Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Operatie hernie
30-11-2017, 08:29 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-11-2017 08:31 PM de Rosu Mihai.)
Operatie hernie
Operatie hernie de disc
Buna ziua.Am fost operat pe 18 noiembrie de hernie de disc bilaterala pe l5s1 (aveam amorteli mari pe dreptul mai ales). Dupa operatie mai aveam o amorteala in calcaiul piciorului drept si in spatele gambei. In ultimele zile mi se pare ca amorțelile au crescut.am furnicaturi si pe degete acum si amortelile sunt pana la genunchi.E normal?nu ar fi trebuit ca amortelile sa scada in loc sa creasca?sambata vreau sa fac un RMN nou lombar.mentionez ca in acest timp am urmat tratament cu milgamma, mydocalm, duretta. Nu stiu ce sa fac sunt disperat, mi-e foarte frica
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
30-11-2017, 09:43 PM
RE: Operatie hernie
Nu are de ce sa-ti fie atat de frica. Gandeste-te ca nu a trecut mult timp de la operatie si nervii au fost supusi unui stres maxim cu demielinizari probabil. Fa un nou RMN si discuta pentru o a doua parere si cu alt neurolog.
30-11-2017, 09:56 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-11-2017 10:05 PM de Rosu Mihai.)
Pot face doar RMN lombar?sau ar trebui si sacro iliac neaparat?Deci nu e de ingrijoare daca amortelile au crescut ?si in ultimele zile picioarele sunt reci ca gheata
01-12-2017, 10:21 AM
Discuta cu neurologul aceste probleme. El iti va recomanda investigatiile pe care trebuie sa le faci.
01-12-2017, 02:15 PM
Ok.mi-a facut raza la coloana ieri si a iesit aliniere buna a vertebrelor.banuiesc ca la RMN poate iesi altceva.voi efectua maine un RMN
01-12-2017, 05:07 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-12-2017 05:09 PM de SoulHealer.)
Da, fata de o radiografie se vad mult mai bine detaliile legate de traseele nervoase si maduva spinarii.
02-12-2017, 04:10 PM
Diagnostic dupa 2 saptamani de la a doua operatie:

Modificari

In absenta documentelor medicale status post-OPerator recent ( HD L5:S1 op: 18.11.2017 Modificari accentuate difuze de tip cicatricial si edematos de-a lungul traiectului post-operator

1 ( hemilaminectomie bilaterala pentru HD L5-S1), CU extensie intrarahidiana dreapta si inglobarea radacinii nervoase drepte (aspect edematos si marit de volum) hernie de disc la nivel L4-L5 circumferentiala de aproximativ 5.5 mm cu fisura inelului fibros si conflict disco radicular intraforaminal bilateral.
Protuzii discale lombare etajate

Protruzii discale fara conflict disco-radicular situate la nivel : L1 -L2 ( foraminaIa dreapta), L2-L3 (reapta), L3-L4 ( circumferentiala).
Sacralizare L5
Con medular fara modificări de semnal si structura
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)