Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PARVOVIROZA - Nevoie urgenta de ajutor!
30-05-2019, 09:49 PM
PARVOVIROZA - Nevoie urgenta de ajutor!
Buna seara! Vin si eu cu o problema, in ceea ce priveste starea de sanatate a catelului meu, si anume, parvoviroza. Ieri, in jurul orei 12:00 era foarte jucaus, iar spre seara, a picat ca extenuat, nu mai avea putere de nimic. Fiind tarziu, nu am avut posibilitatea sa ajung pe nicaieri, dar astazi, dupa amiaza, am fost la veterinar, i-au facut un test, iar diagnosticul a fost fixat, parvoviroza. Din mai multe motive, catelul nu a fost vaccinat, varsta lui fiind de aproximativ 3 luni. Mi s-a comunicat ca, tratamentul este destul de costisitor, nu se stie durata lui, iar rezultatele nu sunt garantate. Acum intrebarea mea este urmatoarea: Se poate asa ceva? Sa fie atat de scump tratamentul, perioada de administrare nu se stie, iar in ciuda faptelor, sansele lui la viata sa fie impartite? Multumesc anticipat!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
30-05-2019, 10:02 PM
RE: PARVOVIROZA - Nevoie urgenta de ajutor!
Da, din pacate e adevarat! Puteti cere si o alta opinie la un alt medic veterinar, dar parvoviroza este o boala periculoasa cu prognostic greu de precizat.
30-05-2019, 10:10 PM
O intrebare pe care am uitat sa o adresez medicului, daca se va insanatosi micutul, exista la aceasta varsta un vaccin pe care sa i-l fac, pentru a combate viitoarele boli? Trebuie sa existe ceva, cel putin asa cred...
30-05-2019, 10:15 PM
Trebuia vaccinat pana la varsta de 2-3 luni pentru a-l feri de astfel de viroze, mai ales daca este scos afara si intra in contact cu mediul si alte animale de companie. Se fac vaccinari anuale care le confera imunitate la cateva tipuri de viroze.
30-05-2019, 10:21 PM
Am inteles ca exista un ser foarte bun pentru astfel de boala, dar nu mai stiu exact care este, Canglob sau Salvacan. Ma puteti ajuta d-voastra? Imi iubesc prea mult puiutul, de aceea lupt si eu alaturi de el, sa nu piarda lupta cu viata...
30-05-2019, 10:30 PM
Discutati cu medicul veterinar cel mai bine care este optiunea terapeutica cea mai buna. Va asteptam cu vesti bune!
30-05-2019, 10:39 PM
Multumesc din suflet pentru tot! Sa dea Dumnezeu!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)