Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pacemaker
10-11-2010, 11:58 PM
RE: Pacemaker
De fapt este exact invers, cele americane (Medtronic si St. Jude) sunt cele mai bune de pe piata, cele nemtesti (Biotronik) fiind la ceva distanta (in spate) fata de acestea.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
15-01-2011, 12:44 PM
armmdt, te rog sa-mi spui si mie ce face un PM cu resincronizare (tricameral?).
Mie mi s-a recomandat unicameral (ar fi suficient), dar pentru "a fi si mai bine" bicameral.(ar fi si mai bine tricameral?-stii de ce te intreb!)
De fapt mi s-a spus ca ori AAIR ori DDDR, in functie de ce rezulta la testarea conducerii AV dupa implantatrea sondei atriale.(atunci cum pot eu dinainte sa stiu ce tip de PM sa fac rost?)
D-l dr. mi-a zis ca sunt inca tanara si in plina activitate si implantul mi-ar imbunatati calitatea vietii.

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
15-01-2011, 04:28 PM
In cazul in care conducerea AV nu este afectata, intr-adevar un AAIR este absolut suficient. Cel tricameral resincronizeaza ventriculii la pacientii cu desincronizare interventriculara (in general cu bloc de ram stang). E adevarat ca daca s-ar pune problema de ceva mai mult decat un unicameral ar fi mai bun un tricameral pentru ca acesta va stimula ventriculii sincron. Cel bicameral va stimula doar ventriculul drept, ceea ce nu prea e bine si nu e fiziologic, in timp avand efecte destul de neplacute. Mai ales ca esti tanara si se pune problema purtarii stimulatorului inca multi ani de acum incolo. Daca aveai o varsta inaintata si speranta de viata era redusa atunci mergea bicameralul, ba chiar si un unicameral VVI. Dar si diferenta de pret intre bicameral si tricameral e ceva (800 euro vs 3000 euro, cu aproximatie)

07-02-2011, 07:57 AM
Buna,

MAmei mele is-a implantat un stimulator cardiac VERITY ADx XL SR, la Spitalul MIlitar din Bucuresti. Pe cutie scrie o data. Ce semnifica ea?
INca o intrebare, daca se poate, cam cat timp sunt valabile aceste stimulatoare. Mentionez ca i s-a implantat in luna august.

E posibil, ca desi, i s-a inplantat in luna august, in aprilie sa-l schimbe?(pe cutie scrie data de aprilie 2011)?

Va multumesc.
07-02-2011, 08:38 AM
Buna,
probabil e vorba de durata de sterilitate a aparatului in cutia originala. Implantat fiind, in medie de 8 ani ar trebui sa tina bateria.
10-02-2011, 11:52 AM
Am avut o cunostinta la care i-a tinut 11 ani bateria, asa ca stai linistita costalisna, nu iti fa probleme despre durata bateriei. Sigur data aceea era data expirarii sterilitatii, asa cum a spus si fata morgana.
02-04-2011, 07:53 PM
Armmdt, vreau sa-ti spun care mai este situatia mea medicala si tare as vrea sa-mi dai raspunsul pe care vreau sa-l aud.happy
Deci, un scurt istoric:
-din luna mai anul trecut, pana in februarie anul acesta, am fost in ritm sinusal, dupa ce am fost internata la Floreasca la dr. V. unde mi s-a facut conversie electrica si coronarografie.In aceasta perioada am facut tratament cu Amiodarona (Cordarone) 1 tb/zi, dar din cauza bradicardiei, la indicatia dr. V. am inceput sa iau de prin octombrie doar 1/2 tb. Cordarone.
Nu ma simteam prea bine, faceam frecvent bradicardie, sub 50 b/min. si adesea pusee de T.A., dar eram totusi in ritm sinusal.

Prin februarie, cred ca am inceput sa fac treceri din ritm sinusal, in F.A. si invers, perioada, in care m-am simtit ft. rau si dupa cum imi spunea si fata morgana pe care am pisat-o cu msj., erau mai periculoase.
Acum situatia s-a stabilizat, sunt in fibrilatie atriala permanenta, cu alura ventriculara medie, mi-a iesit si la ECG si la holter 100% F.A., fara nici o sec. de ritm sinusal, extrasistole sau alta tulburare de ritm.
De cand sunt in F.A. nu am mai avut de loc bradicardie,(puls 70-80 b/min., de vreo 2 ori 98-110) nici pusee de T.A., ma simt binisor.

Ce vreau sa te intreb este, daca nu mai am bradicardie si ma mentin in aceasta situatie, e musai, totusi, sa mi se faca implant PM?
Si care ar fi consecintele?

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
02-04-2011, 08:35 PM
Eu zic ca, pe moment, daca situatia ramane asa, nu ai avea nevoie de stimulator, dar ideea e ca nu poti sta asa toata viata, trebuie sa faci ceva cu fibrilatia. Si in functie de cum evolueaza situatia om mai vedea despre stimulator. Dar, pe moment, nu cred ca e cazul.

Mulţumiri acordate de: Alma
08-07-2012, 06:11 PM
bUNA ZIUA
Ce bucuroasa sunt ca v am descoperit !
Nu stiu daca plasez bine aici situatia mea va rog mult intelegeti ma caci sunt profana in ale cardiologiei
Deci am 54 de ani ,femeie acum 94 kg
La data de 11.02.2011 avind135 kg mi am facut operatie de inel gastric reglabil
La investigatii('ekg,ecografie) facute la clinica Delta dar si la sp Sf ioan BUC,ROMANIA am urmatoarele diagnostice:cardimiopatiedilatativa cu disfunctie sistolica severa de VS.Regurgitare mitrala moderata.Bloc major de ramura stinga.HTA stadiul 1 risc moderat.Obezitate gr 1.Hernie hiatala.Reflux gastroesofagian
Aceste diagnostice sunt confirmate si la analizele(identice) facute in Belgia la spitallul ST Luc
Am facut coronografie(in Grecia unde stau) este Ok nimic de semnalat
Nu iau medicamente desi mi au fost recomdate din RO (tritace,carvediolol)pt ca am avut dureri in umar...si m am speriat

Belgienii mi au dat un singur medicament(lam primit reteta prin posta ieri si o sa vad daca il gasesc aici in GR)
Nu am nici un simptom nici o durere dar prof Chenu(BELGIA) ma speriat si mi a spus ca nu o sa traiesc mult si ca inima mea e obosita functioneaza doar 20%
Deci in cazul meu:
_ trebuie sa fac RMN si unde caci vin in Buc saptamina viitoare
-se poate implanta un aparat ceva care sa ajute inima???
Multumesc din suflet daca puteti sa mi raspundeti sunt disperata si plina de ginduri negrecrying
08-07-2012, 10:38 PM
Draga Carmaw, nu stiu cit vei sta in tara, dar ar fi extrem de util sa te vada prof. dr. Eduard Apetrei, este marele expert in problema cardiomiopatiilor. Ai un diagnostic cardiac destul de sever, ma refer in special la cardiomiopatia dilatativa, asta trebuie controlata macar medicamentos, neaparat.
Eu n-am auzit de implanturi in aceasta maladie, ceea ce, desigur, nu inseamna ca n-ar fi posibil. In secunda asta nu stiu exact unde poate fi gasit profesorul, dar fac cercetari si revin !
Numai bine !
 Mulţumiri acordate de: carmaw
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)