Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pacemaker
27-07-2010, 11:19 PM
RE: Pacemaker
Incerc sa ma amagesc ca e o greseala...ca nu am asa ceva...mi-e rau cind ma gindesc ce ma asteapta...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
27-07-2010, 11:59 PM
Stai linistita, ca ablatia nu e asa de speriat. Iar despre stimulator, daca o sa fie cazul, e un implant simplu care dureza jumatate de ora.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
28-07-2010, 01:35 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-07-2010 01:42 AM de litiusanfira.)
medatronic,sau ceva de genul asta,trebuie sa o intreb ca nu stiu exact
Primul i s-a implantat in 2000,si al 2-lea in 2003 ,mama acum are 60 de ani.Referitor la tipul stimulatorului parca se numeste Medatronic(ceva de genul asta)trebuie sa o intreb si i s-a pus in mures.Dar eu ma gandesc ca o scrisoare medicala in care se recomanda a nu se trece prin detectorul de metale nu e ceva din cale afara,nu?oricum sapt.viitoare trebuie sa mearga la doctor,la telefon doctorul i-a zis ca nu poate sa ii dea asa ceva,sa vedem ce zice sapt.viitoare,poate ...........
28-07-2010, 02:05 AM
Medtronic se numeste dar revin cum aflu si nr.lui ca parca are un nr.Din cate am inteles eu modelul acesta nu avea ¨cartea ¨lui (fiind un model mai vechi),de atunci a trecut mult timp nu mai tin bine minte amanuntele.
28-07-2010, 10:55 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-02-2011 12:39 PM de Arm-Med.)
Medtronic sunt cele mai bune stimulatoare de pe piata. E ciudat ca a trebuit sa il schimbe la 3 ani, ca ele dureaza, in general, cam 8 -9, chiar si 10 ani. Am vazut Medtronic si de 14 ani implantat.
Despre "cartea" pentru pacient e vorba de un carnetel special in care sunt trecuti parametrii aparatului impreuna cu datele de identificare ai acestuia, care trebuie semnat si stampilat de doctor si acel carnetel este suficient pentru a dovedi ca esti purtator de stimulator si sa nu ai treaba cu portile din aeroporturi. Daca ai acel carnetel completat corespunzator, semnat si parafat de medic, atunci este ilegal sa te oblige la aeroport sa treci prin portile de verificare. Poti face un scandal monstru pe tema asta si ei stiu, dar asa sunt unii, nu se simt bine daca nu sunt ai dracu'.
Daca doctorul nu gaseste un astfel de carnetel spune-mi si pot sa ii trimi eu. Dar care este doctorul?
Dar, pana la urma, chiar daca ar trece prin portile acelea se pot intampla doua lucruri:
1. Nimic
2. Aparatul se poate reseta la parametrii din fabrica. El cand vine din fabrica vine cu niste parametri predefiniti care sunt general valabili si care se potrivesc pentru orice pacient. Dar dupa implant doctorul poate ajusta acei parametri in functie de situtia pacientului (un fel de reglaj fin).
Deci, oricum, aparatul nu se strica.

28-07-2010, 02:52 PM
Va multumesc armmdt ptr.lamuriri.Am sa ii comunic mamei ce mi-ati spus si sper sa rezolve ea cumva,sper sa inteleaga doctorul(care e un doctor f.bun dar cine stie o fi avut o zi proasta in ziua in care l-a sunat mama),numele lui nu conteaza e cardiolog in mures.Am sa mai revin cu amanunte legate de plecarea asta si mai am unele nelamuriri legate de pretul unui stimulator(am vazut pe net ca unul tricameral ajunge la 3500 de euro)pr,ca anul viitor i s-a spus ca trebuie sa il schimbe din nou.
Ptr.leontinabig grina i-a mers bine mamei cu stimulatorul nu au fost probleme,poate duce o viata normala sunt unele restrictii referitoare la tel.mobile,foloseste f.rar mobilul,nu e indicat si problema care a aparut acum cu trecerea prin porti la aeroport.In rest e ok.
28-07-2010, 03:08 PM
(28-07-2010 02:52 PM)litiusanfira a scris:  (care e un doctor f.bun dar cine stie o fi avut o zi proasta in ziua in care l-a sunat mama),numele lui nu conteaza e cardiolog in mures.
Poate sa conteze daca nu are carnete de pacient si va trebui sa ii trimit.
Care e problema daca ne spui cum il chiama? Huh
Ca in Tg. Mures implanturi de stimulator nu fac decat Prof. Dan Dobreanu si Prof. Benedek

04-11-2010, 12:57 PM
Buna ziua tuturor celor de pe acest forum!
Mamei mele i s-a pus un stimulator VERITY ADx XL SR - prof Pescariu, Timisoara.
Ce parere aveti despre acest tip de stimulator?
04-11-2010, 07:45 PM
E un stimulator produs de firma St. Jude si este OK, stai linistita.

10-11-2010, 11:17 PM
Multumesc mult pentru raspuns. E incurajator.
Am ajuns cu mama la urgenta si, din pacate, nu am stiut nimic despre aceste stimulatoare. M-as fi bucurat daca mi s-ar fi spus ca exista mai multe tipuri de stimulatoare si as fi putut alege pe cel care este considerat cel mai bun. Abia dupa ce mamei i s-a implantat stimulatorul, am aflat mai multe despre aceste obiecte. Asa am auzit ca stimulatoarele americane sunt foarte slabe fata de cele nemtesti.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)