Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ochelari
21-09-2017, 07:02 PM
Star Ochelari
Buna ziua! De curand am schimbat ochelarii si nu vad cu ei. Port vechii ochelari din anul 2014 cu care vad bine si acum la distanta doar ca ma incurca si vad in ceata cu ei cand ma uit aproape. Pe atunci aveam: OD_ SF -0,75/ CYL -0,50/ AX 60 /fcc 0,3 /cc 1 OD SF -0,75/ fcc 0,50 /cc1/ DP 58. In anul 2015 am facut un nou control si am optat pentru lentile progresive dar nu i.am putut purta ca nu m.am putut obisnui cu ei. Atunci aveam:DEPARTARE- OD SF-0.50/ CYL-0,50/ AX 60°--OS SF -0,50/ CYL-0,25/ AX 135° DP58. APROAPE OD. SF+0,50/CYL -0,50 AX 60°. OS. SF +0,50/ CYL-0,25/ AX 135° DP 56. Anul acesta am fost la alt cabinet medical unde am primit o noua reteta cu noi valori . Distanta O.D. SF-0,25/ CYL -0,50/ AX 70° cc1. O.S. CYL -0,25 AX 110° cc1 DP 58. Aproape: O.D. SF +0,75/ CYL0,50/ AX 70° O.S. SF +1 / CYL -0,25/ AX 110/ DP 56. Tin sa mentionez ca nu vad la departare cu noii ochelari iar cand ii dau jos parca mi se incruciseaza ochii. Vad mai bine cu ochelarii vechi.Ma puteti ajuta, va rog frumos. Este ceva in neregula cu noile valori sau trebuie sa.i port asa? Va multumesc !
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
21-09-2017, 11:24 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-09-2017 12:33 PM de SoulHealer.)
RE: Ochelari
Problema lentilelor progresive este destul de delicata la cei care au si astigmatism, deoarece lentilele progresive trebuie sa acopere practic 3 distante, aproape pentru citit, ceva mai departe pentru ecranul computerului si pentru vederea la distanta. Daca masuratorile contin o eroare cat de mica atunci sunt probleme. Daca mai sunt si greseli de executie...
Parerea mea este ca o solutie mai buna ar fi o pereche de ochelari progresivi pentru aproape si lucrul la computer si o pereche de ochelari de distanta pentru care masuratorile ar fi mult mai precise. Dezavantajul a doua perechi de ochelari, este cel cunoscut: privitul la distanta cu ochelarii de aproape si invers, ceea ce oboseste ochii.
22-09-2017, 02:30 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-09-2017 12:33 PM de SoulHealer.)
RE: Ochelari
Multumesc pentru raspuns. Ultima data, nu am cerut sa mi se faca ochelari progresivi, am spus ca.mi trebuie pentru distanta in special la condus. Insa eu nu vad clar la distanta cu ei si mai cred ca e o problema , am senzatia ca mi se incruciseaza ochii. E normal sa ma deranjeze o pereche de ochelari noi facuti dupa o consultatie sau din contra sa vad mai bine decat cu cei vechi( cu cei vechi vad foarte clar la distanta)
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)