Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nod in gat
16-01-2019, 10:50 PM
Nod in gat
Buna ziua! Cum sa incep de vreo 2 saptamani am un nod în gât... Nu ma deranjează la înghițit sau cand mănânc îl simt acolo pur si simplu si ma jenează foarte tare. Am 28 de ani si sunt dăunătoare...care ar putea fi cauzele acestui nod ce sa iau sa mi treaca.... dupa ce mănânc nodul dispare dar reapare la scurt timp...stiu ca am mai avut acum 4 ani tot ceva asemănător dar nu mai stiu cum a dispărut.... multumesc frumos...o zi bună!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
17-01-2019, 11:16 AM
RE: Nod in gat
Esti "daunatoare"??! Cui, ca nu ai mentionat?! happy Cauzele nodului in gat sunt numeroase. Printre cauze am putea aminti, un deficit mineral, o problema tiroidiana. Fa cateva analize recomandate de medicul de familie si mergi si la un control ORL.
17-01-2019, 04:05 PM
Analize am tot făcut îmi ies toate bune....tsh ul valori chiar normale...voiam să scriu fumatoare este de la auto corect. Cand scap de una dai de alta...deși analizele îmi ies bune... multumesc frumos....
17-01-2019, 07:44 PM
Alte posibile cauze ar putea fi anxietatea, stresul, lipsa de relaxare neuromusculara dintr-una din cauzele eumerate.
17-01-2019, 08:03 PM
Da sufăr de anxietate de 4 ani dar nu am avut niciodată asa ceva stresata nu ma simt dar nah poate cine stie....oarecum mi a mai trecut starea angoasa incep sa ma controlez si sa mi schimb gândirea nu mai sunt intr o stare chiar asa avansată zic eu.... multumesc frumos pentru raspunsurile dat o seara feumoasa
18-01-2019, 01:00 PM
Ce sa iau sa scot mucozitatile din gât? Ca nu mai suport acest nod
18-01-2019, 01:46 PM
Sa renunti la fumat! Primele 2 saptamani sunt insuportabile dar nimic nu este imposibil...
18-01-2019, 04:47 PM
Se poate ca nodul in gât sa fie si de la spondiloza?pentru ca am o durere si in spate si de aici parca simt ca îmi răspunde in gât
20-01-2019, 03:03 PM
Poate fi de la anxietate mai degraba din moment ce analizele sunt bune. Daca se combina cu senzatia ca va strang muschii toracelui, e aproape clar happy
Va rog sa va hidratati bine, lipsa apei va face mucozitatile mai groase si mai greu de eliminat. Va pot ajuta extractele naturale de passiflora, valeriana, cate un sedatif pc, puneti muzica ambientala de relaxare, petreceti timp in natura, cu familia si incercati sa renuntati la fumat. Evitati ciocolata, sucurile din comert.
20-01-2019, 04:29 PM
Cum puteti recomanda acest sedatif pc? Este o aberatie! Desigur doresc pe cat posibil ca aceasta informatie sa fie combatuta de dumneavoastra, moderator ce recomandati acest produs
Iata ce contine
Aconitum napellus 6 CH 0,5 mg, Belladonna 6 CH 0,5 mg, Calendula officinalis 6 CH 0,5 mg, Abrus precatorius 6 CH 0,5 mg, Chelidonium majus 6 CH 0,5 mg, Viburnum opulus 6 CH 0,5 mg; cutie x 2 blist. x 20 cpr.

Sa vedem ce inseamna acest CH
Conform wikipedia CH e o scara de dilutie, deci daca la o lingura de ceai de flori de camp pui 10 de apa aia asa se numeste dilutie 1:10, stiu ca poate nu e buna comparatia pentru ca aceal ceai poate fi fin pisat nu doar 3 flori in lingura dar totusi.
6CH inseamna dilutie de 12 x adica 10 la puterea minus doisprezece. Dar ce inseamna 10 la puterea minus doisprezece? Hai sa aflam. Inseamna 1/1 000 000 000 000.
Dar cum nu vorbim de linguri de apa si de ceai, ce se adauga ? Desigur aflam ca celelalte componente sunt zahar lactoza si stearat de magneziu.
Deci s-a luat 0.5mg de Aconitum napellu in dilutie de 1/1 000 000 000 000
Sau din acea dilutie de 1/1 000 000 000 000 s-au luat 0.5mg. Sincer nu imi dau seama care e varianta corecta dar aberante sunt ambele ca "tratament".
etc
S-a tapat cu zahar lactoza si magneziu si se vinde pe post de tratament pentru "Stari de anxietate, emotivitate accentuata, iritabilitate. tulburari de somn, in special la pacientii surmenati, copii agitati si persoane varstnice."

https://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathic_dilutions

Acest produs este o aberatie si trebuie tratat ca atare. Desigur, asta e parerea mea, dar nu sunt medic, sau moderator.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)