRT-D referitor la o problema de software

Si asa mai departe, nu stau sa mai caut. Dar faza cu Biotronik care nu a avut nici un recall in istorie ... Tare!

Mulţumiri acordate de: ursamajor
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)