Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Os mastoidian proeminent
08-03-2015, 09:07 PM
Os mastoidian proeminent
Bună seara!
Acum 2 zile am descoperit din pură întâmplare că o parte a osului din spatele urechii stângi este mai proeminentă decât la cealaltă. Din ce am înțeles de pe internet, este vorba de osul mastoidian, dar e posibil să fi înțeles eu greșit. Proeminența este cam de mărimea unui bob de mazăre și se simte ca un os. Nu este dureros la atingere, nu am vreun simptom ieșit din comun, este doar acel mic os care-mi dă bătăi de cap.
Și habar n-am de când este așa.

Îmi poate spune cineva cam ce ar putea fi și din ce cauză? Și e cazul să vizitez un medic ORL de urgență?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2015, 12:02 AM
RE: Os mastoidian proeminent
De urgenta, nu cred ca e cazul, dupa ce atatia ani nici n-ai stiut de existenta lui! happy Pentru linistea ta poti sa treci pe la un ORL-ist pentru o examinare.
Sanatate
18-04-2017, 08:53 PM
RE: Os mastoidian proeminent
(08-03-2015 09:07 PM).Deea. a scris:  Bună seara!
Acum 2 zile am descoperit din pură întâmplare că o parte a osului din spatele urechii stângi este mai proeminentă decât la cealaltă. Din ce am înțeles de pe internet, este vorba de osul mastoidian, dar e posibil să fi înțeles eu greșit. Proeminența este cam de mărimea unui bob de mazăre și se simte ca un os. Nu este dureros la atingere, nu am vreun simptom ieșit din comun, este doar acel mic os care-mi dă bătăi de cap.
Și habar n-am de când este așa.

Îmi poate spune cineva cam ce ar putea fi și din ce cauză? Și e cazul să vizitez un medic ORL de urgență?

Daca vezi mesajul, imi poti spune ce ai facut in cele din urma? Si eu am.patit acelasi lucru acum...nu pare ganglion...e pe.os si e ca un bob de mazare, tare. Nu doare, nimic...l.am descoperit din intamplare.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)